انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
میانجیگری فرانسه، فرصت است نه تهدید
صدای دشمن نباید از حنجره مخالف شنیده شود
رویکرد جدیدی نسبت به حمایت از مقاومت و ملت فلسطین شکل گرفته است
ایران از برجام فاصله گرفت
صدرالساداتی ، نماینده مجلس خبرگان رهبری و دو برادرش مفقود شدند
دلایل مخالفت آمریکا با ایران
واکنش سه صاحب‌نظر به اظهارات عراقچی و گزارش آژانس
روحانی برای مذاکره با ترامپ شرط گذاشت
ابرنفتکش «آدریان دریا-1» در انتهای مسیر
وارد قدرت نشوید
نزول شاخص‌های اقتصاد چین تحت تاثیر جنگ اقتصادی
آیا 5 ساعت مذاکره تلفنی روحانی و مکرون یخ تنش‌ تهران- واشنگتن را ذوب می‌کند؟
نتیجه مثبت میانجیگری فرانسه میان ایران و آمریکا
واکنش ها به فاصله گرفتن ایران از برجام
آیا گام سوم بن بست کنونی را از بین می‌برد؟
خروج از برجام به مصلحت نیست
چراغ سبز روحانی به مذاکره
معاهده برجام پیچیده شده و فرصت حفظ آن رو به کاهش است
بیروت: اطلاعی نداریم!
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
تعلیق پارلمان بریتانیا
دیپلماسی باز هم نتیجه داد
گزارش آژانس قابل پیش‌بینی بود
حمله پهبادی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی
عدم سرمایه‌گذاری هند در چابهار علی‌رغم معافیت ایالات‌متحده
میانجیگری فرانسه مثبت و سازنده است
اسرائیل نگران نزدیکی آمریکا به ایران است
ضدونقیض گویـی در روابط خارجـی نتیجه عکس می‌دهد
گزارش؛در برابر گزارش
گزارش؛در برابر گزارش
درخشش دیپلماسی در حاشیه اجلاس جی7
تأثیر نفت «شیل» بر بازار نفت و گاز
دیپلماسی ظریف، عادی نیست ضروری است
سرمایه‌گذاری 280 میلیارد دلاری چین در ایران، ضربه‌ای سنگین به واشنگتن
برکناری بولتون، فرصتی برای صلح
سیاست «فشار حداکثری» پشیزی ارزش ندارد
پیامد حمله به قلب نفتی جهان
آیا ترامپ به خواست نئوکان‌ها درباره ایران تن خواهد داد؟
حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست
ترامپ به دنبال مقصر حملات پهبادی به شرکت نفتی آرامکو عربستان
مذاکره شاید؛ ملاقات هرگز!
مذاکره با طالبان؛ صلح یا مشروعیت بخشی به تروریسم
ویژگی‌ها،جاذبه‌های خواندنی منحصربه فرد آیت الله سید علی سیستانی
سیاست تهاجمی یا تعاملی پس از بولتون؟
لطمه عملکرد فراکسیون امید،دولت و شوراها به اصلاحات
انقلاب نه؛ اصلاحات آری
جنگ با ایران بعید است
چرا ترامپ به ایران حمله نخواهد کرد؟
رهبری راه مذاکره را نبسته‌اند
ظریف در نیویورک؛ ترامپ در اتاق جنگ
بیشتر
کد خبر: 20580 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۴ - 22:06
چهار عامل بازدارنده توسعه و پیشرفت کشور

چهار عامل بازدارنده توسعه و پیشرفت کشور

رئیس جمهور روز گذشته هنگام ارائه بودجه سال 98 به مجلس سخنان مبسوطی در خصوص مسائل اقتصادی و روابط خارجی بیان کرد و چهار عامل 1- تحریم خارجی2- ساختارهای غلط اقتصادی3- جنگ روانی و تبلیغاتی 4- شرایط روابط خارجی را 4 عامل ایجاد التهاب در کشور عنوان کرد و گفت: همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا امروز ما به این نقطه رسیده‌ایم.

