انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
بیشتر
کد خبر: 20690 | تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۵ - 09:44
 روایت دکتر عبدالرضا فرجی‌راد از ترامپ کوچک در انگلیس

روایت دکتر عبدالرضا فرجی‌راد از ترامپ کوچک در انگلیس

اشاره: بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین انگلیس توانست پس از کش‌وقوس فراوان سیاسی در کشورش با 92153 رأی موافق در مقابل 46656 رأی مخالفِ اعضای حزب «محافظه‌کار» جایگزین ترزا می، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا شود. انتخابی که انگلیس را در دو جبهه «برگزیت» و «برجام» دچار چالش خواهد کرد. نخست‌وزیر جدید بریتانیا در نخستین سخنانش پس از پیروزی در انتخابات گفت: «برگزیت را تا ۳۱ اکتبر (نهم آبان ماه) اجرایی خواهم کرد، هرچه می‌خواهد بشود، بشود». از سویی او در نخستین جلسه تشکیل کابینه‌اش در رویارویی با جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس را به دلیل حمایتش از ایران مورد انتقاد و اعتراض قرار داد. همچنین جانسون در همان نخستین روز کاری‌اش دست به خانه‌تکانی زد و بسیاری از مقامات ازجمله وزیر امور خارجه و وزیر دفاع را برکنار کرد. در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر عبدالرضا فرجی‌راد، دبیرکل شورای راهبردی روابط خارجی و تحلیلگر روابط بین‌الملل انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

   هفته گذشته بوریس جانسون که پیش‌تر توسط دونالد ترامپ هم حمایت شده بود، توانست جرمی هانت را شکست دهد و نخست‌وزیر بریتانیا شود. مواضع جانسون به رئیس‌جمهور آمریکا نزدیک است و برخی معتقدند او ممکن است چالش جدید برای حفظ برجام باشد. تحلیل شما از نخست‌وزیری بوریس جانسون چیست؟
ارزیابی‌ها از روحیه و صحبت‌های بوریس جانسون در سِمت‌های سابقش به عنوان وزیر امور خارجه و نمایندگی پارلمان، نشان می‌دهد او شباهت‌هایی به رئیس‌جمهور آمریکا دارد و به همین خاطر به «ترامپ کوچک» معروف شده است. نخست‌وزیر جدید بریتانیا یک راست‌گرای محافظه‌کار، تندرو و مخالف عضویت انگلیس در اتحادیه اروپاست که برگزیت را مهم‌ترین برنامه خود اعلام کرده است. نکته‌ای که می‌بایست درباره بوریس جانسون به آن دقت داشت، این است که تأثیر او بر مسائل داخلی انگلیس و اتحادیه اروپا متفاوت از مسائل جهانی و ازجمله برجام است. مسائل جهانی و معاهداتی مانند برجام که وجهه بین‌المللی دارند مواردی نیستند که هر فردی با در اختیار گرفتن یک مسئولیت مهم در اروپا بتواند بدون مشورت و هماهنگی با دستگاه‌های سیاسی اقدامی درباره آنها صورت دهد. البته نخست‌وزیر جدید بریتانیا پیش از این صحبت‌هایی در ارتباط با ایران مطرح کرده، اما اکنون که به سِمت نخست‌وزیری بریتانیا رسیده است، کار سختی پیش رو دارد و یک اشتباه محاسباتی مهم از سوی او می‌تواند آینده سیاسی‌اش را به خطر بیندازد.

