انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20655 | تاریخ : ۱۳۹۸/۳/۸ - 11:15
فرهنگ را نمی‌توان به اجبار به جامعه قبولاند
مصطفی ایزدی، فعال سیاسی و رسانه:

فرهنگ را نمی‌توان به اجبار به جامعه قبولاند

اشاره: یکی از ضرورت‌های امروز جامعه ایرانی ریشه‌یابی مشکلات فرهنگی و گام برداشتن در جهت رفع آن‌هاست. آمارها نشان می‌دهد در سال 96 تعداد 544 هزار و 470 مورد مراجعه به پزشکی قانونی بابت نزاع‌های خیابانی صورت گرفته است. صاحب‌نظران بر این عقیده‌اند یکی از دلایل رواج پرخاشگری، وضعیت بد اقتصادی است که موجب شده آستانه تحمل افراد کاهش یابد. در این بین ایجاد کینه اجتماعی و اختلاف فرهنگی و اجتماعی در کشور هشدار دهنده است. در همین راستا گفت‌وگویی با مصطفی ایزدی، فعال رسانه انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-این روزها بعضاً شاهدیم که برخی تنش‌ها در سطح جامعه در ارتباط با مسائل فرهنگی و اجتماعی رخ می‌دهد. این در حالی است که نهادها و مؤسسات رسمی وجود دارند که سالانه بودجه‌هایی به آن‌ها تعلق می‌گیرد تا نیازهای فرهنگی و عقیدتی مردم، به ویژه جوانان را تأمین کنند. تحلیل شما از وضعیت کنونی فرهنگی و اجتماعی جوانان چیست؟

این پرسش را باید با جوانان مطرح کرد. در زمانی که ما جوان بودیم نسل جوان پیرو روحانیت بود و باتوجه به محدودیت‌های ارتباطی و عدم وجود ابزارهای رسانه‌ای امروز، مزاج فکری، سیاسی و اعتقادی جوانان با روحانیت همخوان بود. پیش از انقلاب مردم برای مشکلات اقتصادی و نیازهای مادی به روحانیون مراجعه نمی‌کردند؛ چراکه این طبقه روحانیت بود که نیازهای مادی و اقتصادی خود را از طریق کمک‌های مردمی و نذورات تأمین می‌کرد، اما زمانی که پیوند اقتصادی روحانیت با مردم کاهش یافت و حاکمیت به آن‌ها کمک کرد، ارتباط آن‌ها با مردم رو به کاهش گذاشت. در گذشته نسل جوان به دلیل فقدان ابزارهای رسانه‌ای و ارتباطی نوین راه درست و یا به تعبیری راه بهشت را در پیروی از روحانیت می‌دانست، در حالی که امروز جوانان با بهره‌گیری از ابزارهای ارتباطی و رسانه‌ای با طیف‌های مختلف از افکار و سبک زندگی در دنیا آشنایی دارند. نسل ما اطلاعات خود را از مساجد، جزوه‌ها و کتاب‌های مذهبی کسب می‌کرد، اما نسل امروز از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. در آن زمان ما خبر چندانی از دنیا نداشتیم، به ویژه آنکه اخبار در زمان شاه تک‌صدایی بود. امروز همه چیز در فضای مجازی پیدا می‌شود. حجم گسترده اطلاعات در فضای مجازی و رویارویی نسل جوان با رفاه و زندگی مردم دیگر کشورها موجب شده تا نوعی ناامیدی ایجاد شود.

