انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20666 | تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱ - 15:43

ستاره صبح-روز ۲۷ خرداد ۹۸ ویدئو یک‌دقیقه‌ای از معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی توانیر منتشر شد که به دلیل گرمی هوا، از مردم درخواست کرد که مصرف خود را در اوج برق از ساعت ۱۲ الی ۱۶ کاهش دهند و توصیه کرد سیستم کولرهای آبی روی دور کند و کولرهای گازی روی دمای ۲۵ درجه تنظیم شود. پس از این فراخوان مردم حدود ۱۷۰۰ مگاوات صرفه‌جویی نمودند تا صنعت برق از این دشواری بزرگ به سلامت عبور کند. قبل از بیان استراتژی موردنیاز صنعت برق، چند موردی که خود شاهد آن بوده‌ام را شرح می‌دهم:1. برای انجام کار بانکی، به شعبه‌ای مراجعه داشتم، مشاهده کردم که درجه حرارت کولرگازی روی ۱۹ درجه تنظیم شده بود.2. برای خرید کفش به مغازه‌ای رفته و درجه حرارت کولرگازی مغازه، روی ۱۶ درجه بود.3. در محیط کارم با چندین قطعی برق مواجه شدم و به‌طور اتفاقی چند مأمور برق را دیدم که فیوز ۳۵۰ آمپر سوخته شده از حرارت زیاد (ناشی از مصرف زیاد مشترکین) را با فیوز ۵۰۰ آمپر تعویض می‌کردند.4. یکی از اساتید برق از قول دانشجوی خود که کارمند یکی از نیروگاه‌ها است، می‌گفت، نیروگاهی در محدوده تعمیر و بازسازی آن است و به خاطر شرایط ویژه تقاضای زیاد مصرف برق و نبود بودجه، فعلاً تعمیر و بازسازی را به تعویق انداخته تا شرایط مصرف و تأمین بودجه فراهم شود.
با بیان این موارد به نظر می‌رسد مسئولان ارشد کشور، خصوصاً سازمان برنامه‌وبودجه دو استراتژی را پیش روی صنعت برق بگذارند:
1. کلیه ابزارهای لازم که شرح داده خواهد شد، بدون افزایش قیمت برق را در اختیار وزارت نیرو قرار دهند.
2. با توجه به اهمیت و نیاز شدید به برق از سوی مصرف‌کننده، با لحاظ نمودن قیمت واقعی برق و هزینه و فایده توسط مصرف‌کننده، مشترک برق تصمیم بگیرد، مصرف کند یا صرفه‌جویی نماید. بدیهی است انتخاب هر یک از استراتژی‌ها نیازمند به ابزارهای مختص به خود است. مثلاً اگر استراتژی بدون افزایش قیمت برق انتخاب شود، توانیر باید به‌طور مثال ابزارهای زیر را داشته باشد:
الف - مأمورینی داشته باشد تا به محیط‌ها سرکشی و چنانچه مصرف‌کننده‌ای از استانداردهای معرفی‌شده مثلاً درجه حرارت ۲۵ درجه کولرگازی تخلف نمود وی جریمه کند.
ب - در صورت افزایش بیش‌ازحد مصرف در یک منطقه و آسیب رسیدن به سیستم‌های فنی مثل فیوزها، کلیدها و مأموران فنی پس از بررسی، مصرف‌کننده بی‌ملاحظه را جریمه نمایند.
ج - بودجه کافی برای تعمیر و بازسازی نیروگاه‌ها، قبل از فصل گرما تأمین تا شرایط مطلوب برای وزارت نیرو فراهم و برق مطمئن، برای مصرف‌کننده تأمین شود.
د - علاوه بر این موارد سیستم‌های فنی مناسبی برای مصرف‌کننده در اوج مصرف تأمین نمایند تا به‌طور اتوماتیک، مصرف‌کننده قادر نباشد، بیش از مصرف سال گذشته، مصرف کند. بدیهی است وزارت نیرو علاوه بر ایده‌های برشمرده، پیشنهادهای دیگری نیز می‌تواند ارائه نماید ولی در شرایط امروز، اجرای موارد فوق غیرممکن، بلکه خنده‌آور است. حال اگر استراتژی افزایش قیمت مدنظر قرار گیرد، جهت اطلاع هر ۱۰۰ درصد افزایش قیمت برق در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز، کمتر از نیم درصد روی تورم اثر خواهد گذاشت. اگر قیمت برق فقط در اوج مصرف ۲۰۰ درصد افزایش یابد، آن‌هم زمانی که مصرف‌کننده بیش از مقدار سال گذشته خود مصرف کند، بدیهی است اثر تورمی آن به دو دلیل پایین‌تر از نیم درصد خواهد بود:
1. اگر مصرف‌کننده بیش از مقدار سال گذشته مصرف نمایند، قیمت افزایش یابد.
2. اوج مصرف در روز از ساعت ۱۲ الی ۱۶ و شب از ساعت ۲۰ الی ۲۳، هفت ساعت است و در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز، فقط ۲۹ درصد زمان، با افزایش قیمت مواجه می‌شود.
امید است مسئولین با بررسی این موارد ابزارهای لازم و تدوین استراتژی بدون افزایش قیمت برق و یا با انتخاب استراتژی افزایش قیمت برق، شرایط تولید برق بدون خاموشی را برای مردم فراهم نمایند. بدیهی است با انتخاب استراتژی افزایش قیمت برق، راه‌های بسیاری برای جبران آن، مثل تولید برق در روز با استفاده از انرژی خورشیدی اقتصادی خواهد شد.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.