انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20606 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۱ - 00:57
از سوی اصولگراهای تندرو علیه وزارت نفت مطرح می‌شود

اتهام پشت اتهام

اشاره: حاشیه‌سازی‌های مخالفان دولت انگار پایانی ندارد.مثل انتشار نامه 72 نماینده مجلس درباره عملکرد صنعت نفت و طرح اتهام‌ها و ادعاهای بی اساس و بدون سند . هرچند زنگنه به همه ادعاها پاسخ داد و آنها را رد کرد، اما هنوز برخی به حاشیه‌سازی درباره آن نامه ادامه می دهند. روز نهم بهمن‌ماه 72 تن درباره عملکرد وزارت نفت نامه‌ای به سران قوا نوشتند و در آن اتهاماتی درباره وضعیت صنعت نفت مطرح و ادعا کردند که وزارت نفت نه‌فقط توجه عملی برای مقابله با تحریم‌ها از خود بروز نداده ، بلکه روزنه‌های موجود برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها را خواسته یا ناخواسته مسدود کرده است. ادعایی که به شدت از طرف وزارت نفت رد شد. امضا کنندگان نامه خواستار شدند مدیریت وزارت نفت اصلاح شود تا توان مقابله با تحریم ها افزایش یابد. نمایندگان همچنین ادعا کردند که وزارت نفت تمایلی به دادن پروژه های نفتی به روسیه و چین ندارد. ادعایی که با واکنش وزیر نفت مواجه شد و ضمن رد این ادعا زنگنه گفت: روس ها و چینی ها به خاطر ملاحظاتی که دارند تمایلی به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران ندارند.وزیر نفت پا را از این فراتر نهاد و درخواست کرد جلسه هماهنگی اقتصادی با سران با حضور سران 3 قوه تشکیل تا وی درباره ادعاهای مطرح شده توضیح دهد. در حالی اصولگراها وزارت نفت را نشانه رفتند که فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز یکشنبه به بهره برداری رسید که کشور از نظر تولید بنزین به خودکفایی رسید.دستاوردی که پس از انقلاب بی سابقه است.در تازه ترین اقدام یک نماینده اصولگرا مدعی شده که وزارت نفت به خاطر انتشار نامه 72 نماینده مجلس از آنان شکایت کرده است. ادعایی که از سوی معاون حقوقی وزارت نفت تکذیب شد.

ستاره صبح-

به گزارش ایرنا، در نامه 72 نماینده مجلس ادعاهای عجیبی مطرح‌شده که به نظر می‌رسد بخش عمده امضاکنندگان این نامه یا بدون آگاهی از متن نامه، آن را امضا کرده‌اند یا اینکه شناخت دقیقی از تحولات و رخدادهای صنعت نفت ندارند، زیرا با کمی کنکاش و پیگیری از تحولات رخ‌داده در این صنعت، به‌راحتی پی به واقعیت برده و وارد این بازی امضای نامه یادشده، نمی‌شدند. همچنین زنگنه خطاب به کسانی که با طرح چنین اتهام‌ها و ادعاها، نمایندگان مجلس را تهییج و تشویق به امضای این نامه کرده‌اند: گفت: «چرا چنین دروغ‌های شاخ‌دار و بزرگی را عده‌ای رفته و به نمایندگان گفته‌اند.»

حرف‌های درگوشی 
زنگنه در نشست خبری که در 16 ماه گذشته برگزار شد در جمع خبرنگاران رسانه‌ها به همه اتهامات و ادعاهای مطرح‌شده در این نامه پاسخ داد.یکی از بخش‌های مهم نامه 72 نماینده مجلس مربوط به عدم امضای قراردادهای جدید نفتی با شرکت‌های روسی و چینی بود، امضاکنندگان این نامه از اجرا نشدن قراردادهای نفتی با این شرکت‌ها گلایه‌مند بودند.

روس‌ها و چینی‌ها نیامدند
وزیر نفت در واکنش به این ادعاها با تکذیب ادعاهای مربوط به مخالفت با امضای قرارداد با شرکت‌های روسی و چینی، گفت: «فقط در مقابل منافع ملت ایران تعظیم می‌کنم، حاضر نیستم برای اینکه فردی خوشش بیاید از عزت ملت ایران کوتاه بیایم، دنبال این نیستیم که کشورهای دیگر از ما خوششان بیاید».زنگنه افزود: برخی ادعاها فقط مطرح‌شده و سندی برای آن ارائه نمی‌شود. «آنها می‌گویند ما تمایل نداریم با روسیه و چین کار کنیم، اما سند و دلیلشان چیست؟»ما برای میدان‌های آزادگان و یادآوران با چینی‌ها مذاکرات خارج از مناقصه داشته‌ایم، اما آنها بر اساس ملاحظاتشان تمایل به همکاری ندارند.وزیر نفت درباره ادعای مطرح‌شده مبنی بر درخواست روسیه برای ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا نیز گفت: این موضوع را برای نخستین بار است که می‌شنوم؛ مذاکرات زیادی با روس‌ها داشته‌ایم اما هیچ‌گاه چنین پیشنهادی را نداده‌اند.وی افزود: «بحث صادرات گاز به اروپا، موضوع مهمی است که باید خدمت رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری ارائه شود که هیچ‌وقت مطرح نشده است.»زنگنه گفت: «عجیب است که این پیشنهاد مهم را روس‌ها به مقام‌های ایران نداده‌اند اما رفته‌اند، درگوشی به یکی از کارشناسان گفته‌اند و وی نیز به این نمایندگان منتقل کرده است.»وزیر نفت گفت: پس از انتشار نامه 72 نماینده مجلس، برخی از آنها اعلام کردند که این نامه را نخوانده امضا کرده‌اند.

ادعای شکایت از امضاکنندگان نامه
در تازه‌ترین گام از این سناریو، یکی از نمایندگان ادعا کرد وزارت نفت قصد شکایت از امضاکنندگان این نامه را دارد.«مجتبی ذوالنوری» نماینده قم در مجلس شورای اسلامی بیستم بهمن‌ماه گفت:‌ وزارت نفت اعلام کرده که شکایت خواهد کرد؛ خبری که صحت ندارد.

واکنش وزارت نفت به ادعای شکایت
در واکنش به این ادعا، معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت اعلام کرد: اگرچه فرازهای پایانی نامه این نمایندگان جنبه تهمت و افترا دارد اما وزارت نفت از نمایندگان شکایت نکرده است.به گزارش خانه ملت، شجاع‌الدین بازرگانی روز گذشته گفت: گرچه نظارت و پیگیری عملکرد وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها از طریق نامه طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از وظایف نمایندگان به شمار می‌رود، اما ارسال نامه سرگشاده به سران قوا در نوع خود حرکتی جدید و خارج از ساختار آیین‌نامه داخلی مجلس بود.وی با بیان اینکه پس از انتشار نامه 72 نفر از نمایندگان مجلس، وزیر نفت سه اقدام را هم‌زمان انجام داد، گفت: زنگنه ابتدا با نگارش نامه‌ای به سران سه قوه، قرار دادن نامه نمایندگان در دستور کار یک نشست رسمی برای بررسی بندهای آن و اعلام نظر و به قضاوت نشستن این نامه را خواستار شد.

 برگزاری جلسه محرمانه مجلس
معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت با تکذیب خبر شکایت وزارت نفت از نمایندگانی که به سران سه قوه نامه نوشته‌اند، بیان کرد: گرچه فرازهای پایانی این نامه جنبه تهمت و افترا دارد، بااین‌وجود وزارت نفت بنا به شکایت نداشته و ندارد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.