انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20585 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۷ - 23:41
واگذاری 80 اختیار ملی
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح از تمرکز زدایی

واگذاری 80 اختیار ملی

اشاره: ساختار اداری و اقتصاد ایران از پیچیدگی و بوروکراتیک خاص برخوردار است؛ به همین دلیل ناکارآمد شده و بهره‌وری آن نیز کاهش یافته است. علت این است که از یک‌سو اداره امور به‌صورت تمرکزی و از بالا به پایین است و مسئولان بسیاری از تصمیمات را که می‌شود در مناطق گرفت را باید از طریق مکاتبه یا مذاکره و روش‌های دیگر از مرکز اخذ کنند که این فرایند پیچیده زمان‌بر و باعث کندی کارها می‌شود. از سوی دیگر اقتصاد کشور دولتی است و به‌صورت انحصاری و تمرکزی است که این مسئله نیز باعث ناکارآمدی و پایین بودن راندمان امور شده است. وزیر کشور چند سال است که تلاش می‌کند تا بخشی از اختیارات ملی را تمرکززدایی کرده و به استانداران تفویض نماید. روز گذشته رحمانی فضلی در بوشهر اعلام کرد که 80 مورد از اختیارات ملی به مناطق واگذار می‌شود. ازجمله این موارد اتخاذ تصمیم در مورد پرداخت یارانه و یا حذف آن از منابع موارد حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است. بر اساس این تصمیم استانداران می‌توانند بخشی از درآمد حاصل از محل فروش حامل‌های انرژی را به‌صورت نقدی به افراد بی‌بضاعت پرداخت کرده و مابقی آن را در پروژه زیرساختی هر استان که خروجی‌اش به نفع مردم آن منطقه است، هزینه کنند.

ستاره صبح-

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بازدید از پروژه گردشگری دریایی در نوار ساحلی شهرستان تنگستان در استان بوشهر گفت: با وجود پیشرفت‌هایی در ساماندهی امور، هنوز در برخی حوزه‌ها ازجمله در حوزه بانک‌ها، صدور مجوزها، واردات، صادرات و تجارت مشکل داریم. می‌توان با واگذاری اختیارات به مدیران در استان‌ها، از این مشکلات کاست؛ زیرا استاندار نماینده کل نظام در مناطق به‌حساب می‌آید و مدیران دستگاه‌ها به‌عنوان مسئولان بخش‌های مختلف و نمایندگان دستگاه‌های ستادی هستند؛ بر همین اساس باید به آنان اعتماد کرد و بگذاریم خودشان تصمیم بگیرند. 
وی گفت: در وضعیت کنونی، دولت اشتغال‌زایی مناطق مختلف کشور را به جد در دستور کار قرار داده و در بودجه سال 1398 در خصوص استفاده از ظرفیت منطقه‌ای و دادن اختیارات موارد مهمی پیش‌بینی شده و رئیس‌جمهوری هم مأموریت داده که روی این موضوع، کار شود. وی یادآور شد: اگر از توانمندی و ظرفیت‌های مختلف مناطق جغرافیایی ایران خوب استفاده شود و ابزار بودجه، مالیات، منابع و تسهیلاتی که در سطح ملی است به‌عنوان کمک به امر توسعه مناطق بکار گرفته شود، استعداد توسعه‌یافتگی مناطق مختلف شکوفا می‌شود. 
وزیر کشور اظهار داشت: اجرای موفق طرح‌های اشتغال‌زایی و گردشگری باعث نشاط و امید در جامعه می‌شود؛ به همین دلیل حمایت از سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف ضروری است. اجرای این پروژه‌ها بدون مشارکت مسئولان و با تلاش بخش خصوصی نشان‌دهنده بالا بودن انگیزه مردم در اجرای پروژه‌های اشتغال‌زایی و گردشگری است. 
از منظر طرح‌های توسعه‌ای و برنامه‌ریزی، هیچ‌کدام از مؤلفه‌هایی که برای توسعه لازم است در استان بوشهر مفقود نیست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.