انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20650 | تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۲۲ - 15:37
دریاچه ارومیه احیا شد
خبر خوش برای ایرانی‌ها

دریاچه ارومیه احیا شد

اشاره: دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های آبی در شمال غرب ایران است که 550 گونه گیاهی یک ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک آن شناسایی شده و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌های شورپسند، خشکی دوست و آبزی است. این دریاچه به دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصربه‌فرد از سال 1346 به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد. دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر (تالاب بین‌المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت شده نیز اعلام شد.

ستاره صبح-مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اعلام کرد: با افزایش بارندگی‌ها طبق گزارش‌ها، حجم آب دریاچه به 5.03 میلیارد مترمکعب رسیده که نشان‌دهنده مطلوب بودن روند احیای دریاچه است. خلیل ساعی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بابیان اینکه کار بزرگی در سطح ملی با مشارکت تمام دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در برنامه‌های احیای دریاچه انجام‌شده است، گفت: با پیگیری برنامه‌های ستاد احیا شاهد بازگشت زندگی به دریاچه هستیم. وی افزود: با توجه به بارش‌های اخیر و اقدامات ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه در تاریخ 20 اردیبهشت به یک هزار و 271 متر و 83 سانتی‌متر رسید که در مقایسه با سال گذشته 1.05 سانتی‌متر افزایش‌یافته است. او اضافه کرد: روز جمعه وسعت دریاچه 3 هزار و 186.36 کیلومترمربع بود که نسبت به روز مشابه سال گذشته 863 کیلومترمربع و نسبت به ابتدای مهرماه سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) یک هزار و 463 کیلومترمربع افزایش یافته است. افزایش حجم آب دریاچه و پیشروی حجم آب علاوه بر احیای دریاچه سبب افزایش امید و نشاط مردم شده که این روزها شاهد حضور دوباره مردم در کنار دریاچه هستیم.

پیشینه دریاچه ارومیه
به گزارش ایرنا، تراز دریاچه ارومیه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل یک هزار و 274 متر تا یک هزار و 278 متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال 1393 کاهش متوسط سالانه 40 سانتی‌متر و در مجموع 8 متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید. حجم آب دریاچه در ابتدای سال آبی جاری یک میلیارد و 900 میلیون متر مکعب بود که اکنون بیش از 2.5 برابر از مرز 5 میلیارد مترمکعب گذشته است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.