ستاره صبح-

حسن روحانی روز گذشته پیش از تقدیم لایحه بودجه 1398 به مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه 98 در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم.
روحانی ادامه داد: هدف اصلی آمریکا از این توطئه‌ها، تحریم‌ها و فشارها که به‌طور مستقیم بر ملت بزرگ ایران و مردم منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان و برخلاف همه مقررات بین‌المللی است، به‌زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است.
وی بابیان اینکه تحریم و فشار، بر زندگی مردم و همچنین بر رشد و توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت، اظهار داشت: از سال ۹۲ و در آغاز دولت یازدهم ما همه باهم - دولت، مجلس و ملت - یک تصمیم گرفتیم و آن اینکه از تورم فزاینده جلوگیری کنیم. تورم را متعادل و تک‌رقمی کنیم. رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه نسبتاً مطلوب برسانیم.
اما این اهداف که با همکاری باهم به دست آوردیم برای دشمنان ما و به‌ویژه آمریکا قابل‌تحمل نبود. ما در سال ۹۶ یعنی پایان دولت یازدهم به تورم تک‌رقمی دست‌یافتیم و به رشد ۳.۷ دهم در سال 96 دست‌یافتیم و ۷۹۰ هزار اشتغال خالص داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: رشد سرمایه‌گذاری از منهای 17.4 به مثبت ۳.۴ رسید، یعنی همه شاخص‌های ما شاخص‌های مثبت بود و به سمت اهدافمان با انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: آنچه آمریکا در سال ۹۷ مدنظر داشت دو مسئله اصلی بود؛ ناامیدی ملت ایران نسبت به آینده نظام و کشور و القاء ناکارآمدی نظام تا مردم تصور کنند دولت بر اوضاع مسلط نیست و به تعبیر برخی سایت‌ها و روزنامه‌هایی که متأسفانه گاهی تغییراتشان تعبیراتش نادرست و ناپسند است گفتند که دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج‌شده است.
وی اضافه کرد: حتی شما دیدید بعضی‌ها که اقتصاد هم کمی بلدند از ابرتورم سخن گفتند و بعضی‌ها از اینکه ایران به‌زودی ونزوئلا خواهد شد در روزنامه‌ها نوشتند و تلاش کردند مردم را ناامید کنند و دولت را ناکارآمد جلوه دهند.
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه مردم ما شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند، گفت: ما در اوایل سال 97 در مقطعی قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی ما تقریباً صفر بود، آن التهابات در بازار به وجود آمد و دولت ناچار شد برای آرام کردن بازار و نجات کشور از التهاب، تصمیماتی هرچند سخت اتخاذ و اجرا کند که برای دولت نه اولویت اول و دوم که اولویت سوم بود.
رئیس‌جمهور ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور را برشمرد و گفت: این مشکل از دهه‌ها پیش، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، پیش پای ما است. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و بروز و ظهور این ساختار نامناسب در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود.
روحانی خاطرنشان کرد: اگر ساختارها سالم بود، می‌توانم ادعا کنم که امسال و پارسال می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم. کل نفت در سال 98، در بودجه‌ای که امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود، 142 هزار میلیارد تومان است.
رئیس‌جمهوری در ادامه به اشاره به کمک‌ها به صندوق‌های بازنشستگی اظهار داشت: به نیروهای مسلح دو حقوق می‌دهیم حقوق شاغلین و تمام حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح، در بودجه سال 98، حدود 81 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98، 81 هزار میلیارد تومان برای بخش صندوق‌ها است.رئیس‌جمهوری افزود: تأمین اجتماعی که امروز باید روی پای خود بایستید، درآمد این‌همه بنگاه‌های اقتصادی به نام شستا در سال چند درصد است؟ و بنگاه‌های ضرر ده آنچه مقدار می‌باشد؟
وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد دولتی مشکل‌داریم و بخش خصوصی را تقویت نکردیم، اظهار داشت: اگر در کشور بخش خصوصی فعال بود و مسئولیت امور عمدتاً بر دوش بخش خصوصی بود، امروز تأثیر تحریم بر کشور ما به‌مراتب کمتر بود و اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتماً اثر تحریم کمتر بود.
روحانی با اشاره به ناسالم بودن اقتصاد کشور، ساختارهای اقتصادی،‌ ساختار بودجه و وضع بانک‌ها، گفت: ببینید یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد و چگونه مردم، خانواده‌ها و سپرده‌گذارها گرفتارشده و دولت را گرفتار کردند.

هیچ راهی جز شفافیت برای مقابله بارانت و فساد نداریم
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه بیشترین سود را سوداگران و دلالان می‌برند و کمترین مالیات را می‌دهند، افزود: باید نظام مالیاتی را تصحیح کنیم نه اینکه از مالیات‌دهنده در شرایط مشکل اقتصادی و رکود، مالیات بیشتر بگیریم بلکه باید پایه مالیاتی را گسترش دهیم و این پایه مالیاتی باید همه را شامل شود هر که درآمد بیشتر دارد، باید مالیات بیشتر بدهد؛ «بامش بیشتر، برفش بیشتر».
مالیات عوارض گمرکی امسال نسبتاً شرایط خوبی دارد و 153 هزار میلیارد تومان از بودجه سال آینده را بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تشکیل می‌دهد.
روحانی با اشاره به اینکه مشکل در شرایط ساختاری اقتصاد ازجمله بودجه‌ریزی بود، خاطرنشان کرد: در بودجه حرکت‌های مخفی بسیاری داریم که باید آشکارشده و بودجه شفاف باشد؛ هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم. بزرگ‌ترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد، دولت الکترونیک است.

