انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20629 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - 13:15
ستاره صبح به مناسبت «هفته درختکاری و منابع طبیعی» بررسی می‌کند:

به قطع درختان پایان دهید

اشاره: مطابق تقویم کشور از روز 15 تا 22 اسفند هرسال به‌عنوان هفته درختکاری و منابع طبیعی نام‌گذاری شده است. دراین‌ارتباط هرسال موضوع درختکاری و حفظ پوشش گیاهی موردبحث قرار می‌گیرد و رسانه به‌ویژه رسانه ستاره صبح که طرفدار محیط‌زیست و مخالف تجاوز به طبیعت هستند درباره قطع درختان در شهرها هشدار می‌دهند. به گفته دبیر پیشین شورای عالی شهرسازی (پیروز حناچی) در دوره‌ای که محمدباقر قالیباف شهردار تهران بود حدود 10 هزار هکتار از باغات تهران نابودشده و به‌جای آنها ساختمان و برج ایجادشده است. علاوه بر آن در بخش‌های حکومتی و خصوص به کوه‌ها رحم نکرده‌اند و در دامنه کوه‌ها اقدام به ساخت بناکرده‌اند. وضع آن‌قدر وخیم شد که رهبر انقلاب در روز درختکاری( 17 اسفند 93 ) به مسئولان کشور درباره پدیده کوه خواری و زمین‌خواری هشدار دادند. به لحاظ اهمیت این سخنان ستاره صبح به مناسبت هفته درختکاری و منابع طبیعی این سخنان را بازنشر می‌کند که در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

بازنشر سخنان رهبر انقلاب درباره زمین خواری و کوه خواری:
«... یک مسئله مسئله‌ی جنگل‌ها و مراتع است؛ این جنگل‌های ما و مراتع ما، هم ریه‌های تنفّسی شهرها و محیط‌های زندگی‌اند، هم نگهبان خاک‌اند و خاک را که این‌همه درباره‌ی اهمّیّتش گفتیم، حفظ می‌کنند؛ این جنگل‌ها را باید حفظ کرد. متأسفانه در بخش‌های مختلف کشور، این جنگل‌های متراکم و انبوه شمال کشور بعضاً مورد چپاول و غارت، و بعضاً آخر مورد بی توجّه‌ی و بی اهتمامی قرار می‌گیرد. من تأکید می‌کنم اجازه ندهید به این جنگل‌ها دست‌درازی بشود؛ بخش‌های مختلف کشور که مسئولیتی در این زمینه‌دارند، از منابع طبیعی گرفته تا محیط‌زیست تا بقیّه‌ی دستگاه‌هایی که ارتباطی با این قضایا دارند، اجازه ندهند با بهانه‌های مختلف - از شهربازی درست کردن و جذب گردشگر و هتلداری و مانند این‌ها بگیرید تا مدرسه‌ی علمیّه و حوزه‌ی علمیّه؛ همه‌ی این‌ها بهانه‌هایی می‌شوند و شده تاکنون - که جنگل‌های ما دست بخورند، به آنها تعرّض بشود؛ به جنگل‌ها تعدّی بشود و تاکنون به جنگل تعدّی شده؛ جلواش را با استحکام کامل بگیرید.
 یک مسئله پدیده‌ی زمین‌خواری است. البتّه پدیده‌ی زمین‌خواری پدیده‌ی جدیدی نیست؛ قدیمی است؛ ما از دوره‌ی نوجوانی و جوانی مکرّر میشنفتیم زمین‌خواران، زمین‌خواران! خب، توقّع این بوده است که در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی این پدیده متوقف بشود؛ اجازه ندهیم کسانی بیایند با دست‌اندازی به زمین‌های گوناگون اطراف شهر و حومه‌های شهر و مناطق خوب، ثروت عمومی را به‌نوبه‌ی خود تبدیل کنند به ثروت شخصی. این بوستان عظیمی که فرض کنید در فلان نقطه‌ی شهر واقع است، یک ثروت عمومی است؛ [اینکه] کسانی بیایند با زرنگی، با دست‌کاری کردن قانون، با احیاناً خریدنِ یکی دو نفر آدم سست‌عنصر در فلان دستگاه، این ثروت عمومی را تبدیل کنند به ثروت شخصی خودشان، خیلی رنج‌آور است!
 حالا بحث زمین‌خواری، یواش‌یواش شده کوه خواری! بنده گاهی که می‌روم ارتفاعات شمال تهران و نگاه می‌کنم، انسان واقعاً خیلی متأسّف می‌شود. بارها من در دیدار با مسئولین شهری و مسئولین دولتی و مانند این‌ها  این مسائل را در میان گذاشته‌ام. خب تلاش هم کرده‌اند لکن قاطع باید برخورد کنند. مسئولین باید در مقابلِ این سوءاستفاده کننده قاطعیت به خرج بدهند؛ عُرضه باید به خرج بدهند؛ نگذارند فلان آدمِ سوءاستفاده‌چی با شیوه‌های تشخّص [سوءاستفاده کند]. انسان از آن بالا که نگاه می‌کند، می‌فهمد و می‌بیند که چه‌کار دارند می‌کنند. اوّل می‌روند اجازه می‌گیرند، یک تأسیساتی در انتهای یک زمین درست می‌کنند؛ بعد که انتهای زمین مال آنها شد، همه‌ی سطح زمین به‌طور طبیعی قابل نقل‌وانتقال خواهد شد؛ از این کارها می‌کنند. این شمال تهران و غرب تهران، درواقع مجاری تنفّسی شهر تهران است؛ ارتفاعات شمال تهران را یک‌جور، طرف زمین‌های غرب تهران را یک‌جور. در مشهد - شهر ما - من رفتم دیدم طرف ارتفاعات جنوب شهر که درواقع مرکز تنفّس شهر است، دارند افرادی آن بالاخانه می‌سازند، هتل می‌سازند، ساختمان‌های چندطبقه می‌سازند؛ این‌ها بد است، این‌ها غلط است؛ جرم بدانید این‌ها را. یکی از کارهای اساسی «جرم‌انگاری» در قانون است؛ این‌ها را باید جرم دانست در قانون و این کسانی که این کارها را می‌کنند تعقیب قضائی کرد...».

