انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20616 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۸ - 00:20
گزارش

هشدار رئیس‌جمهور به اعضای مجمع مصلحت نظام درباره پیامد عدم تصویب FATF

اشاره: مردم ایران از طریق صندوق رأی سرنوشت خود را تعیین می‌کنند به همین دلیل مردم در 9اسفند نمایندگان مجلس دهم و در 26 اردیبهشت 96 حسن روحانی را برای بار دوم به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند. وظیفه مجلس و دولت برآوردن خواست اکثریت مردم به‌ویژه رأی‌دهندگان به اعضای مجلس و رئیس‌جمهور است. گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان غیردولتی است که درزمینه شفافیت پول‌شویی و جلوگیری از کمک به تروریست‌ها فعالیت می‌کند. دولت دهم تمام مراحل پیوستن به این گروه را طی کرد و دولت دوازدهم در سال 96 موفق شد ایران را از لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی خارج کند. دراین‌ارتباط لوایح چهارگانه را به مجلس ارسال کرد و مجلس هم این لوایح را تصویب کرد، اما شورای نگهبان ایراد گرفت و لوایح چهارگانه، پالرمو و CFT جهت رسیدگی به مجمع تشخیص نظام ارجاع شد. اعضای مجمع تاکنون به دلایل خاص خود درباره FATF به نتیجه نرسیده‌اند. این در حالی است که اروپا، روسیه و چین و دیگر کشورها شرط دادوستد و تبادل پول با ایران را تائید لوایح FATF دانسته‌اند. این در حالی است که 196 کشور جهان الزامات گروه ویژه مالی را پذیرفته‌اند، اما هنوز دو کشور کره شمالی و ایران هنوز به این گروه نپیوسته است. عدم پذیرش FATF باعث اختلال در صادرات و واردات کشور می‌شود. روز گذشته رئیس‌جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی صریح‌ترین و تندترین موضع‌گیری علیه مخالفان و منتقدان داخلی ایراد کرد و نسبت به عدم تصویب FATF هشدار داد و گفت: «عدم تصویب FATF فعالیت بانکی کشور با دنیا را مختل خواهد کرد. روحانی تأکید کرد کشور را دست 10 یا 20 نفر نمی‌دهیم.»

ستاره صبح-

تشکر از ظریف، زنگنه و همتی
حسن روحانی با تشکر از آقایان ظریف، زنگنه و همتی بابت تحمل فشار و مقاومت خوبشان تشکر کرد و با حمله به خط خبری منتقدان و مخالفان اف ای تی اف، تأکید کرد: در این کشور تصمیم گیر یا دولت است یا مجلس یا رهبری؛ نمی‌شود کشور را دست ۱۰ تا ۲۰ نفر بدهیم و بگوییم هر تصمیمی گرفتند تابعیم؛ صاحب این کشور ملت است و حتماً حرف می‌زند. بانک مرکزی حرف می‌زند. اگر مشکل ایجاد شد و نتوانستیم روابطمان را با دنیا به‌خوبی پیش ببریم به چه کسی جوابگوست؟
 
رهبری با لوایح چهارگانه
مخالفت ندارند
روحانی موضعی صریح و متفاوت داشت و در سخنان خود تأکید کرد: رهبری چند بار به من گفتند با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارم. دولت نیز لایحه داده و مجلس تصویب کرده پس چه کسی مخالف است؟ می‌خواهیم چه‌کار کنیم. وقتی من حرف می‌زنم اگر معتقدید به حرف من و درست می‌گویم همه صحبت کنید و مصاحبه کنید تا از مشکلات عبور کنیم. او گفت: یک تحریم امریکا برای ما درست کرده و یک تحریم هم سلیقه ما می‌خواهد درست کند.  

چگونه نفت بفروشیم؟
رئیس‌جمهور در توضیح ضرورت پیوستن به الف ای تی الف اضافه کرد: مگر بدون ارتباط مالی با جهان می‌توانید نفت بفروشید؟ با پول چمدان که نمی‌شود تجارت کنیم. یک‌وقتی ماجرا واردات یک قطعه است؛ که با پول چمدانی معامله می‌کنی، اما واردات ده‌ها میلیون تن نهاده دامی را که با پول چمدان نمی‌شود انجام داد. اگر رابطه ما با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی ما در سطح دنیا با مشکل مواجه خواهد شد. اگر یک نفر بانکی در صحت این مدعا تردید داره مصاحبه کند و بگوید این حرف درست نیست و عدم تصویب لایحه هیچ تأثیری در رابطه ما با بانک‌ها ندارد. یک‌ذره هم برای دنیا عقل و تدبیر را بپذیریم. همه کشورهای دنیا در نظامی شرکت کردند؛ یعنی هیچ‌کدام عقل نداشتند؟ دولت ایران هم نداشته؟ مجلس هم تصویب کرده نداشته؟ شورای نگهبان هم امضا کرده نداشته؟

خط مقدم وزارت نفت، وزارت خارجه
و بانک مرکزی
او برای توضیح ملموس‌تر اتفاقات ادامه داد: نمی‌خواستم این را بگویم اما دو هفته، سه هفته در نقل‌وانتقال مشکل پیدا کردیم ماجرای گوشت پیش آمد.  ۹۰ درصد گوشت و 100درصد مرغ در داخل تأمین می‌شود، اما وقتی همان ۱۰  درصدی که باید از خارج بیاید نمی‌آید، در بازار تأثیر می‌گذارد. تا یک مشکل پیش می‌آید میگن مدیریت دولت. بفرمایید جواب بدین این وضعیت مدیریت دولت بود یا شما، چرا مشکل ایجاد می‌کنید؟ چرا امروز و فردا می‌کنید؟ علی‌رغم سختی‌ها و مشکلاتی که امروز داریم، شما می‌دانید که امریکا امروز همه توان خود را در تحریم علیه سیستم بانکی و فروش نفت و سایر زمینه‌های اقتصادی گذاشته است.  روحانی بابیان اینکه امروز خط مقدم ما در برابر امریکا، وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است، گفت: از هر سه نفر به خاطر مقاومت و ایستادگی در خط مقدم مبارزه تشکر می‌کنم البته سایر دستگاه‌ها نیز تحت‌فشار هستند اما عمده فشار در این سه بخش است.

دور دولت دیوار نکشید
وی بابیان اینکه بانک مرکزی و دولت الآن مسئولیت سختی دارند؛ گفت: از همه خواهش می‌کنیم دور دولت را دیوار نکشید این به نفع مردم نیست اجازه دهید دولت کار خودش را انجام دهد. مگر می‌شود در تهران تصمیم بگیریم و کسی که می‌خواهد اجرا کند سر مرز با دیوار مواجه شود. این دیوار باید برداشته شود. البته برای برخی جاها نتوانسته‌اند دیوار بکشند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.