انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20619 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۸ - 00:30

ستاره صبح- • استعفای وزیر خارجه جواد ظریف ممکن است راه را بروی تندروی و رادیکالیسم جدید ایران باز کند.
محمدجواد ظریف که از دید غربی‌ها یک خادم مذهبی و وفادار به جمهوری اسلامی بوده است، شامگاه دوشنبه از سمت خود استعفا داد، وی متهم به داشتن روابط نزدیک با غرب بوده است.ظریف دوستان و ستایشگران زیادی در خارج از کشور داشت. او به یک چهره جهانی تبدیل گردیده است. انگلیسی او خیلی خوب و روان و درواقع، عالی است؛ زیرا تحصیلات تکمیلی خود را در «دانشکده مطالعات بین‌المللی جوزف کوربل» در دانشگاه دنور به پایان رسانده است. او بیش‌ازحد معاشرتی بوده، اغلب از مخاطبان غربی و روزنامه‌نگاران جهت مشورت پیرامون مسائل بین‌المللی به‌ویژه در رابطه ایران و آمریکا دعوت می‌کرد تا در دفترش در سازمان ملل متحد حضور پیدا کنند. جایی که وی به آن‌ها چای شیرین و پسته‌های خوش‌طعم ایرانی تعارف می‌کرد.ظریف همچنین یک دیپلمات ماهر و ورزیده بود، مردی که می‌دانست که چگونه از هر امتیازی برای کشور در انزوا قرارگرفته‌اش استفاده ببرد، ولی سرانجام او شکست خورد البته نه توسط مقاومت هم‌وطنانش بلکه بیشتر از سوی غربی‌ها که نمی‌توانستند راه خود را در میانه‌ها پیدا و با وی همراه شوند. هیچ‌چیز بیشتر از مذاکرات دقیق هسته‌ای 2015 او را خسته نکرده بود، ولی بااین‌وجود او توانست ایرانیان را از زیر بار سنگین تحریم‌ها بیرون بکشد؛ موردی که بعد از مدت کوتاهی باز با هجمه تندروهای آمریکائی این بار به موافقت‌نامه هسته‌ای موسوم به برجام وی را در هم شکست.تقریباً برای 20 سال، ابتدا به‌عنوان معاون وزیر امور خارجه ایران و سپس سفیر سازمان ملل متحد و سرانجام وزیر امور خارجه، ظریف 59 ساله نقش اصلی را در تلاش برای تطابق و همسازی ایران با غرب ایفا و هر بار متحمل هزینه و تحقیر توسط آمریکا شد. ضربه نهایی به اعتبارش ممکن است از ناحیه اقتصاد بیمار و مریض ایران وارد آمده باشد که به‌نوبه خود ناشی از تجدید فشارهای واشنگتن بوده است.
آن دسته از دیپلمات‌های آمریکایی که با ظریف آشنایی بیشتر داشته و از سوابق او آگاهی دارند، استعفای آشکار و غیرمنتظره وی از صحنه را، نشانه  بدی می‌دانند که تقریباً یک سال پس از خروج ناگهانی دونالد ترامپ از موافقت‌نامه هسته‌ای ایران، روابط بین ایالات‌متحده و ایران را در بدترین وضعیت خود قرار داده است.
جیمز دوبینز، دیپلمات سابق آمریکا که پس از حوادث 11 سپتامبر با ظریف همکاری داشت، گفت نقش وی برای حفظ ایران در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) حیاتی بوده است. در صورت هرگونه تغییر در چنین نقشی ما را با بحران جدیدی در منطقه روبرو خواهد ساخت. او یک دیپلمات ماهر و یک مخاطب قابل‌اعتماد بود. موضوعی که متأسفانه دولت فعلی ایالات‌متحده به دنبال آن نیست. کناره‌گیری ظریف نشانه خوبی در برندارد. حتی دیگرانی که نسبت به پیمان هسته‌ای ایران بیش‌ترین تردید را داشتند، با این موضوع موافقت می‌کنند که استعفای ظریف می‌تواند منجر به پایان یافتن موضع مثبت تهران در موردتوافق هسته‌ای گردد. این موضع اخیراً توسط مقامات کلیدی آمریکایی مانند «دان کاتس»، مدیر اطلاعات ملی در مواجهه با خروج آمریکا و تجدید تحریم‌های ایالات‌متحده مورد تائید قرار گرفت.دلیلی واقعی برای استعفای ناگهانی ظریف هنوز روشن نیست. یک منبع نزدیک به حکومت ایران خاطرنشان کرد که حسن روحانی رئیس‌جمهور «هنوز آن را قبول نکرده است. این منبع همچنین به نقل از شبکه خبری آلمانیتور گفت که ظریف ابراز نگرانی کرده که وزارتخانه وی در جریان دیدار اخیر اسد از تهران نبوده است و حتی وی را از دیدار روحانی با اسد نیز کنار گذاشته بودند.
انعقاد معاهده هسته‌ای ایران نقطه عطفی در کار دیپلماتیک ظریف محسوب می‌شود. معاهده‌ای که بعد از خروج ترامپ از آن و اتخاذ خط‌مشی عدم مذاکره با ایران خود آغازی شد بر پایان کار حرفه‌ای وی. این تحول بار دیگر این سیگنال را به تندروهای داخل فرستاد که غرب نمی‌تواند قابل‌اعتماد باشد.اما برای تندروها در واشنگتن، خروج احتمالی ظریف از صحنه تنها نشانه دیگری است که جمهوری اسلامی ایران قابل‌اعتماد نیست. وزیر امور خارجه مایک پومپو که همراه با مشاور امنیت ملی جان بولتون، تلاش کرده است تا ایران را منزوی کند.
برای بسیاری از تندروها در واشنگتن، احتمالاً این استعفا آخرین غزل دیپلماتیک جواد ظریف خواهد بود که آن‌ها را متأثر نخواهد ساخت. روئل مارک گرهت یکی از تندروهای آمریکائی گفت: «این بهترین خبری است که بعد از مدت‌های طولانی شنیدم. جمهوری اسلامی تابه‌حال یک چنین مقام رسمی را نپرورانده بود که بتواند غربی‌ها به‌ویژه جان کری را بفریبد.
برای دیگران، استعفای ظریف می‌تواند یک هشدار برای آنچه ممکن است در پیش رو باشد تلقی شود.مالونی محقق مؤسسه تحقیقاتی بروکینگز گفت: ظریف به دو دلیل مفید است  دلیل اول، دانش وی از سیستم ایالات‌متحده و دلیل دوم، مهارت‌های او به‌عنوان یک مذاکره‌کننده. دو سرمایه که بدرد مدیریت عصر ترامپ نمی‌خورد.

25 فوریه 2019
تارنمای فارین پالیسی
برگردان و تلخیص علی اصغر شهدی
Asg

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.