انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20792 | تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۳۰ - 09:57
واکنش‌ها به اختلافات شیخین
گزارش

واکنش‌ها به اختلافات شیخین

اشاره: جدال لفظی و اختلاف دو رئیس پیشین قوه‌قضاییه چند روزی است که به خبر داغ رسانه‌ها و فضای مجازی تبدیل‌شده است. هفته گذشته سخنانی به نقل از آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع مسئولان بسیج اساتید و نخبه‌های حوزه علمیه قم منتشر شد که در آن به‌تندی به آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاخته بود. در مقابل آیت‌الله آملی‌لاریجانی به اظهارات محمد یزدی پاسخ تندی داد که روز دوشنبه در رسانه ها از جمله ستاره صبح منتشر شد. در این نامه معلوم شد که ظاهراً اختلافات بین این دو عضو فقهای شورای نگهبان، ریشه در این شورا هم داشته است. پس از انتشار جدال شیخین، چهره‌های حوزوی و حاکمیتی ضمن دعوت از این دو تن به خویشتن‌داری، از آنان خواستند که به این اختلافات پایان دهند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-جدال لفظی و اختلاف دو رئیس پیشین قوه‌قضاییه چند روزی است که به خبر داغ رسانه‌ها و فضای مجازی تبدیل‌شده است. هفته گذشته سخنانی به نقل از آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع مسئولان بسیج اساتید و نخبه‌های حوزه علمیه قم منتشر شد که در آن به‌تندی به آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاخته بود. در مقابل آیت‌الله آملی‌لاریجانی به اظهارات محمد یزدی پاسخ تندی داد که روز دوشنبه در رسانه ها از جمله ستاره صبح منتشر شد. در این نامه معلوم شد که ظاهراً اختلافات بین این دو عضو فقهای شورای نگهبان، ریشه در این شورا هم داشته است. پس از انتشار جدال شیخین، چهره‌های حوزوی و حاکمیتی ضمن دعوت از این دو تن به خویشتن‌داری، از آنان خواستند که به این اختلافات پایان دهند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ماجرای اختلاف از آن‌جا آغاز شد که آیت‌الله یزدی در بخشی از سخنان خود با اشاره به نامه منتسب به آملی‌لاریجانی گفته بود: «فلانی می‌گوید اگر این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید... به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؟ از کجا آوردی ساختی؟» از سوی مقابل آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی روز ۲۷ مرداد در نامه‌ای سرگشاده خطاب به یزدی با انتقاد از اینکه «این‌گونه ادبیات تابه‌حال در حوزه‌های علمیه در این سطوح سابقه داشته است؟» خود هم تقریباً با چنین ادبیاتی پاسخ داد که بیشتر بخش‌های نامه مذکور در شماره قبل ستاره صبح منتشر شد.

مطهری از شائبه رقابت شخصی گفت
اظهارات تند این دو شیخ که زمانی ردای قاضی‌القضاتی بر تن داشته‌اند و اکنون نیز در یک‌نهاد یعنی شورای نگهبان باهم همکاری دارند، واکنش‌های مختلفی را در پی داشت که اغلب دعوت به آرامش و خویشتن‌داری و حفظ مصالح اخلاقی و... بود. در همین زمینه علی مطهری نماینده مجلس عنوان کرد: «بهتر است روحانیون انتقاداتشان را خصوصی مطرح کنند. مطرح‌شدن این صحبت‌ها در فضای رسانه‌ای بر روحیه مردم اثر می‌گذارد و شائبه رقابت بین آن‌ها را ایجاد می‌کند.»

توکلی: درست و عقلانی نیست
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در واکنش به عمومی شدن اختلافات و انتقادات میان آیت‌الله آملی لاریجانی و آیت‌الله یزدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «وضع تأسف باری است که دو عالم دینی در انظار عمومی باهم حساب‌وکتاب کنند. در شرایطی که مردم آن‌قدر گرفتاری دارند تنش بین بلندپایه‌ترین مقامات نظام آن‌هم روحانی و مجتهد اصلاً درست و عقلانی نیست. مسئولان در چنین شرایطی باید آرامش خود را حفظ کرده و به ریشه‌کن شدن فساد کمک کنند.»

کدخدایی: دعوای طلبگی
 طبیعی است
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به جدال لفظی دو عضو فقهای این نهاد اما بیشتر تلاشی بر ریختن آب روی آتش بود. عباسعلی کدخدایی در حساب توییتری خود دراین‌باره نوشت: «در هر جمعی ازجمله شورای نگهبان دعوای طلبگی طبیعی است؛ گاهی صداها بلند شده و مباحث داغ، لیکن بعدازآن دوستی‌ها پابرجاست. دشمنان طمع نکنند! اعضای شورا باوجود اختلاف‌نظر، باهم برادرند... دشمن اصلی را با دوستانی که با آن‌ها اختلاف‌نظر داریم اشتباه نگیریم.»

دعوت مکارم شیرازی به پادرمیانی
آیت‌الله مکارم شیرازی در واکنش به اختلافات آملی لاریجانی و یزدی توصیه کرد: «تجربه نشان داده که این‌گونه درگیری‌ها هرگز نتیجه‌ای جز روشن شدن آتش فتنه و اختلاف در میان مردم ندارد. به همۀ شما احترام می‌گذاریم و متواضعانه تقاضا دارم این باب را به‌کلی مسدود کنید و به آبروی روحانیت و نظام کمک فرمایید. من به همۀ شما عزیزان دعا می‌کنم که به این وضع خاتمه دهید و حتی اگر افرادی پادرمیانی کنند تا عزیزان از یکدیگر عذرخواهی نمایند بسیار به‌جاست.»
جنتی: به‌زودی در کنار هم خواهند بود
آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در پاسخ به درخواست جمعی از طلاب و دانشجویان برای حل مسئله میان دو تن از علمای حوزه تأکید کرد: «دشمنان طمع و شادی نکنند و دل به اختلافات ظاهری نبندند؛ مسئولان در عین اختلاف‌نظر و سلیقه، درراه آرمان‌های انقلاب و دشمنی با دشمنان، یکدل و یک‌صدا هستند. من در گفتگویی که با این دو بزرگوار داشتم هر دو بر حفظ آرمان‌های انقلاب و ضرورت حفظ و صیانت از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نیز پرهیز از اختلافات و بهانه ندادن به دست دشمنان مردم و نظام تأکید داشتند و ان‌شاءالله به‌زودی هر دو را در کنار یکدیگر خواهیم دید.»

مردم این دعواها را نمی‌خواهند
آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه این جدال‌ها مردم را خسته کرده است و مردم این دعواها را نمی‌خواهند، گفت: «این دعواها همیشه بوده و یکی دو مورد نیست. با خودی‌ها هم همین‌طور هستیم، با مخالفان دعوا داریم. در کل با این دعواها آبروی نظام را می‌برند.» وی بابیان این‌که «جواب‌های داده‌شده به آیت‌الله یزدی تند بوده و درست نیست»، افزود: «واقعیت این است که به عملکرد قوه قضاییه انتقاد وارد است. مسئولان اگر نتوانستند مسئولیت خود را کامل انجام دهند، باید از مردم عذرخواهی کنند اما متأسفانه همه ما طلبکاریم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.