انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20603 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - 10:59
پوران شریعت رضوی، همسر معلم انقلاب به دیار حق شتافت
از دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد تا دانشگاه سوربن

پوران شریعت رضوی، همسر معلم انقلاب به دیار حق شتافت

اشاره: پوران شریعت‌رضوی روز گذشته درگذشت؛ بانویی که ۸۴ سال سن داشت و همسر دکتر علی شریعتی و خواهر «مهدی شریعت‌رضوی» که مهدی در جریان حمله نظامیان به صحن دانشکده فنی در روز 16 آذر 1328 به شهادت رسید و برادر دیگر وی به نام علی اصغر در جنگ با نظامیان روس کشته شد .نام اصلی‌اش بی‌بی فاطمه بود و در آبان ۱۳۱۳ در شهر مشهد متولد شد و در همان جا درس خواند و به دانشگاه راه یافت و در گذر زمان مراحل تحصیلی را از دانشگاه ادبیات دانشگاه مشهد که پس از انقلاب به دانشگاه دکتر علی شریعتی تغییر نام یافته به دانشگاه سوربون یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان و فرانسه رفت. البته پوران پس از انقلاب یک معلم ساده در جنوب شهر تهران بود و به او اجازه داده نشد در دانشگاه تهران تدریس کند.در تاریخ ایران مردم در جریان ملی شدن صنعت نفت به دکتر مصدق لقب« پیشوا» دادند و در سال های 56 و 57 که اعتراضات علیه رژیم شاه خیابانی و همگانی شد به آیت الله خمینی لقب «امام» دادند و به دکتر علی شریعتی به دلیل سخن و قلم جادویی که داشت که هزاران دانشجو و غیر دانشجو را پیرو خود کرده بود مردم به او عنوان «معلم انقلاب» دادند.حال پوران همسر علی به دیار حق شتافت . خاندان شریعتی در تاریخ ایران خوش نام بوده و خواهند بود و هرگز یاد و وخاطره معلم انقلاب از خاطره ها جمع نخواهد شد.

ستاره صبح-

زندگی‌نامه از مشهد تا سوربن پاریس
پدر فاطمه، حاج علی‌اکبر، تاجری خراسانی و مادرش پری خانم بود.او که «پوران» صدایش می‌کردند، سال ۱۳۳۴ به دانشسرای عالی تهران رفت تا ادبیات فرانسه بخواند. ۱۴ سال بعد برادرش علی‌اصغر در جنگ با نظامیان روس در آذربایجان به شهادت رسید؛ یعنی او دو برادرش را در راه وطن از دست داد.وقتی دانشکده ادبیات در مشهد راه‌اندازی شد، با اصرار پدرش و بدون آنکه راضی باشد، به این دانشکده رفت و آنجا بود که با «علی» آشنا شد.«علی» به پوران پیشنهاد ازدواج داد، پیشنهادی که رد شد؛ زیرا پوران می‌گفت می‌خواهد با مردی ازدواج کند که تحصیلات دانشگاهی‌اش را تمام کرده باشد، اما ۲۴ تیر ۱۳۳۷ بر سر سفره عقد نشست.

ماجرای تولد فرزند چهارم
«سوسن»، «سارا»، «احسان» و «مونا»، حاصل ۱۹ سال زندگی پوران و علی هستند. ماجرای نام‌گذاری مونا از زبان پوران، شنیدنی است: «در شب سخنرانی «فاطمه فاطمه است» در حسینیه ارشاد، فرزند چهارممان «مونا» در مشهد به دنیا آمد. من که در آن زمان به علت تدریس در مشهد مجبور بودم تنها بمانم، به او خبر ندادم و سخنرانی در دو شب متوالی انجام شد. بعد از سه روز، علی خبردار شد و به مشهد آمد. ما تازه به فکر تعیین اسم بچه افتاده بودیم. علی اسم «مهراوه» را دوست می‌داشت. مهراوه، اسم اولین زن بودائی بود که علیرغم قانون بودا که ایمان آوردن زنان را به دینش قبول نداشت، با اعتصاب و اعتراض، این حق به دست آورد. پوران می‌گوید که در آن زمان چندین بار به مکه سفر کرده بود، از این اسم بسیار خوشش آمد و بالاخره پس از یک ماه برای بچه شناسنامه گرفتیم.پوران سال ۷۷ اداره بنیاد شریعتی را بر عهده گرفت و سال ۸۶ هم کتاب «طرحی از یک زندگی» درباره شریعتی از او منتشر شد.

گلایه پوران
پوران شریعت‌رضوی روز ۱۲ آذر ۹۳ در سالن دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: «من درجه دکتری از دانشگاه سوربن را داشتم و جای من در دانشگاهی مثل دانشگاه تهران بود. چون خواهر مهدی شریعت‌رضوی بودم که به دست عمال شاه در این دانشگاه کشته شده بود، اجازه حضور در این دانشگاه و تدریس در اینجا را به من ندادند. شاید این طبیعی بود که شاه به من اجازه حضور فردی به اسم شریعت‌رضوی در دانشگاه را ندهد. ولی تاکنون من در جنوب شهر تهران تدریس می‌کردم که گفتند شما که از سوربن دکتری گرفته‌اید چرا در اینجا تدریس می‌کنید. شما باید بروید و در جایی دیگر تدریس کنید و به‌این‌ترتیب من را بازنشسته کردند که سبب خیر شد و مسئولیت بنیاد فرهنگی شریعتی را بر عهده گرفتم.»حالا بی‌بی فاطمه رفت تا در کنار مزار برادران شهیدش احمد و مصطفی، آرام بگیرد. فاطمه، هم همسر علی شریعتی بود و هم خواهر مهدی شریعت‌رضوی. اما فارغ از این نسبت‌ها، بانویی باسواد، اهل فکر و رنجدیده به نام فاطمه بود.
منابع: کتاب طرحی از یک زندگی، ماهنامه اندیشه پویا، چلچراغ، جماران، ایسنا
ایسنا - حسام‌الدین قاموس مقدم

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.