انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20598 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۹ - 15:09
‎وزارت بهداشت از هاشمی تا نمکی
ابراهيمبای سلامی (عضو هيئت علمي دانشگاه تهران)

‎وزارت بهداشت از هاشمی تا نمکی

ستاره صبح-اکنون که دکتر نمکي به جاي دکتر قاضي‌زاده هاشمی بر صندلی وزارت بهداشت تکيه زده هرچند وزير جديد را فردی با انگيزه، فرهيخته و مسلط بر امور برنامه‌های کشور می‌دانيم اما اين صحنه از استاد کمال‌الملک هنرمند و نقاش چيره‌دست ايران رهايم نمي‌کند که به عکاس‌باشي مي‌گفت حال که دوربين به جاي قلم مو به دست گرفته‌ای بدان که حرمت هنر و قلم آن بود که ما کرديم و نقش آن کشيديم که باور داشتيم،عکس مرغ و خروس پادشاه جاي پرتره سردار اسعد، شيخ رمال، زرگر بغدادی و شبيه مولانا را نخواهد گرفت و همين هنرمند در پاسخ به آن دهقان نيشابوري که فرشی زيبا را در مقابلش گشود و گفت دخترم تازه اين فرش را بافته، آورده‌ام كه اول استاد با قدم‌شان مبارک فرمايند، متواضعانه و با رويكردی عالمانه به آن فرش نگريست و گفت استاد شما هستید و آن دختر که در نقش خود با صور خيال عرش را به فرش آورده و چنين اثری متحير آفريده است.

حسن قاضي‌زاده هاشمي در تاريخ طبابت و وزارت بهداشت ايران وزيري کم‌نظير بود که بر رغم ميلش با تمنای رئيس‌جمهور و ديگر دوستان سکان وزارت بهداشت و درمان را به دست گرفت. در چند دهه اخير کمتر کسي بوده که بر مسند وزارت نشيند و داراي گفتمان تخصصي، راهبرد و برنامه عملياتی منظم و مبتني بر مسائل عمده حوزه کاری خويش باشد. دکتر هاشمی باشناخت عميق و باورهای تخصصی خويش بر اهدافی چون اجراي «طرح تحول سلامت» و ديگر برنامه‌ها با همه فراز و فرودهايش اصرار مي‌ورزيد. همه اين پيشنهادها و نوآوری‌ها برخاسته از سال‌ها چالش و جدال كارشناسی بر سر مديريت امر سلامت، بهداشت و درمان مردم بود که از جانب يک عالم و متخصص برجسته در سطح جهانی و يک پزشک عالی‌مقام به اجرا در می‌آمد.
همين نگاه عالمانه و استراتژيک دکتر هاشمی و ارائه برنامه‌های تخصصي وی براي رسيدن به اهداف کلان و رسيدگي به حال مردم بود که او را از همه وزرای دولت روحانی متمايز و ممتاز کرده بود، پرهيز از روزمرگی و عوام‌فريبی و شجاعت طرح و ايده‌های بزرگ و فرار از باری به هر جهت بودن برای ماندن بر مقام وزارت سرانجام با غفلت رئيس‌جمهور مردم را از خدمات گسترده مردی بزرگ محروم کرد.
در دولت دوم اصلاحات (1380) وقتي استاد دکتر محمد فرهادی از پذيرش مقام وزارت امتناع نمود برای افزودن به فهرست نامزدهای وزارت بهداشت نام دکتر هاشمی مطرح شد سيد محمد خاتمی با نگاه و تاملی توام در حسرت گفت هاشمی برای وزارت بهداشت بهترين است اما نمی‌پذيرد. با خيال خام خود مهلت خواستم و خود را به مطب او رساندم و در صف بيماران نشستم تابه حضور فراخوانده شدم و پيشنهاد رئيس جمهور را مطرح کردم. دکتر قاضی‌زاده هاشمی گفت با همه احترامي که برای جناب خاتمی قائلم بارها گفته‌ام که وزارت را نمی‌پذيرم چون اکنون سخت درگير کار علمي و تخصصي و از سوي ديگر مشغول ساخت و سامان‌دهی يک مرکز چشم‌پزشکی در بخش خصوصی‌ام، پذيرش وزارت را با کار در بخش خصوصی مغاير می‌دانم و فعلا اولويت برنامه‌های من وزارت نيست و در اين اوضاع اصلا پذيرش وزارت را به مصلحت خود و کشور نمی‌دانم. طراحی و ساماندهی موفق و فاخر دکتر هاشمی در خدمت به مردم با تاسيس «مرکز چشم پزشکی نور» و اعزام کاروان‌های امداد و خدمت رايگان در «طرح نوآوران سلامت» با هديه نور و لبخند به مناطق محروم چون سميرم، بشرويه، ريگان و خواف موجب شد که در آستانه تشکيل دولت تدبير و اميد بزرگان و متخصصان کشور بر پذيرش وزارت دکتر هاشمی اصرار ورزند و او با عزت به اين درخواست پاسخ داد و با ايجاد گفتمان علمی وحرفه‌ای و برنامه‌های عالمانه و با قدرت تمام وزارت کرد و آنگاه که احساس کرد در دوران مه‌آلود دولت روحانی نمی‌گذارند برنامه‌هايش به پيش رود عطاي وزارت را به لقايش بخشيد و براي خدمت به دانشگاه و مطب بازگشت.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.