انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20824 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۰ - 10:19
رشد تورم کالاها منفی شد
گزارش

رشد تورم کالاها منفی شد

اشاره: سی‌امین همایش بانکداری اسلامی باهدف بررسی بهبود فرایندهای اجرای عملیات بانکداری بدون ربا روز گذشته با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک‌های کشور در بانک مرکزی برگزار شد. رئیس‌کل بانک مرکزی در این همایش بابیان اینکه امیدواریم عملیات بازار باز تا پایان شهریورماه آغاز شود، گفت: «بر اساس سیاست‌های جدید شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند بیش از ۳۳ درصد در یک بانک سهم داشته باشد.» عبدالناصر همتی با اشاره به بهبود شاخص‌های اقتصادی در ماه‌های گذشته اظهار داشت: «شاهد بازگشت ثبات به اقتصاد کشور هستیم که اساس و پایه آن ثبات در بازار ارز همراه با کاهش تدریجی آن در چند ماه گذشته است.» گفتنی است که قیمت مسکن در مردادماه 3 درصد منفی شد که این اتفاق خبر خوشی برای افراد بدون خانه یا اجاره‌نشین است. فرایندها در حوزه مسکن نشان می‌دهد که بازار مسکن به دلیل قیمت نجومی آن متوقف‌شده و به‌تدریج روند نزولی به خود گرفته است. گزیده‌ای از راهبردهای رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد درباره اصلاح نظام بانکی و مدیریت بازارها را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

کاهش نرخ تورم
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به روند کاهش تدریجی نرخ تورم ماهانه از اسفند ۱۳۹۷ تا مرداد امسال و رسیدن آن به سطوح کمتر از یک درصد در مردادماه، آن را نشانگر میرایی (کاهش) آثار تکانه ارزی بر سطح قیمت‌ها دانست و گفت: «اکنون در کنار تلاش برای کنترل نقدینگی، مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی نحوه تأمین مالی تولید و رونق آن است.»

اختصاص تسهیلات برای واحدهای تولیدی
همتی بابیان اینکه طرح‌های مهمی در دست اقدام است که به‌تدریج نتایج آن آشکار می‌شود، افزود: «طی چهارماهه نخست امسال مبلغ ۱۳۱ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص‌یافته است که ۶۰ درصد کل تسهیلات است.»

تورم زیر یک درصد در مرداد
رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: «نکته قابل‌توجه، منفی شدن نرخ رشد تورم گروه کالایی در مردادماه است. تورم زیر یک‌درصدی مردادماه تحت تأثیر تورم گروه خدمات بود که عمدتاً از افزایش اجاره‌بها و برخی دیگر از خدمات نشاءت می‌گیرد، بنابراین چگونگی قیمت‌گذاری بخشی از خدمات که توسط دولت یا اتحادیه‌های صنفی تعیین می‌شود در نحوه شکل‌گیری آتی تورم تأثیر دارد.»

بازگشت ثبات به بازار مسکن
همتی با اشاره به توقف سیر صعودی قیمت مسکن در تیرماه ۱۳۹۸ و منفی شدن روند آن بعد از سه سال افزایش، بازگشت ثبات به بخش ساختمان و مسکن را خاطرنشان کرد: «با توجه به کاهش قابل‌توجه معاملات مسکن در تهران در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال 97 که ۷۲.۶ درصد است و حتی کاهش ۳۱.۳ درصدی آن نسبت به ماه خرداد ۱۳۹۸، ابراز امیدواری کرد که با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت مسکن در تهران و شهرستان‌ها باشیم.»

بهبود تولیدات صنعتی
رئیس‌کل بانک مرکزی به روند رشد تولیدات صنعتی شرکت‌های حاضر در بهابازار در تیرماه ۱۳۹۸ اشاره کرد و با اعلام رشد ۵.۶ درصدی آن نسبت به خردادماه ۱۳۹۸ نشانه‌ای از بهبود تدریجی روند رشد تولیدات صنعتی است.
وی تأکید کرد: «بهبود نسبی برخی شاخص‌های اقتصادی در مقایسه با سال ۱۳۹۷ نشانه شکست آمریکا دررسیدن به اهدافش است. اما به این معنا نیست که ساختار مشکل‌دار اقتصاد ما اصلاح‌شده و بهبودیافته است.»به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، رفع مشکلات اقتصادی خصوصاً اصلاح ساختار بودجه کشور نیاز به اقدامات و سیاست‌های اصولی دارد که باید در چارچوب یک تفاهم ملی به حل آنها پرداخت.

