انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خیز ترکیه برای نابودی کردها
احتمال حمله داعش در روز اربعین
چرخش روسیه به سمت عربستان و امارات
اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه
تهدید به گروگانگیری شهروندان آمریکایی مستقردر عراق
پس‌لرزه احتمالی رسوایی ترامپ در اوکراین برای ایران
ادامه واکنش‌ها به حمله به مراکز نفتی عربستان
اعتراض عراقی‌ها علیه فساد، بیکاری و ناکارآمدی
فرق ایده گفتگوهای تمدن‌های خاتمی با طرح صلح هرمز روحانی
میانجی‌گری نخست‌وزیر عراق بین تهران - ریاض
اخبار ضدونقیض از عملیات بزرگ انصارالله علیه ائتلاف سعودی
فاصله گرفتن منطقه از درگیری نظامی
راهکار رفع تنش میان ایران و آمریکا چیست ؟
حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست
دیپلماسی به‌صورت پنهانی صورت می‌گرفت
مذاکره با طالبان؛ صلح یا مشروعیت بخشی به تروریسم
آیا ترامپ به خواست نئوکان‌ها درباره ایران تن خواهد داد؟
خطر تائید جنگ تجاری آمریکا با چین بر اقتصادهای نوظهور
زمان نرمش میان ایران و غرب است
اشتباه سیاست ترامپ درباره ایران
شرط دیدار روحانی و ترامپ
چرا ترکیه با کردها در سوریه می‌جنگد؟
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
سرمنشا فساد‌ها کجاست؟
واکنش سردار نقدی به سخنان بهزاد نبوی
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
مزیت‌های اتحادیه «اوراسیا» برای اقتصاد ایران
مذاکره‌ای که انجام نشد
چراغ سبز آمریکا و روسیه به ترکیه برای حمله به کردها
روشنگری؛ دستاورد سفر روحانی به سازمان ملل
آیا ترامپ استیضاح می‌شود؟
بازخوانی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی
پاکستان و روسیه؛ میانجیگرهای موثر
سیاست «فشار حداکثری» پشیزی ارزش ندارد
ظریف در نیویورک؛ ترامپ در اتاق جنگ
ایران یک طرف؛ غرب طرف دیگر
خشم عراقی‌ها تهدیدی برای بازار نفت
تاثیرهرج‌ومرج سیاسی در آمریکا بر اعتماد جهانی
مذاکره با واشنگتن حرام نیست
گسترش نفوذ روسیه در خاورمیانه
انقلاب نه؛ اصلاحات آری
تغییر ماهیت جهانی جنگ با عملیات پهپادی
آخرین تحولات پاکسازی قومی کردهای شمال سوریه توسط ترکیه
رهبری راه مذاکره را نبسته‌اند
چرا ترامپ به ایران حمله نخواهد کرد؟
حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ
روابط شعله‌ور ایران و عربستان
تحریم مانع توسعه‌
محکومیت جهانی پاک‌سازی قومی کردها
مذاکرات کره شمالی و آمریکا ناکام ماند
بیشتر
کد خبر: 20627 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - 13:10
از سوی رهبر انقلاب تعیین شد

8 تکلیف برای رئیس جدید قوه قضائیه

اشاره: آیت‌الله آملی لاریجانی 10 سال بر ریاست قوه قضاییه تکیه زده بود. البته در مورد عملکرد وی در این مدت لازم است قضات و حقوقدانان و مدیران مسئول رسانه‌ها اظهارنظر کنند تا نقاط قوت و ضعف 10 سال گذشته قوه قضاییه مشخص شود. روز پنج‌شنبه رهبر انقلاب حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی را به‌عنوان رئیس جدید دستگاه قضایی منسوب کرد و برای وی 8 وظیفه تعیین کردند که در پی می‌خوانید.

