انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20625 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - 17:08
خیزش الجزایری‌ها علیه فساد و بی‌کاری

خیزش الجزایری‌ها علیه فساد و بی‌کاری

اشاره: طی روزهای گذشته هزاران نفر از مردم الجزایر به دلیل مشکلات اقتصادی و 20 سال ریاست‌جمهوری بلامنازع «عبدالعزیز بوتفلیقه» به خیابان‌ها آمده و دست به تظاهرات زدند. بوتفلیقه، رئیس‌جمهور کهن‌سال و 82 ساله الجزایر نزدیک به ۲۰ سال است که بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه زده و قصد دارد برای پنجمین‌بار و برای یک دوره پنج‌ساله دیگر نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند. این در حالی است که منابع خبری در ژنو از وخامت حال جسمانی وی خبر می‌دهند. الجزایر پهناورترین کشور قاره آفریقاست که به رغم داشتن منابع قابل توجه نفت با مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کند. بیکاری و گسترش فساد در دستگاه اداری و سیاسی از معضلات اصلی این کشور است. در همین حال نخست‌وزیر الجزایر در هشداری به پارلمان و مردم کشورش گفت اعتراضات در سوریه با گل آغاز شد و با خون پایان یافت.

ستاره صبح-هزاران شهروند الجزایری در شهرهای مختلف به خیابان آمدند تا علیه نامزدی مجدد رئیس‌جمهوری ۸۲ ساله این کشور اعتراض کنند. عبدالعزیز بوتفلیقه قصد دارد برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. نیروهای امنیتی در الجزیره، پایتخت الجزایر به سرکوب تظاهرکنندگان پرداختند و برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کردند. تاگس‌شاو، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، روز شنبه به نقل از مقامات دولتی الجزایر گزارش داد که یگان‌های ویژه نیروهای امنیتی و انتظامی در مرکز شهر الجزیره جلوی حرکت تظاهرکنندگان را گرفتند و مانع هجوم آن‌ها به ساختمان‌های دولتی شدند. مطابق این گزارش میان نیروهای پلیس و گروهی از معترضان که به سوی کاخ ریاست جمهوری در حرکت بوده‌اند درگیری‌هایی رخ داده است. گفته می‌شود در این درگیری‌ها به چند خودرو و ویترین چند مغازه آسیب رسیده است.

اعتراض به رژیم جنایتکار
برخی منابع خبری گزارش کرده‌اند معترضان پرچم‌های الجزایر را با خود حمل می‌کردند و خواستار سقوط حکومت شده‌اند. معترضان الجزایری بوتفلیقه را متهم می‌کنند که به معضلات اصلی کشور، ازجمله فقر و بیکاری اعتنایی نمی‌کند. بخش بزرگی از تظاهرکنندگان در الجزایر جوانانی هستند که حرکت‌های اعتراضی خود را از طریق فضای مجازی سازماندهی می‌کنند. بر پایه گزارش‌های رسمی در حرکت‌های اعتراضی روز جمعه ۵۶ پلیس و هفت تظاهرکننده مجروح شده‌اند و نیروهای امنیتی ۴۵ نفر را بازداشت کرده‌اند.

سانسور رسانه‌های دولتی
رسانه‌های الجزایر که تحت سانسور شدید قرار دارند پیش از این درباره حرکت‌های اعتراضی علیه بوتفلیقه به ندرت گزارش داده‌اند. شامگاه جمعه برای نخستین بار اخبار شامگاهی تلویزیون دولتی الجزایر با خبر تظاهرات در پایتخت و چند شهر دیگر، اما بدون اشاره به انگیزه و درخواست معترضان آغاز شد. بوتفلیقه از حدود دو دهه پیش و پس از یک دوره طولانی جنگ‌های داخلی در الجزایر قدرت را در این کشور به دست گرفت و با تغییر قانون اساسی در سال ۲۰۰۹ توانست برای سومین و چهارمین بار به عنوان رئیس‌جمهوری در رأس حکومت باقی بماند. رئیس‌جمهوری الجزایر مدت‌ها به دلیل خاتمه دادن به یک دهه جنگ و خونریزی از مقبولیتی نسبی برخوردار بود. در سال‌های اخیر شمار منتقدانی که معتقدند بوتفلیقه قادر به اداره کشور نیست و سیاستمداران فاسد به نام او حکومت می‌کنند رو به افزایش بوده است. طی یک هفته گذشته تظاهرات علیه کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری هر روز تکرار شده و شمار معترضان مدام رو به افزایش است.