اصلاح نظام بانکی
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به نا ترازی مالی برخی بانک‌ها گفت: «نباید خدماتی که بانک‌ها به اقتصاد کشور و جامعه ارائه می‌دهند، نادیده بگیریم، زیرا در حال حاضر ۹۰ درصد تأمین مالی کشور توسط بانک‌ها انجام می‌گیرد و بانک‌ها نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته و دارند. البته مشکلات برخی بانک‌ها سابقه دیرینه دارد و یک‌شبه ایجاد نشده که یک‌شبه برطرف شود.»وی بابیان اینکه اصلاح نظام بانکی آغازشده، گفت: «بانک‌ها حساسیت ویژه‌ای دارند و طبیعی است که اصلاحات در سایه تدبیر و برنامه زمان‌بندی‌شده پیش برود که در حال انجام است. بانک مرکزی برای جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها، مدیریت و کنترل نرخ سود و از همه مهم‌تر جلوگیری از شناسایی سودهای موهومی در ترازنامه آنها تلاش می‌کند و با پایش مستمر جزئیات پرونده‌های تسهیلات کلان بانک‌ها، نظارت بر سقف قانونی و مقرر سهام‌داری بانک‌ها و برخورد جدی با تخلفات بانک‌ها از مقررات ابلاغی، شاهد بهبود وضعیت عملکردی بانک‌ها خواهیم بود.»رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: «تصویب دستورالعمل نحوه امهال مطالبات بانک‌ها که ماه گذشته انجام شد، یکی از دستاوردهای مهم این شورا و بانک مرکزی در چارچوب بانکداری بدون ربا محسوب می‌شود.»

وزیر اقتصاد: عدم ورود بنگاه‌های اقتصادی 
به بانکداری 
وزیر امور اقتصادی و دارایی در این همایش گفت: «امروز بانک‌ها نه‌تنها باید از بنگاه‌داری فاصله بگیرند، بلکه بنگاه‌های اقتصادی نیز نباید وارد بانکداری شوند.»

تحول در نظام بانکداری
دژپسند یادآور شد: «امروزه نظام بانکداری در حال تحول است و عملیات بانکداری اسلامی در کشورهای مختلف و حتی کشورهای غیر اسلامی و سرمایه‌داری نیز موردتوجه قرارگرفته است. اکنون باید علاوه بر اینکه در داخل کشور نظام بانکداری اسلامی را به مورداجرا می‌گذاریم، باید شرایطی فراهم شود تا قدرت رقابت‌پذیری بانک‌های ایران با کشورهای مدعی بانکداری اسلامی ایجاد شود.»

استفاده از فناوری در بانکداری
وزیر اقتصاد به‌سرعت شتابان تحول نظام بانکداری در دنیا اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به جایگاه مطلوب در نظام بانکداری و همچنین بانکداری اسلامی باید به فناوری‌های نوین توجه کرد، استفاده از این فناوری‌ها باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود. بانکداری با روش‌های سنتی و قدیمی نمی‌تواند کارایی داشته باشد، نظام بانکی در رشد و توسعه کشور نقش محوری دارد و ازنظر تأمین مالی، اقتصادی ایران بانک پایه است. نقش نظام بانکی در تأمین مالی اقتصاد کشور، برجسته است و باید متناسب با این نقش نظام بانکی خود را برای فرآیند رشد و توسعه آماده کند که اگر این اتفاق نیفتد از قافله عقب خواهد ماند.»دژپسند خاطرنشان کرد: «این تصور وجود دارد که استفاده از فناوری‌های نوین باعث گسترش بیکاری می‌شود، این دید باید تغییر کند و به دنبال توانمندسازی و افزایش توانایی کارمندان سیستم بانکی باشیم.»

ساماندهی شعب بانک‌ها
دژپسند با اشاره به ساختار مالی نامناسب بانک‌ها گفت: «ساختار مالی نامناسب سرعت بانکداری اسلامی را کاهش می‌دهد.» وزیر اقتصاد بر لزوم ساماندهی شعب بانکی اشاره کرد و گفت: «ساماندهی شعب بانک‌ها یکی دیگر از موارد مهم است، باید پرسید که آیا وجود این‌همه شعب برای بانک‌ها ضروری است. کاهش شعب بانک‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر نیست و در مقابل آن، مقاومت‌هایی انجام می‌شود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.