انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
حمایت از افشا کنندگان فساد، ماجرای پدیده، ایران مال، مشهد مال، جهان‌مال، بوستان مادر، ساخت برج 27 طبقه غیرقانونی و...
پاکستان متهم به حمایت از طالبان و شبکه حقانی است
تغییر «هویت قدرت» نظم آینده جهانی را با چالش روبرو کرده است
دیپلماسی یعنی امتیاز گرفتن و امتیاز دادن
روسیه به دنبال ایجاد پایگاه‌های درازمدت در خلیج‌فارس
برگزیت انتخابی برای تبعیت انگلیس از آمریکا
روایت دکتر عبدالرضا فرجی‌راد از ترامپ کوچک در انگلیس
شکست «راهبرد فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران
عبور از مخاصمه با دیپلماسی فعال
منازعه آمریکا و چین بر سرایران
اصلاحات رهبر دارد یا خیر؟
پیامدهای حضور اسرائیل درآب‌های خلیج‌فارس
نقطه عطف همکاری تهـران- مسکـو با امضای پیمان نظامـی
انتظارات مردم از دولت کاهش یافته است
چرخش بریتانیا به سمت آمریکا
زمان مذاکره فرارسید، فرصت را نباید از دست داد
خروج پاکستان از مدار ایالات متحده
افشاگری ظریف درباره دیدارش با سناتور رند پال
مقاومت ترک‌ها؛ تحریم ایالات‌متحده
چرا کارنامه وزیرخارجه قابل قبول است؟
حمله به ایران به معنای حمله به روسیه است
ایران در ماجرای نفت‌کش‌ها سرافراز شد
فراخوان انتخاباتی علی مطهری
معترضان روس زیر چکمه های پوتین
مفسدان زیر تیغ قضا
نقش جنبش مشروطه در بیداری ایرانی‌ها
تحریم ظریف، نشان از تأثیرگذاری اوست
اعتراض روس‌ها به ردّ صلاحیت کاندیداهای مخالف دولت
انباشت نفت ایران در چین
مسئله‌ی فلسطین در رأس همه‌ی مسائل سیاسی مسلمانان قرار دارد
فاصله گرفتن امارات از آمریکا و عربستان به خاطر خطر جنگ در منطقه
رئیس اینستکس استعفا داد
حضور اسرائیل در خلیج‌فارس در تعارض با منافع ایران است
بازتاب گسترده تحریم ظریف
تدابیر غلط کارکرد صندوق‌ رأی را تضعیف کرده است
تحریم وزیر خارجه از منظر حقوقی
ضرورت استقبال از میانجیگری فرانسه
فقدان فرآیند حزبی در کشور
علت عدم افزایش قیمت نفت چیست؟
متحدان عرب ترامپ در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند
دو تابعیتی‌ ادعا یا واقعیت؟
مخالفان ظریف در حق او بی‌انصافی می‌کنند
استیصال آمریکا در برابر ایران
دولت جدید انگلیس تحت تأثیر ترامپ است
چین مقابل ناسیونالیسم هندی بر سر مناقشه کشمیر
تأیید دوباره رهبر انقلاب از وزیر خارجه
یکی از علت‌های مهم دشمنی با ایران موضوع فلسطین است
سیاست‌ها و برنامه‌های مصدق، مانع‌تراشی‌ها و جزئیات کودتای 28 مرداد
پیامد حمله‌های پهبادی حوثی‌ها برای عربستان و امارات
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
بیشتر
کد خبر: 20643 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۲۰ - 11:03
ترامپ سپاه را در لیست تروریسم قرار داد!
دکتر مهدی مطهر نیا: تروریست خواندن سپاه اعمال فشار به ایران است

ترامپ سپاه را در لیست تروریسم قرار داد!

