انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20586 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۸ - 23:27
وضعیت جامعه و عدم رعایت مناسبات انسانی و اخلاقی
سخنان هشداردهنده سید حسن خمینی نسبت به

وضعیت جامعه و عدم رعایت مناسبات انسانی و اخلاقی

اشاره: سید حسن خمینی روحانی جوان و دانشمندی است که به فلسفه، فقه، ادبیات، شعر و... وقوف دارد. او که خود را وارث انقلابی می‌داند که پدربزرگش در سال 57 به پیروزی رساند و 10 سال آن را رهبری کرد انگار احساس می‌کند وضعیت اخلاقی، دینی و مناسبات انسانی در جامعه از اصول اسلامی فاصله گرفته و به سمت فروع جهت‌گیری کرده است. روز گذشته مراسم دهمین سالگرد مرحوم آیت‌الله جمی که روحانی محبوب خوزستانی‌ها بود و درعین‌حال در جبهه‌های جنگ حضور فعال داشت برگزار شد. سید حسن خمینی در این مراسم سخنان هشداردهنده ایراد کرد و گفت: اگر دیدید در جامعه‌ای به‌جای اصول جامعه و امهات مشکلات و زیربنای روابط اجتماعی فقط به ظواهر پرداخته می‌شود به فرموده امیرالمؤمنین (ع) مسیری است که به ادبار دولت‌ها می‌انجامد. البته این‌طور نیست که اصلاً به فروع توجه نکنید. باید قواعد رفتار انسان‌ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الّا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند.

ستاره صبح-به گزارش خبرنگار جماران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی در مراسم دهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله جمی در حسینیه جماران، با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص ثابت بودن روند زندگی بشر، بر توجه به سنّت‌های تاریخی تأکید و اظهار کرد: باید قواعد رفتار انسان‌ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الّا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند.
*نظریه امام علی درباره فروپاشی حکومت‌ها
وی ادامه داد: یکی از این قواعد فرمایش امیرالمؤمنین (ع) در مورد 4 دلیل فروپاشی حکومت‌هاست؛ اولین دلیل مورداشاره ایشان، «تضییع اصول» (ضایع کردن اصول اساسی) است. اگر ملتی به سراغ تمسک به فروع رفتند، از بین خواهند رفت. اگر دیدید در جامعه‌ای به‌جای اصول جامعه و امهات مشکلات و زیربنای روابط اجتماعی، فقط به ظواهر پرداخته می‌شود به فرموده امیرالمؤمنین (ع) این مسیری است که به بداقبالی دولت‌ها
می‌انجامد؛ البته این بدان معنا نیست که اصلاً به فروع توجه نکنیم.
وی با تأکید بر اینکه زیربنای یک جامعه اخلاق و احساس رضایت مردم است، گفت: طبق روایتی از پیامبر (ص)، «کسی که بیشتر مدارا را می‌کند بیشترین عقل را دارد»؛ اجتماع بشری بر اساس وفق شکل‌گرفته است. پاره‌پاره کردن مداوم جامعه، پخش مکرّر کینه، انتشار مرتب نفاق، اینکه افراد در جامعه مجبور شوند شخصیت دوگانه داشته باشند. اینکه تک‌تک ما از صداقت دور شویم از نشانه‌های بداقبالی دولت‌ها است. اگر دیدیم اصول ما ازدست‌رفته و به فروعات می‌چسبیم زنگ خطری است که این جامعه دچار مشکل شده است.
در زبان ائمه (علیهم‌السلام)، «ظلم» به‌عنوان مشکل اصلی جوامع عنوان‌شده است. «احساس رضایت مردم»، از اصول جامعه است. مردم به هر ترتیبی باید احساس رضایت کنند و تحمیل جایی در جامعه نداشته باشد. همان‌گونه که قرآن خطاب به پیامبر (ص) با آن شأن و منزلت می‌فرماید، «اگر تندخو بودی مردم از اطراف تو پراکنده می‌شدند».
سید حسن خمینی، «تقدیم الاراذل وتاخیر الا فاضل»(فرومایگان را مقدم داشتن و فرزانگان را مؤخر قرار دادن) را از دیگر عوامل فروپاشی حکومت‌ها از نگاه امیرالمؤمنین (ع) خواند و گفت: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید اگر دیدید جامعه‌ای که از داشته‌های خود در حوزه نیروی انسانی و افاضل بهره نمی‌برد و آن‌ها را عقب می‌اندازد، از علائم فروپاشی، مشکل‌دار بودن و بداقبالی است.
وی افزود: یکی از توفیقات دفاع مقدس همین بحث است که در آن مقطع ما اصول جامعه را فراموش نکرده و فروع را جایگزین اصول نکرده بودیم.نقش بی‌بدیل آیت‌الله جمی و توفیقی که در آبادان پیداکرده بودند به همین برمی‌گردد که در آن لحظات اصل مسئله گم نشده بود؛ ایشان جزو کسانی بود که در حوزه مسئولیت خود فضیلت محوری را در نظر داشت.سید حسن خمینی در فراز پایانی سخنان خود گفت: باید از روزی ترسید که جایگاه‌ها به هم بریزد و نقش‌ها دگرگون شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.