حفظ درخت و پوشش گیاهی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیش از ظهر چهارشنبه در محوطه‌ی دفتر رهبری دو نهال میوه به مناسبت «روز درختکاری و هفته منابع طبیعی»، کاشتند. ایشان روز درختکاری را مژده‌ی در پیش بودن بهار و یادآور اهمیت پوشش گیاهی دانستند و با اشاره به خسارت‌هایی که در اثر بی‌اعتنایی به جنگل‌ها، مراتع و پوشش گیاهی به کشور تحمیل می‌شود، خاطرنشان کردند: مسئله درخت و حفظ پوشش گیاهی باید جایگاه واقعی خود را در فرهنگ عمومی پیدا کند.
به گزارش ایسنا: ایشان کاشت نهال در روز درختکاری را اقدامی نمادین و باهدف تقویت فرهنگِ اهمیت دادن به درخت و گیاه برشمردند و با انتقاد از آسیب زدن به درختان در برخی مراکز پردرخت باانگیزه احداث ساختمان، افزودند: دستگاه‌های مسئول باید جداً در مقابل این‌گونه کار‌ها بایستند و اجازه انجام آن را ندهند. رهبر انقلاب اسلامی همچنین از غرس برخی نهال‌های مضر در بعضی از نقاط کشور به‌منظور جلوگیری از پیشرفت صحرا و بیابان‌زایی انتقاد کردند و گفتند: دستگاه‌های مسئول باید از چنین اقداماتی جلوگیری کنند، ضمن اینکه برای حفظ جنگل‌ها و مراتع باید تلاش کرد و دستگاه‌های ناظر ازجمله دستگاه قضایی در جلوگیری از تعرض به جنگل کمال اهتمام را داشته باشند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.