دولت الکترونیک
رئیس‌جمهور تأکید کرد: تا زمانی که دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و همه داده‌های اطلاعاتی در یکجا جمع نشود و مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند، بازهم دچار فساد و رانت خواهیم شد؛ بودجه پارسال نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. خواهش می‌کنم امسال هم مردم مابعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال و نقد کنند.
روحانی بابیان اینکه قدرتی در کشور است که باید کشور را از بعضی از مشکلات نجات بدهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی مردم است، گفت: بعضی مسائل و موضوعات است که دولت و مجلس توان حل آن‌ها را ندارند و اگر باهم تلاش کنیم هم‌توان نداریم؛ اما از ما و شما توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: افکار عمومی می‌تواند مجبورمان کند که راه درست را انتخاب کنیم و این قدرت افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد و همه مردم بدانند چه خبر است و چه می‌گذرد و چه کسی بودجه می‌گیرد؟
روحانی بابیان اینکه در ابتدا دستگاه‌های تبلیغاتی ما خیلی خسته و ناتوان حرکت کردند و مقداری بعد بهتر و در ماه‌های بعدی بهتر شد که بخش روانی تأثیر بسیار عمیقی داشت، تأکید کرد: درست است که تحریم مستقیماً در اقتصاد تأثیر می‌گذارد، اما درعین‌حال بخش روانی آن؛ انتظارات مردم می‌تواند برای شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار تأثیرگذار باشد.

ذخایر اسکناس بانک مرکزی
هر چه بتوانیم رابطه بهتری با سایر کشورها داشته باشیم و به‌استثناء چند کشوری که با ما خصم هستند، روابط خارجی خود را تقویت کنیم، این روابط می‌تواند به ما کمک کند؛ هر چه بتوانیم هم‌پیمان داشته باشیم، هم سو و هم‌نظر داشته باشیم، به ما کمک خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری، تحریم خارجی، ساختارهای غلط اقتصادی، جنگ روانی و تبلیغاتی و شرایط روابط خارجی را 4 عامل ایجاد التهاب در کشور عنوان کرد و گفت: همه این عوامل دست‌به‌دست هم دادند تا امروز ما به این نقطه رسیده‌ایم.
روحانی در توضیح اقدامات دولت در طول چند ماه گذشته برای کنترل التهاب بازار، گفت: اولاً بانک مرکزی ما تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند، درگذشته بانک مرکزی هرروز که در بازار التهابی پیش می‌آمد ناچار می‌شد، پول بیشتر و اسکناس بیشتری را به بازار عرضه کند تا جلوی التهاب را بگیرد، اما امروز به‌عکس عمل کردیم.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز ذخایر بانک مرکزی ازلحاظ ذخایر اسکناس از هرروز دیگر بهتر است، گفت: امروز مشکلات بانک مرکزی به حداقل ممکن رسیده و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشورها به‌رغم تحریم ادامه دارد که ثبات مالی و ارزی دریکی دو ماه گذشته مخصوصاً بعد از 13 آبان را شاهد هستیم.

ثروت در گاوصندوق‌ها
روحانی گام دوم را استفاده بیشتر از اموال و توانمندی‌های دولت برای سال آینده و سال‌های بعد دانست و گفت: ثروت و دارایی، فراوانی داریم منتها این ثروت‌ها را همه در گاوصندوق گذاشته و قفل‌شده است؛ دولت دارای باارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها، در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است و این زمین‌ها را قفل کرده است.
رئیس‌جمهوری با ذکر مثالی در این زمینه اضافه کرد: در یک استانی یک زمین بسیار وسیعی که البته کنار شهر و وصل به شهر بود، وجود دارد، گفتم این زمین برای چه کسی است گفتند فلان وزارتخانه این را در مالکیت دارد برای طرحی از 30 سال پیش، یعنی 30 سال پیش زمین را گرفته در گاوصندوق گذاشته و قفل کرده و می‌خواهد 40 سال بعد آنجا طرحی را اجرا کند. نباید اجازه دهیم. باید اموال و دارایی‌هایمان را مولد کنیم نه منجمد.
بانک‌ها هم دارای بنگاه‌ها و املاک مختلف و اموال غیرمنقول در سراسر کشور هستند، منتها این‌ها را نمی‌فروشند، بعد گفته می‌شود بانک‌ها نقدینگی ندارند. باید همه ملزم شوند و تمام بخش‌های دولت، اموال خودشان را عرضه کنند.