   مشکل جوانان امروز چیست؟
جوان‌ها امروز از ما می‌پرسند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ما جوابی برای آن‌ها نداریم؛ زیرا نمی‌دانیم چه می‌شود؟ در این بین انتشار چند فیلم از پخش موزیک در مدارس تبدیل به دغدغه وزیر آموزش‌وپرورش می‌شود. به نظر من بسیاری از جوانان ایرانی از نظر اعتقادی در بن‌بست قرار دارند. رفتارهای نسل امروز که تلاش می‌کند در برابر برخی شعارهای چهل سال گذشته ایستادگی کند، نمود همین بن‌بست است. اعتراضاتی که در دانشگاه تهران به مسئله پوشش اجباری صورت گرفت، نشان می‌دهد سیاست‌های فرهنگی و امنیتی در قبال قانون پوشش کارآمد نبوده و نمی‌توان به اجبار فرهنگ را به جامعه تحمیل کرد. زمانی که آقای لاریجانی وزیر ارشاد بود، بنده در حوزه فرهنگی مسئولیت داشتم. یک روز جلسه‌ای در مورد مسائل اجتماعی، حجاب و... برگزار شد. من در آنجا خطاب به وزیر گفتم شما 15 سال ویدئو را ممنوع و با افراد برخورد انتظامی کردید، اما پس از 15 سال متوجه شدید ویدئو یک دستگاه است و محتوایی که در آن پخش می‌شود ارتباطی به خود این دستگاه ندارد. در مورد پوشش هم همین است. نباید در حوزه‌های فرهنگی با برخورد انتظامی و امنیتی عمل کرد. اتفاقات تلخی که در دانشگاه تهران افتاد مایه تأسف است.

   به نظر شما دلیل رخوت جوانان چیست؟
شما یک جوان را تصور کنید که تحصیلات دانشگاهی را با هزینه زیاد تمام کرده، اما به دلیل آنکه مدرک تحصیلی‌اش جایی در بازار کار ندارد و از او حمایت نمی‌شود، مجبور است هر روز با خجالت به خانه برگردد. شخصیت این جوان تحقیر می‌شود و احساس بدی به او دست می‌دهد. متأسفانه این موضوعات به چشم مسئولان نمی‌آید و آن‌ها نمی‌دانند که همین مشکلات منشأ اختلاف در خانواده‌ها شده و جوان و خانواده‌اش که به دلیل مشکلات اقتصادی و بی‌توجهی مسئولان در سختی به سر می‌برند، زمانی که با برخوردهای فرهنگی مواجه می‌شوند، مشکل را از چشم ساختار می‌بینند.

   تحلیل شما از اتفاقاتی که در تجمع دانشجویان دانشگاه تهران رخ داد، چیست؟
دانشجویان دانشگاه تهران سه ویژگی دارند. درسخوان هستند، عمدتاً شهرستانی‌اند و فعالیت‌های اجتماعی برای آن‌ها اهمیت دارد. به ندرت در میان آن‌ها دانشجویانی از قشر سرمایه‌دار و مرفه پیدا می‌شود. دانشجویان این دانشگاه که عموماً از طبقه متوسط رو به پایین هستند، اعتراض دارند. اعتراض به شرایط موجود جزو حقوق آن‌هاست؛ زیرا در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. آنچه در دانشگاه تهران رخ داد، حاصل تصمیمی یک شبه از سوی دانشجویان نبوده است. دانشجویان حرف می‌زنند، بیانیه می‌دهند، طومار امضا می‌کنند، درخواست پرسش و پاسخ می‌کنند و...، اما زمانی که کسی به اعتراضات و مطالبات آن‌ها اعتنا نمی‌کند، جمع می‌شوند. اگرچه مسائل اقتصادی از دغدغه‌های دانشجویان است، اما مسائل فرهنگی اولویت بیشتری برای آن‌ها دارد. دانشجویان دانشگاه تهران در تجمعی که برگزار کردند به برخوردهای غیرفرهنگی و انتظامی اعتراض داشتند. جالب اینجاست به دنبال این تجمع همان برخوردی با آن‌ها شد که به آن معترض بودند، یعنی عده‌ای آمدند و درگیری فیزیکی ایجاد کردند. اختلاف در دانشگاه را می‌توان ناشی از اختلاف جامعه با مسئولان دانست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.