انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20582 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۵ - 15:20

ستاره صبح-

حسن سلامی-روزنامه‌نگار

«حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران دیروز در صحن علنی مجلس، از لزوم شفاف‌سازی و ضرورت توسعه دولت الکترونیک سخن گفتند و نقادان را به نقادی و افکار عمومی را به حمایت از اصلاحات ساختاری دعوت کردند. در ارتباط بااهمیت نقد، 6 نکته زیر بازگو می‌شود.
نکته نخست این‌که از نگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی حکیم ایرانی اگر تفاوت، اشتباه، نقد و آزادی نباشد فضیلتی در کار نیست. شک کردن، پرسیدن، نقد کردن، به تصویر کشیدن، افشا کردن و اشتباه کردن حق طبیعی هر انسان است.
نکته دوم این‌که جایگاه واقعی و حقیقی روزنامه‌نگاران در جامعه و حکومت است، زیرا آنان در متن جامعه و در میان مردم و در ارتباط با حکومت نیز هستند و می‌توانند دردها گرفتاری‌ها و زخم‌های ملت را که ناشی از گفتار و عملکرد حکومت‌کنندگان است را بازتاب دهند و به گوش جامعه و دست‌اندرکاران برسانند. خردمندان نیز حکمت و شجاعت و قدرت آنان را در افشای نارسایی‌ها و وادار کردن دولت به پاسخگویی تحسین می‌کنند.
نکته سوم این‌که روزنامه‌نگاران چون میهن و جامعه خویش را دوست دارند دست‌کم 2 چیز می‌خواهند: یکی آزادی جامعه را و دیگری در ورطه گرفتاری نیفتادن آن را و درراه تحقق این 2 خواسته خسته نخواهند شد؛ اما نکته مهم‌تر این است که لازمه آزادی هر چه باشد دست‌کم پالایش و حذف منتقد نباید باشد زیرا حذف زمینه انسداد را ممکن است، فراهم کند؛ تجربه‌ای که در ایران و ایرانی سابقه دارد و مانع آزادی و توسعه  جامعه شده است.
نکته چهارم این‌که از طریق آگاهی و آگاهی بخشی و از طریق نقد و انتقاد، می‌توان قدم‌به‌قدم به بهبود اخلاق عمومی وزندگی اجتماعی و توسعه سیاسی دست‌یافت و امیدوار بود. به‌بیان‌دیگر شهروند و جامعه ایرانی با نقد و انتقاد از خود و متولیان امور و بیان شفاف واقعیت‌ها و انتقال آن به ملت و حاکمیت، به توسعه و رستگاری می‌رسد و در این عرصه مهم، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.
نکته پنجم این‌که هرچند دلواپسان و تمامیت خواهان در تعقیب روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران فعال بوده‌اند و بر رگ روح آنان را آزار داده و هرچند لجاجت کرده‌اند و غمگین‌اند، اما آنان نقد و نگارش واقعیت را که شیوه قلم وبیانشان است رها نکرده‌اند. در این راه، صبر و معرفتی لازم است چون صبر و معرفت نوح نبی (ع) در غم توفان و ساختن کشتی نجات مردم. نویسندگان و روزنامه‌نگاران ایران‌زمین در حد خود این صبر و درک و معرفت رادارند.
نکته ششم این‌که آقای رئیس‌جمهور، نقد، نورافکن است و اگر این نورافکن خاموش شود یعنی نویسندگان، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و احزاب نتوانند به پرسش آزاد، چون‌وچرایی و نقادی روی‌آورند در این صورت مجاری ارتباطی میان نظام سیاسی و جامعه کمتر می‌شود و پیوندهای میان این 2 نیز کاهش می‌یابد. در این شرایط شکل‌گیری تدریجی بحران مثل بحران مقبولیت به وجود می‌آید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.