انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20569 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۳۰ - 23:39

ستاره صبح-

علی صالح‌آبادی- مدیرمسئول

ایالات‌متحده در ارتباط با ایران سه گزینه روی میز داشته و دارد، 1. تعامل، مذاکره و گفتگو درباره موضوعات اختلافی مثل فعالیت‌های هسته‌ای، حضور ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن، حقوق بشر. حفظ اسراییل برای این کشو خط قرمز به شمار می‌رود. 2. بهره‌گیری از ابزار تحریم باهدف تغییر رفتار و پس از روی کار آمدن ترامپ تغییر نظام. 3. استفاده از گزینه نظامی البته مثل آنچه در سال 2003 در عراق صورت گرفت که ناتو از زمین، هوا و ... ارتش بعثی عراق را موردحمله قرارداد. صدام حسین رئیس‌جمهور دیکتاتور این کشور کمتر از 20 روز تاب مقاومت نیاورد و فرار را برقرار ترجیح داد. این گزینه درباره ایران به دلایل گوناگون انجام‌شدنی نیست، اما این امکان وجود دارد که فشارهای مشترک ایپک (لابی صهیونیستی در آمریکا، اسراییل، عربستان، امارات و ...) بر کاخ سفید باعث شود تا این کشور حملات کور و نقطه‌ای علیه ایران را انجام دهد.نویسنده بر این باور است که آمریکا بر گزینه اول یعنی تحریم‌های شدید علیه ایران متمرکزشده و این سیاست را ادامه خواهد داد، سیاستی که به گفته وزیر خارجه جنایت علیه ملت ایران و به گفته رئیس‌جمهور مصداق تروریسم است، زیرا اقدامات ایالات‌متحده باعث ترس کشورها از انجام معامله با ایران شده و خواهد شد.سؤالی که پیش روی اهل‌فن مطرح است، این است که چرا کشور باید زیر فشار تحریم‌ها قرار گیرد، پرسش دیگر این است که چگونه می‌شود به تحریم‌ها پایان داد و پرسش آخر اینکه وقتی تحریم شده‌ایم و اثر آن را حس می‌کنیم چه‌کارهایی باید انجام دهیم تا از شدت تحریم‌ها کاسته یا حداقل از اثر آن‌ها بر زندگی مردم کاسته شود.نویسنده باتجربه‌ای که از دوره جنگ دارد بر این عقیده است که در گام نخست آگاهی لازم درزمینه  تحریم‌ها به ملت داده شود و شرایط جنگ اقتصادی نیز توضیح داده شود. گام بعدی اینکه از هزینه‌های کشور کاسته شود و این وظیفه بر دوش نمایندگان است که بودجه را واقعی ببندند و نهادها، شرکت‌ها و که کارکردشان خروجی مثبت برای مردم ندارند بودجه‌شان قطع شود.مجلس می‌تواند تکلیف نهادهای موازی دولت را در بودجه سال آینده که به گفته معاون اول رئیس‌جمهور رقم آن 400 هزار میلیارد تومان است، مشخص کند.شرایط و اوضاع‌واحوال کنونی ایجاب می‌کند که محدودیت‌ها برای ورود جهانگردان خارجی برداشته شود تا در شرایط تحریم‌ها بتوان از محل جذب توریسم درآمد کسب کرد. برای اینکه معلوم شود ترکیه که فاقد نفت و گاز است و درگذشته از ایران عقب‌مانده‌تر بود و حالا جزو 20 قدرت اقتصادی دنیا شده چگونه به پیشرفت و کسب درآمد رسیده این نوشتار را با بخشی از مقاله درج‌شده در دو تارنمای انگلیسی‌زبان «صباح ترکیه و ایران فرانت پیج» که به مقایسه آماری تعداد گردشگران ترکیه و ایران پرداخته به پایان می‌برم. قضاوت با خوانندگان و اینکه چرا ترکیه قادر است حدود 32 میلیارد دلار در سال از محل توریسم درآمد کسب کند، اما ما با دارا بودن شرایط تقریباً مساوی با این کشور نمی‌توانیم از محل جذب توریسم درآمد چند میلیارد دلاری به‌جای نفت و گاز داشته باشیم؟
«... بر اساس اطلاعات وزارت گردشگری ترکیه، در 10 ماه نخست سال جاری میلادی، این کشور میزبان بیش از 41 میلیون بازدیدکننده، ازجمله شهروندان ترکیه‌ای ساکن خارج از کشور بوده است. بر اساس پیش‌بینی‌های وزارت گردشگری و اطلاعات موجود درآمدهای حاصل از گردشگری تا پایان سال به 32 میلیارد دلار خواهد رسید.
در مقابل ایران با احتساب 30 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته 1.44 میلیون گردشگر خارجی در بهار سال جاری از این کشور بازدید کرده‌اند.
در سه‌ماهه اول سال جاری عراقی‌ها 75 درصد، آذری‌ها 30 درصد، افغان‌ها 28 درصد و ترک‌ها 24 درصد از کل توریست‌های خارجی را که از ایران بازدید کرده بودند را تشکیل می‌دادند.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.