   مقصود شما این است که بوریس جانسون مواضع ضد ایرانی‌اش را به دلیل نخست‌وزیر شدن تعدیل خواهد کرد؟
سخنانی که از دهان بوریس جانسون به عنوان یک نماینده پارلمان و یا حتی وزیر امور خارجه خارج می‌شد با آنچه وی در سِمت نخست‌وزیری بدان عمل خواهد کرد، تفاوت دارد. او اکنون نخست‌وزیر بریتانیاست و ناچار است مواضعی را در پیش گیرد که منافع ملی کشورش را به خطر نیندازد. این نکته درباره دونالد ترامپ هم وجود داشت. رئیس‌جمهور آمریکا فردی تندرو است که پیش از ریاست جمهوری صحبت‌های تندی علیه ایران مطرح می‌کرد، اما از زمانی که به ریاست جمهوری رسید، اکنون شاهدیم که از تنش نظامی با ایران پرهیز می‌کند و احتیاط را جایگزین تندروی کرده است. احتیاط ترامپ حتی از احتیاط جرج بوش پسر بیشتر است. ارزیابی‌ها از بوریس جانسون فردی نزدیک به ترامپ را نشان می‌دهد که سیاست‌هایی شبیه و نزدیک به رئیس‌جمهور ایالات‌متحده دارد. برخی معتقدند او موضع سختی در رابطه با ایران، به ویژه به دلیل توقیف کشتی انگلیسی «استنا ایمپرو» اتخاذ خواهد کرد، اما من معتقدم جانسون در قامت نخست‌وزیر بریتانیا مذاکره و تعامل را به تندروی ترجیح خواهد داد. از سویی برخی دیگر می‌گویند جانسون و ترامپ شناختی از ایران ندارند، این در حالی است که به عقیده من چنین نیست؛ چراکه ایران به دلیل موقعیتی که دارد نه فقط برای نخست‌وزیر جدید بریتانیا و یا دونالد ترامپ، بلکه برای هیچ یک از مقامات اروپایی و غربی ناشناخته نیست. جانسون زمانی که وزیر امور خارجه انگلیس بود، سفری به ایران انجام داد و از نزدیک هم ایران را دیده و با ساختار سیاسی حاکم بر ایران آشناست. او از زمان انتخابش به عنوان نخست‌وزیر، موضع خاصی درباره توقیف کشتی «استنا ایمپرو» توسط ایران و یا برجام اتخاذ نکرده است. این خود نشان می‌دهد او عجله‌ای در کارهایش به خرج نمی‌دهد و تلاش می‌کند با دریافت دیگر نظرات و شرایطی که وجود دارد، تصمیماتی عقلانی درمورد مسائل پیش آمده بگیرد.

   اشاره کردید به اینکه ترامپ هم زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا شد، سخنان و شعارهایش را تعدیل کرد. این در حالی است که محورهای اصلی شعارهای ترامپ با روی کار آمدن او در آمریکا اجرایی شد که یکی از نمونه‌های آن خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها بود. به نظر شما چقدر احتمال دارد بوریس جانسون هم مانند ترامپ برجام را به چالش بکشد و تلاش کند فرانسه و آلمان به خروج از توافق هسته‌ای ترغیب شوند؟
ترغیب فرانسه و آلمان به خروج از برجام و اتخاذ یک سیاست تندروانه کار ساده‌ای نیست. آلمانی‌ها خود را از سیاست‌های ترامپ و تا حدودی سیاست‌های انگلیس کنار کشیده‌اند و در حقیقت رویکردی منفی به مطالبات رئیس‌جمهور آمریکا نشان داده‌اند. حتی به نظر من در ارتباط با توقیف نفت‌کش ایرانی «گریس-1» در تنگه جبل‌الطارق که منجر به یک بحران سیاسی شد، آلمانی‌ها مخالف این اقدام بودند و در مجالس و نشست‌های خود به دلیل ایجاد تنش و بحران‌آفرینی این حرکت را محکوم می‌کنند؛ بنابراین ترغیب این کشور و یا فرانسه به خروج از برجام کار ساده‌ای نیست، مگر آنکه اقدامی از سوی ایران صورت گیرد و این احساس را به آنها بدهد که جریان صادرات نفت و کشتیرانی آزاد به خطر افتاده است. لذا من تصور نمی‌کنم که بوریس جانسون بتواند اروپا را علیه ایران متحد و به خلیج‌فارس لشکرکشی نظامی کنند. برداشت‌ها از مواضع اروپا نشان می‌دهد هرچه حجم ادوات نظامی در خلیج‌فارس بیشتر شود، میزان تهدید و خطر امنیتی در منطقه بیشتر خواهد شد. آنچه انگلیس درنهایت بتواند انجام دهد این است که چند کشتی نظامی را برای ارسال پیام به ایران وارد عمل کند، اما در عمل کار بزرگی انجام نخواهد شد. انگلیسی‌ها می‌دانند که اکنون حوزه قدرت‌شان در خلیج‌فارس ضعیف است و منافعی که در کشورهای این حوزه دارند، اجازه نخواهد داد دست به اقدامات تند بزنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.