انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20628 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - 13:13

ستاره صبح- حوادث و رویدادهایی که از سال گذشته تاکنون در کشور اتفاق افتاده از جنبه‌های مختلف قابل‌بحث، تحلیل و تفسیر است.
از منظر اقتصادی مهم‌ترین اتفاق این است که در پوشش ارائه ارز 4200 تومانی حدود 18 میلیارد دلار ارز از بانک مرکزی بابت واردات گرفته‌شده، اما کالایی وارد نشده است. این رقم بزرگ و نجومی است، زیرا درآمد ارزی برخی سال‌ها در دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی و اصلاحات رقمی در همین حدود بوده است. پس‌ازاین اتفاق شوم دادستان تهران به موضوع ورود پیداکرده تا علاوه بر شناسایی پشت پرده‌ها، سو استفاده‌کنندگان از ارز دولتی را بازداشت و مجازات کند و ارزهای گرفته‌شده به خزانه برگردد، این اقدام دادستانی در کنار اقداماتی که وزارت اطلاعات و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام داده و می‌دهند قابل‌تقدیر است و اگر حضور این سه نهاد نبود وضع بدتر ازآنچه اکنون شاهدش هستیم می‌شد. این اتفاقات از یک‌سو جیب عده‌ای را پر می‌کند و از سوی دیگر جیب فرودستان جامعه خالی و خالی‌تر می‌شود؛ بنابراین لازم است همه عوامل زنجیره‌ای که آگاهانه یا ناآگاهانه زمینه فساد و شکل‌گیری مافیا را فراهم کرده‌اند شناسایی و به مردم معرفی و مجازات شوند و مافیا درزمینهٔ هر کالایی مثل گوشت، خودرو و ... در صورت وجود متلاشی شود و مال‌های به تاراج رفته باز پس گرفته شود. نویسنده در جلسه‌ای حضور داشت که مدیرعامل ایران‌خودرو به‌صراحت گفت در تولید خودرو مافیا وجود ندارد اما در تولید قطعه خودرو مافیا و جود دارد و برخی قطعات موردنیاز خودرو ایرانی در چین تولید و مارک ایرانی روی آن زده می‌شود و به‌عنوان کالای ایرانی فروخته می‌شود. رئیس‌جمهور می‌گوید 90 درصد نیاز گوشت کشور در داخل تولید می‌شود، این حرف حسن روحانی بر اساس آمار و اطلاعاتی است که وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند، پرسش این است وقتی کشور تنها 10 درصد از گوشت موردنیاز را باید از خارج تأمین کند چرا باید از بهمن گذشته تا بهمن امسال قیمت گوشت 92 درصد افزایش پیدا کند؟ این واقعیت نشان می‌دهد همان‌طور که رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در شورای اداری استان گیلان گفت: توزیع اشکال دارد نه تولید؛ یعنی در توزیع مافیا وجود دارد.
نویسنده که نسبت به فساد و سو استفاده حساس است موضوع گوشت را بررسی کرد و دریافت که سال گذشته 110 هزار تن گوشت وارد کشور شده، اما امسال به دلیل وجود مافیا در شبکه توزیع، میزان واردات گوشت به 140 هزار تن رسیده است، شگفت آنکه باوجود افزایش 30 هزار تنی واردات گوشت دو اتفاق توأمان افتاده است، یکی اینکه مردم برای گرفتن گوشت به قیمت رسمی در هوای سرد و تاریک بامداد باید در صف بایستند و دیگر اینکه قیمت گوشت امسال نسبت به سال گذشته نزدیک به 100 درصد افزایش‌یافته است! افزایش واردات گوشت و افزایش قیمت آن نشان می‌دهد که در شبکه توزیع گوشت و برخی کالاهای دیگر مثل قطعات خودرو، ارز، سکه و ... مافیا وجود دارد. آیا وقت آن نرسیده که این شبکه‌ها شناسایی و متلاشی شوند؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.