انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20574 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲ - 22:42
ورود شرکت‌های خارجی به بورس انرژی
گزارش ستاره صبح از:

ورود شرکت‌های خارجی به بورس انرژی

اشاره: اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران که از 13 آبان آغاز شد بازار فروش نفت ایران را با مشکل مواجه کرده است. وزارت نفت برای فروش نفت به بورس انرژی روی آورده و با نظر موافق هیئت دولت می‌تواند نفت را در بورس انرژی به صورت «ریالی» و «دلاری» عرضه و به فروش برساند. این اقدام می‌تواند فروش نفت را که با محدودیت روبه‌رو است و ایالات متحده می‌کوشد صدور نفت ایران را به صفر یا حداقل برساند راهی برای عبور از تحریم‌ها و فروش نفت باشد.در همین ارتباط مدیر عامل بورس انرژی گفت: از این پس محدودیتی برای ارائه نفت در بورس انرژی وجود ندارد.

ستاره صبح-مدیرعامل بورس انرژی گفت: برخی کشورها از طریق سفارتخانه‌ها دنبال کسب اطلاعات درباره خرید نفت از بورس ایران هستند. شماری از شرکت‌های خارجی نیز به‌طور مستقیم برای رایزنی دراین‌باره مراجعه و کد معاملاتی برای ورود به بازار خرید نفت ایران از طریق بورس اخذ کرده‌اند.سید علی حسینی روز گذشته بابیان اینکه زمان مرحله جدید عرضه نفت خام در بورس هنوز مشخص نشده است، گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی (با حضور سران سه قوه) با تداوم عرضه نفت در بورس موافقت کرد؛ و بر این اساس مرحله جدید عرضه پس از آماده‌سازی توسط وزارت نفت انجام خواهد شد.مدیرعامل بورس انرژی درباره تسویه 100 درصد ریالی پول خرید نفت، افزود: درخواست‌های زیادی برای تسویه همه پول خرید به صورت ریالی توسط مشتریان ارائه‌شده است.وی درباره حجم عرضه نفت در بورس بیان داشت: در هفته‌های اخیر پیشنهادات و درخواست برای خرید نفت ارائه‌شده که نشان می‌دهد جذابیت عرضه نفت بالاست و محدودیتی برای میزان عرضه توسط شرکت ملی نفت وجود ندارد.حسینی به استقبال خارجی‌ها از خرید نفت از طریق بورس اشاره کرد و تصریح کرد: مشکل و محدودیتی برای خریداران نفت وجود ندارد. البته مساله ای که باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع بی‌ثباتی بازارهای جهانی نفت و روند نزولی آن است.
مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: امیدوارم شرکت ملی نفت بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نسبت به ارائه برنامه خود برای عرضه مجدد نفت در بورس اقدام کند.
به گزارش ایرنا، در مرحله نخست فروش نفت (6 آبان امسال)، یک‌میلیون بشکه نفت خام عرضه شد، وی هشت محموله 35 هزار بشکه‌ای (معادل 280 هزار بشکه) به نرخ بشکه‌ای 74 دلار و 85 سنت به فروش رسید.
در دومین مرحله فروش نفت خام در بورس انرژی (20 آبان) نیز 700 هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه‌ای 64 دلار و 97 سنت داد و ستد شد.
تاکنون، شیوه فروش نفت در بورس انرژی 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی بوده است. با توجه به درخواست‌ها و پیشنهادات مطرح‌شده قرار است از این پس فروش نفت در بورس به صورت 100 درصد ریالی انجام شود.
طرح عرضه نفت خام در بورس در سال‌های گذشته بارها مطرح شد، اما ناکام ماند تا البته سرانجام در تیرماه امسال با حمایت دولت و تاکید معاون اول رییس جمهوری این طرح دوباره کلید خورد و در آبان امسال، اجرایی شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.