عرضه بنگاه‌های اقتصادی 
به بازار سرمایه

وی افزود: به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال 98، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاءالله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کارهایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیئت‌مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد. لذا برای اینکه از این‌ها بگذریم، باید همه توانمان را بکار بگیریم.
رئیس‌جمهوری بابیان اینکه دولت ثروتمند و قدرتمند است، اظهار داشت: بخش نفت می‌تواند به میدان بیاید و اعتبار نفت به‌اندازه دولت است و بعضی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی بخش نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی می‌پسندند.
این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید. باید سرمایه‌گذاری‌های جدید شروع شود. اگر امروز آمریکا جلوی سرمایه‌گذاری خارجی را گرفته است باید سرمایه‌گذاری‌های داخلی را با مشوق‌های لازم و سرمایه ایرانیان خارج از کشور جذب کرد.
افزایش حقوق شاغلان، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران
روحانی تأکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش‌هایی از جامعه است که حقوق ثابت ازجمله حقوق‌بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند و دولت تصمیم گرفته حقوق شاغلین، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران را سال آینده 20 درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم قرارگرفته است مخصوصاً آن‌هایی که حقوق ثابت دارند، کاهش پیدا کند.
رئیس‌جمهوری با اشاره به اختصاص بسته‌های حمایتی برای اقشار نیازمند جامعه و با تأکید بر اینکه مردم باید بدانند که دولت هم به فکر است و هم همه توان خود را بکار خواهد بست، گفت: تصمیم گرفتیم اقدامات جبرانی یا حمایتی را برای تأمین کالاهای ضروری انجام دهیم که پرداخت آن‌یک بار انجام گرفت و امیدوارم یک نوبت دیگر هم تا پایان سال انجام دهیم و سال آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.
روحانی در ادامه سخنان خود از «تولید» به‌عنوان مسئله دوم یادکرد و بابیان اینکه تولید امروز در بعضی از بخش‌ها با مشکل مواجه است، افزود: تولید هم ازنظر میزان کالا در بازار و هم برای صادرات و هم برای اشتغال کشور بسیار مهم است.

31.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی
رئیس‌جمهوری، مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای را مشکل امروز تولید در کشور را دانست و با ارائه آماری در این زمینه گفت: در هشت ماه امسال 31.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به پارسال حدود 13 الی 14 درصد بیشتر بوده است و واردات نیز حدود 12 درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش‌یافته است پس تراز ما نزدیک 1.9 مثبت بوده و از یک نظر خوشحال‌کننده است.
روحانی گفت: وقتی واردات کاهش پیدا می‌کند، در بخش مربوط به کالاهای مصرفی عمدتاً با کاهش مواجه می‌شویم که معمولاً خیلی مشکل ایجاد نمی‌کند اما در بخش کالاهای واسطه‌ای که در آنجا سرمایه‌گذاری می‌شود باید مراقبت کنیم.رئیس‌جمهوری بابیان اینکه دو تصمیم مهم در این زمینه اتخاذ کردیم، گفت: تصمیم قبلی این بود که تمام واردکنندگان می‌توانند بدون ثبت سفارش، مواد اولیه موردنیاز برای تولید و کارخانه‌های را در مناطق آزاد وارد کنند که این تصمیم مهمی بود و برای ما اهمیت داشت.رئیس‌جمهوری اشتغال را به‌عنوان سومین اقدام دولت مورد تأکید قرارداد و گفت: سازمان برنامه‌وبودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده، یک حرکت بهتری داشته باشیم.وی افزود: در این راستا بخش مسکن بار سنگینی بر دوش گرفته است، البته مسکن که می‌گویم شما هنوز جدا نکردید و راه و مسکن و شهرسازی همه‌چیز باهم است مثل صنعت و بازرگانی که هنوز جدا نکردید و البته ما هنوز در انتظاریم که مجلس شورای اسلامی کمک کند تا بتوان کشور را در شرایط بهتری اداره کرد.رئیس‌جمهوری افزود: سال آینده، اولین سال دهه پنجم و این بودجه برای اولین سال دهه پنجم انقلاب است؛ در سال آینده در دهه پنجم انقلاب اولین انتخابات مهم، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد که این هم ان‌شاءالله برای ما مبارک خواهد بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.