اشاره: یک تحلیلگر امور بین‌الملل و آینده‌پژوه در رابطه با اعلام چند مقام آمریکایی مبنی بر احتمال ورود نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست سیاه گروه‌های تروریستی با اشاره به این‌که سپاه را هدف گرفته است، گفت: درصد بالایی از احتمال -نه امکان- در ارتباط با این اقدام ایالات‌متحده وجود دارد.

ستاره صبح-دکتر مهدی مطهر نیا درزمینه  احتمال قرار دادن نام سپاه در  لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا گفت: پیش از روی کار آمدن ترامپ در گفت‌وگوهایم بر این نکته تأکید داشتم که چه هیلاری کلینتون سرکار بیاید و چه ترامپ، آمریکا بر آن خواهد بود که همکاری‌های بین‌المللی با ایران را محدود کند و به محاصره منطقه‌ای تهران روی آورد.

ترامپ با مطرح کردن خروج از برجام در چارچوب پارادایم آشوب، دکترین بازیگر دیوانه، mega policy یا سیاست کلان ابهام در چارچوب استراتژی جوجیتسو، ایران را تحریک کرد و بعد از تحریک کردن، جاخالی داد و پس از جاخالی دادن از برجام خارج شد. درحالی‌که ایران اعلام کرده بود در صورت خروج آمریکا از برجام و درواقع پاره کردن آن، برجام را آتش خواهد زد، اکنون ما در آستانه یک‌سالگی خروج آمریکا از برجام هستیم.
از طرف دیگر ما بر این معیار در ارتباط با همکاری اروپای متحد با ایران سخن گفتیم که اروپای متحد نمی‌تواند در قالب همکاری‌های اقتصادی بدون توجه به اتحاد خود با ایالات‌متحده در ارتباط با ایران وارد عمل شود. همچنین ترامپ به دنبال ایجاد فضایی برای محدودسازی همکاری بین‌المللی با ایران و محاصره منطقه‌ای تهران به سمت دکترین شدیدتری پیش می‌رود.

تبدیل «چالش» به «دشمن»
مطهر نیا با اشاره به این‌که در سال گذشته بر این نکته تأکید داشتم که ۱۳۹۷، سال تبدیل «چالش» ایران به «دشمن» برای ایالات‌متحده خواهد بود، گفت: اکنون در سند امنیت ملی آمریکا، ایران نه به‌عنوان یک چالش که رسماً به‌عنوان دشمن موردتوجه دولت آمریکا و حمایت اعضای اصلی کنگره چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه است. اگرچه آن‌ها بر سر بسیاری از مسائل با یکدیگر تعارض دارند و دموکرات‌ها بر آن هستند که برجام به‌عنوان میراث یکی از محبوب‌ترین روسای جمهور در تاریخ یعنی اوباما است، اما درنهایت و در حوزه تعریف عملیاتی با ترامپ همراهی می‌کنند. از این منظر و با توجه به همگی این نشانگان، این نکته روشن است که ایالات‌متحده به این اقدام دست خواهد زد.
مطهر نیا بابیان این‌که ترامپ در ارتباط با تهران به فروریزش می‌اندیشد، اظهار کرد: او درست می‌گوید؛ ایالات‌متحده  آمریکا به دنبال تغییر نظام ایران نیست. البته به دنبال تغییر رفتار هم نیست بلکه به فروریزش می‌اندیشد و این فروریزش را در چارچوب ایجاد فضای محدودکننده مرگ‌آور برای ایران دنبال می‌کند.

سپاه، ستون فقرات نظام
وی ادامه داد: در همین راستا نیز یکی از مسائلی که آمریکایی‌ها دنبال خواهند کرد، مقابله با ستون اصلی قدرت در ساختار و بافتار سیاسی ایران یعنی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروزه تنها یک نیروی نظامی نیست بلکه یک قدرت اقتصادی، یک قدرت بزرگ صنعتی و یک قدرت بزرگ امنیتی در ایران محسوب می‌شود. ایالات‌متحده به سپاه به‌عنوان ستون فقرات نظام حاکم و بافتار قدرت و نه‌تنها ساختار قدرت در ایران می‌نگرد.این استاد دانشگاه تصریح کرد: آنچه در ادبیات مسئولان کنونی آمریکا - ترامپ در کاخ ریاست جمهوری، پومپئو در وزارت امور خارجه، جینا هسپل رئیس CIA، همچنین بولتون به‌عنوان مشاور امنیتی ترامپ و برایان هوک به‌عنوان سخنگوی گروه اقدام علیه ایران- دیده می‌شود، ادبیات بد، خشن و نابودکننده در ارتباط با تهران است.