ستاره صبح- حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب کردند. رهبر انقلاب اسلامی در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی کامل با همه زوایای آن، به‌عنوان دلایل این انتخاب یاد و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.
متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی:
جناب مستجاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته
آغاز دهه‌ پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشکیل دادگستریِ مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می‌کند که با تکیه‌بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفت‌ها و تنگناها در قوه‌ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه‌ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ی گام دوم انقلاب است، باقدرت و جدیت آغاز کند. این‌جانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جناب‌عالی را برگزیده‌ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ قضائیه و آشنا با همه‌ زوایای آن می‌باشید و از طرفی در کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت وامانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید. سند تحول قضایی پیشنهادی جناب‌عالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آن را مفید و کارساز می‌دانم. بااین‌حال چند نکته را مؤکداً به جناب‌عالی سفارش می‌کنم.
*نخست آنکه برای همه‌ فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمان‌بندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.
*دوم آنکه در همه‌ فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.
*سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاک دامن آنان از هرگونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاه‌ها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید.
*چهارم آنکه گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.
*پنجم آنکه در برخورد قضائی ملاحظه‌ی این‌وآن را نکنید.
*ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت‌های قوه استفاده کنید.
*هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سد محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.
*هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی این‌جانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری
با شمایند.
در پایان لازم می‌دانم از آیت‌الله آملی به خاطر تلاش‌های ارزشمندشان تشکر و قدردانی کنم و برای توفیق کامل جناب‌عالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیة‌الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.
والسلام علیکم و رحمة الله
سید علی خامنه‌ای

****

زندگی سیاسی و اجتماعی سید ابراهیم رئیسی
سید ابراهیم رئیسی در آذر 1339 در خانواده‌‌ای روحانی در مشهد دیده به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی را در حوزه علمیه مشهد آغاز و پس از مدتی راهی حوزه علمیه قم شد و سطوح عالی را از محضر آیات عظام علی‌اکبر مشکینی، حسین نوری همدانی، محمد فاضل لنکرانی، ابوالقاسم خزعلی، محی‌الدین فاضل هرندی، محمدتقی ستوده خواند. او با تکمیل تحقیقات خود در رشته فقه و حقوق، موفق به اخذ مدرک عالی‌ترین سطح حوزه (سطح چهار) شد و از رساله‌ای خود را با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع کرد و به درجه فقه و حقوق نائل شد.
حجت‌الاسلام رئیسی سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل خصوصی، دکتری فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از مدرسه شهید مطهری را در کارنامه خود دارد. وی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا و فقه اقتصاد در دانشگاه‌های امام صادق (ع) و شهید بهشتی پرداخت و کتاب‌هایی در موضوعات حقوق، اقتصاد، فقه، عدالت اجتماعی، سبک زندگی و ... را به رشته تحریر درآورد. کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش قضایی –اقتصادی- عبادی) ازجمله مهم‌ترین این آثار به شمار می‌رود.
فعالیت‌ مبارزاتی
سید ابراهیم رئیسی در پی اهانت روزنامه اطلاعات به آیت‌الله خمینی در 17 دی 1356 در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آنها مدرسه آیت‌الله بروجردی بود، شرکت و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت می‌کرد. وی در این دوره فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط با علمای انقلابی آزادشده از زندان و یا در تبعید، دنبال و در تجمعاتی همچون تحصن علما و روحانیون در دانشگاه تهران، شرکت کرد.
مسئولیت‌های اجرایی، مدیریتی و قضایی
رئیسی که در سن 18 سالگی به قوه قضاییه وارد شد و دادیار دادسرای انقلاب کرج، همدان، دادستان انقلاب تهران، دادستان تهران، معاون اول قوه قضاییه و دادستان کل کشور، دادستان ویژه روحانیت» مناصب قضایی وی به شمار می‌رود. دیگر سوابق مدیریتی و سیاسی او ریاست شورای نظارت بر صداوسیما، عضو شورای عالی گزینش کشور، نخستین دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر، مؤسس حوزه علمیه فاطمه الزهرا (س) در تهران، مؤسس مرکز تخصصی شیعه امام هادی (ع) زیر نظر حوزه علمیه قم و عضویت در هیئت‌امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به مدت 10 سال است.
حجت‌الاسلام رئیسی همچنان عضویت در شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی استاندارد، شورای عالی نفت، شورای توسعه شرق و غرب کشور، شورای عالی پول و اعتبار، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را به اعتبار جایگاه حقوقی در سوابق خود ثبت کرده است. پس از فوت حجت‌الاسلام عباس واعظی طبیبی، حجت‌الاسلام رئیسی در 17 اسفند 1394 به تولیت آستان قدس رضوی (ع)  سید ابراهیم رئیسی از روز پنج‌شنبه با حکم رهبر انقلاب به‌عنوان رئیس قوه قضاییه منصوب شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.