هشدار نخست‌وزیر
نمایندگان پارلمان الجزایر در روز پنج‌شنبه خود صحبت‌های نخست‌وزیر را با سر دادن شعارهای مخالفان قطع و جلسه را ترک کردند. به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، پس از آنکه احمد اویحیی، نخست‌وزیر الجزایر در پارلمان این کشور نسبت به فراخوان‌ها برای برگزاری اعتصاب‌ها در اعتراض به کاندیداتوری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد و از اعتراضات نسبت به کاندیداتوری بوتفلیقه انتقاد کرد، نمایندگان پارلمان الجزایر سخنرانی او را با سر دادن شعارهای مخالفان قطع و جلسه را ترک کردند. اویحیی در پارلمان به مردم این کشور نسبت به تکرار سناریوی سوریه هشدار داد و گفت: اینکه تظاهرات تاکنون مسالمت‌آمیز بوده به این معنا نیست که با توجه به تحولات سوریه، این اعتراضات نیز به همین شکل ادامه خواهند یافت. نخست‌وزیر الجزایر جوانان این کشور را به تأمل و برگزاری مسالمت‌آمیز اعتراضات به همان شکل روزهای اولیه دعوت کرده و به برخی گروه‌ها که از این فرصت برای ایجاد فتنه و خرابکاری استفاده می‌کنند، هشدار داد. وی افزود: راهپیمایی‌ها در سوریه ابتدا با گل آغاز شده و با خون پایان یافتند، من به مردم الجزایر می‌گویم این حق شماست که با دولت اختلاف نظر داشته باشید، اما ما اختلاف نظر با کشور را نمی‌خواهیم، الجزایر رنج‌های بسیاری را متحمل شده و ما نمی‌خواهیم ویرانی‌ها بازگردند. در مقابل نمایندگان با سر دادن شعارهای مخالفان صحبت‌های اویحیی را قطع کرده و از جلسه بیرون آمدند. یاسین عیسوان، نماینده حزب «تجمع برای فرهنگ و دموکراسی» به اویحیی اعتراض کرده و برکناری بوتفلیقه و دولت او را خواستار شد. عیسوان با تأکید بر اینکه تمامی نمایندگان حزبش مخالف دولت هستند، گفت: راه‌حل در دستان مردم الجزایر است.

وضعیت جسمانی بوتفلیقه
در حالی که امروز مهلت ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر به پایان می‌رسد و بوتفلیقه هنوز اسناد و مدارک کاندیداتوری خود را ارائه نکرده اخباری مبنی بر وخامت حال او به گوش می‌رسد. سایت‌های مختلف خبری ازجمله المیادین به نقل از یک منبع پزشکی در ژنو گزارش دادند، وضعیت جسمانی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری الجزایر بسیار وخیم است، قرار بود وی تحت عمل جراحی قرار گیرد، اما شرایط جسمانی او این اجازه را نمی‌دهد. به گزارش رسانه‌ها، بوتفلیقه در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظارت امنیتی شدید قرار دارد و کسی نمی‌تواند از او عیادت کند. رسانه‌ها گزارش می‌دهند، بوتفلیقه به مجتمع بیمارستانی ژنو منتقل شده، نه بیمارستانی که در آن معمولاً معاینات دوره‌ای انجام می‌دهد. این در حالی است که فردا مهلت ارائه درخواست‌ها برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر پایان می‌یابد؛ انتخاباتی که قرار است ماه آوریل برگزار شود، حال آنکه در میان تظاهرات علیه پنجمین دور از ریاست جمهوری بوتفلیقه ستاد انتخاباتی وی، مدارک نامزدی او را تاکنون به صورت رسمی ارائه نکرده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.