آمریکا به دنبال فروریزش
مطهر نیا ادامه داد: بر این اساس این معنا را نمی‌توان ازنظر دور داشت که بسیاری از عناصر موجود در وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده  آمریکا، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و در CIA در چارچوب این گروه اقدام باوجود مهم‌ترین عناصر عملیاتی در آمریکا در پی ایجاد فضای فروریزش هستند. از طرف دیگر جریانات منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در ارتباط با سپاه پاسداران، انگشت اتهامی که آمریکا به‌طور رسمی به‌طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشانه رفته است و نشانگانی که در چارچوب ادبیات آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر دیده می‌شود، همگی مقدمه‌ای بر انجام این کار از سوی آن کشور محسوب می‌شود. با توجه به این معانی می‌توان گفت که درصد بالایی از احتمال -نه امکان- در ارتباط با این اقدام وجود دارد.
سپاه به‌مثابه یک دولت
او بابیان این‌که باید این را بپذیریم که سپاه پاسداران در ایران دارای یک قدرت توانمند و بازوهایی متفاوت و دارای توانمندی‌هایی خاص است، گفت: امروز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با توجه به جایگاه تعریف‌شده‌اش کارهای متفاوتی را از منظرهای گوناگون به عهده دارد. از طرف دیگر قرارگاه خاتم‌الاوصیا وجود دارد که در مسائل فرهنگی، هنری و رسانه‌ای فعال است. سیستم امنیتی موجود در سپاه پاسداران از سیستم امنیتی موجود در دولت قدرتمندانه‌تر عمل می‌کند و در مسائل عمده، جایگاه ویژه خود را دارد.به گزارش شفقنا این آینده‌پژوه تصریح کرد: امروز نه‌تنها در ایران بلکه در منطقه و جهان به‌طور کامل مشخص‌شده است و به‌صورت یک راز و اخبار سری نیست بلکه در رسانه‌های گوناگون، شبکه‌های اجتماعی و اخبار و دیدگاه‌های متفاوت، این معنا مطرح است. در سیل اخیر نیز این معنا را تا حدودی در مرکز ثقل اهمیت می‌بینیم که بر روی اکران شبکه‌های گوناگون اجتماعی به نمایش درمی‌آید.از این منظر باید بگوییم که اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در محدودیت قرار بگیرد، این محدودیت تنها دولت، نهادها و سازمان‌ها و نهادهای دولتی را شامل نخواهد شد بلکه هرگونه همکاری سازمان‌های درونی با سپاه پاسداران در درون خاک ایران نیز می‌تواند موجب محدودیت برای فعالیت بسیاری از شرکت‌های خصوصی باشد که در داخل ایران با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند. این امر می‌تواند از منظر حقوقی تبعاتی برای شرکت‌هایی داشته باشد که در داخل ایران به‌عنوان پیمانکار با سپاه پاسداران همکاری و قراردادهای متفاوتی را امضا می‌کنند.مطهر نیا در پایان تصریح کرد: این شرکت‌ها به‌هیچ‌وجه نخواهند توانست در قالب شرکت‌های خود با خارج از ایران مراوده داشته و به خریدوفروش بپردازند. این محدودیت در بیرون از مرزها در همکاری با سپاه پاسداران حتی به درون مرزها تسری پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند پیامدهای بالایی برای سپاه پاسداران به دنبال داشته باشد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.