انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20654 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۲۸ - 11:04

ستاره صبح-هفته‌ای را که پشت سر گذاشتیم اتفاقات مهم در منطقه خلیج‌فارس افتاد، از آمدن ناو هواپیما بر «آبراهام لینکلن» گرفته تا انفجارهای «بندر الفجیره امارات»، حمله «خطوط لوله عربستان» توسط حوثی‌های یمن، تند شدن لحن مقامات آمریکا نسبت به ایران و ارسال شماره تلفن از سوی ترامپ به سفارت سوئیس که در نبود رابطه دیپلماتیک میان ایران و آمریکا حافظ منافع دو کشور است، ارسال تلفن از سوی دونالدترامپ چراغ سبز به مذاکره ارزیابی می‌شود، اما این درخواست از سوی رهبر انقلاب رد شد. ایشان گفتند جنگ نمی‌شود و مذاکره هم سم است. در همین حال ایران به دنبال ضرب‌الاجل دوماهه که برای اتحادیه اروپا تعیین کرد و دراین‌ارتباط شورای عالی امنیت ملی بیانیه داد و رئیس‌جمهور هم طی نامه‌ای به کشورهای باقی‌مانده در برجام به‌صراحت اعلام کرد که ایران به‌تدریج از تعهدات برجامی خود می‌کاهد. دیگر اینکه ایالات‌متحده در اقدامی معنادار تعداد کارکنان خود در سفارت عراق در بغداد را کاهش داد.واقعیت این است که هرگاه در جامعه تنش داخلی یا خارجی ایجاد می‌شود، بر قیمت ارز، سکه، مواد خوراکی، تورم و... اثر منفی دارد. آنچه این روزها ملموس و قابل حس است تأثیر جنگ روانی، تجاری و اقتصادی بر بازارهاست که تداوم این روند به زیان فرودستان جامعه است، زیرا این فرایند شکاف طبقاتی و فقر را بیشتر و بیشتر خواهد کرد. درحالی‌که در سال 96 حدود 16درصد مردم ایران زیر خط فقر مطلق بودند بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس این رقم در سال 97 به 23 تا40 درصد افزایش یافته است یعنی حدود 25میلیون ایرانی در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌‌کنند. پرسش این است که در شرایطی که در میانه طوفان قرارگرفته‌ایم چه باید کرد.
نویسنده چند راهکار پیشنهاد می‌کند:
1-تعداد پرسنل دستگاه‌های دولتی، قضایی، شهرداری‌ها، نهادهای انقلابی در طول چهاردهه گذشته به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است، به‌گونه‌ای که تعداد حقوق‌بگیران که در سال 56حدود 560هزار بوده که اکنون این رقم به حدود 3 میلیون رسیده است، بدون شک می‌توان با حفظ حرمت کارکنان دست به تعدیل زد.
2-ازآنجاکه صنعت گردشگری کمتر مشمول تحریم است، در شرایط کنونی پیشنهاد می‌شود محدودیت‌ها برای ورود گردشگران به ایران کاهش یابد تا با جذب گردشگر بتوان از اثر تحریم‌ها کاست

3-برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که پولدارها چهار برابر بیشتر از فقرا از یارانه پیدا و پنهان استفاده می‌کنند. اگر این فرض درست است، باید دست به جراحی اقتصادی زد و سیکل معیوب در استفاده از حامل‌های انرژی را به نفع فرودستان جامعه تغییر داد، دراین‌ارتباط گام اول حذف یارانه نقدی دهک‌های سه به بالاست و گام دوم تغییر قیمت انرژی به‌ویژه بنزین با هدف حمایت از فرودستان است.

4-جنگ روانی، تجاری، اقتصادی و احتمالاً نظامی ایجاب می‌کند که کالاهای اساسی مشمول سهمیه‌بندی شوند. حُسن این کار مهم این است که حداقل نیازهای فرودستان جامعه را می‌توان تأمین کرد و از سقوط قدرت خرید آن‌ها کاست.

5-ازآنجاکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرارگرفته و قیمت کالاها دچار نوسان شدید است و سودجویان، دلالان و محتکران از این شرایط سو استفاده می‌کنند لازم است از مردم خواسته شود صرفه‌جویی کرده و از ذخیره کردن کالاها خودداری کنند. البته بهتر است این اقدام مهم توسط رسانه‌ها به‌ویژه روزنامه‌ها و افراد خارج از حاکمیت که در بین مردم دارای نفوذ هستند مطرح، تجزیه‌وتحلیل و تفسیر شود و از ایرانی‌ها خواسته شود که به کمک دولت بیایند.6- شرایط بحرانی کنونی ایجاب می‌کند که مقامات، نمایندگان مجلس و دستگاه قضایی واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذارند و از ملت برای غلبه بر مشکلات کمک بخواهند و گفتنی‌های دیگر به امید گوش شنوا.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.