انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20561 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۲۶ - 23:09
اسناد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016
مجلس سنا منتشر کرد

اسناد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016

اشاره: پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات‌متحده همچنان مفتوح و هر روز سندا تازه‌ای از دخالت روسیه افشا می‌شود. موضوعی که وضعیت ترامپ را متزلزل خواهد کرد. دی ماه سال گذشته 17 آژنس اطلاعاتی آمریکا که زیر نظر سازمان سیا فعالیت می‌کنند بر دخالت روسیه در انتخابات مهر تأیید زدند. روز گذشته جزئیات این گزارش از سوی روزنامه واشنگتن پست منتشر شد. در این گزارش آمده است که «آژانس اطلاعات اینترنتی» روسیه اقدامات گسترده‌ای را برای اختلاف‌افکنی در میان رأی‌دهندگان آمریکایی در زمان انتخابات ترتیب داده است. این گزارش تأکید می‌کند که انتشار پیام‌های گسترده مجازی از سوی روسیه در فضای انتخاباتی آمریکا در جهت انتخاب شدن ترامپ صورت گرفته است. ترامپ به این گزارش واکنش تند نشان داد و خطاب به جف سشنز، وزیر سابق دادگستری آمریکا توییت کرد: «سشنز باید خجالت بکشد که اجازه داد تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری جریان پیدا کند». البته روش دستگاه قضایی آمریکا به گونه‌ای است که به تدریج موضوع را پیگیری می‌کند و رابرت مولر، مدیر اجرایی سابق FBI فرد کارکشته‌ای است که تاکنون فشارهای ترامپ و اطرافیانش نتوانسته بر او تأثیر بگذارد.

ستاره صبح-

روزنامه واشنگتن‌پست خبر داد به یک گزارش سنا درمورد جزئیات دخالت ادعایی روس‌ها در انتخابات 2016 آمریکا و کمک به رئیس‌جمهور شدن دونالد ترامپ دست یافته است. براساس این گزارش روسیه کارزاری در جهت انتشار اطلاعات نادرست ایجاد کرده که به نشر این اطلاعات به سود رئیس‌جمهور شدن ترامپ در شبکه‌های اجتماعی اقدام کرده است. هدف از این کارزار انتشار اطلاعات، تصاویر و ویدیوهایی به منظور تغییر ذائقه رأی‌دهندگان و کمک به انتخاب شدن ترامپ بوده است. به نوشته واشنگتن‌پست، گزارشی که سنا تهیه کرده شامل جزئیاتی در خصوص «آژانس اطلاعات اینترنتی» روسیه برای ایجاد شکاف میان گروه‌های اصلی رأی دهنده در آمریکاست. مقام‌های آمریکایی این آژانس را به دخالت در انتخابات سال 2016 متهم کرده‌اند. داده‌هایی که برای تهیه این گزارش مورد استفاده محققان قرار گرفته توسط فیسبوک، توییتر و گوگل ارائه شده و تا اواسط سال 2017 را دربرمی‌گیرد. این گزارش حاکی است: آنچه روشن است این است که انتشار پیام‌ها با هدف نفع رساندن به حزب جمهوری‌خواه و مشخصاً ترامپ بوده است. نام ترامپ در آن بخش از پیام‌هایی منتشر شده که عمدتاً رأی‌دهندگان جناح راست و محافظه‌کاران را هدف قرار داده بود. به گروه‌های اصلی که می‌توانستند ترامپ را به چالش بکشند پیام‌هایی داده شد تا آن‌ها را سردرگم و منحرف کرده و آن‌ها را از رأی دادن دلسرد کنند. به گزارش واشنگتن‌پست، روس‌ها تلاش خود را عمدتاً بر فعال کردن محافظه‌کاران در مسائلی همچون حمل سلاح و مهاجرت و همچنین تضعیف اعتقاد رأی‌دهندگان آمریکایی آفریقایی به انتخابات و اشاعه اطلاعات گمراه کننده درباره انتخابات معطوف کرده بودند.

حمله ترامپ به سشنز
دونالد ترامپ در حمله‌ای لفظی به جف سشنز، وزیر سابق دادگستری گفت: سشنز باید از خودش خجالت بکشد که اجازه داد تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 این کشور جریان پیدا کند. ترامپ در یک سلسله توییت نوشت که تحقیقات مولر شیادی دموکرات‌هاست و این برای کشور بسیار بد است. مولر تاکنون در جریان تحقیقات خود علیه برخی مشاوران و نزدیکان ترامپ ازجمله مایکل فلین، پل مانافورت و مایکل کوهن و بیش از 20 تبعه روس اعلام جرم کرده است. ترامپ انتظار داشت جف سشنز در زمانی که وزیر دادگستری بود به نفع وی در تحقیقات مولر دخالت کند، اما وی خود را از این پرونده کنار کشید. سشنز درنهایت اوایل ماه نوامبر به درخواست ترامپ از سمتش استعفا داد. تحقیقات مولر به کاخ سفید نزدیک‌تر شده که این وضعیت با واکنش رودی جولیانی، وکیل ترامپ روبه‌رو شد. جولیانی امکان مصاحبه مولر با ترامپ را رد کرد و به شبکه فاکس نیوز گفت: برای انجام این کار باید از روی جسد من رد شد.

تردید آمریکایی‌ها به صداقت ترامپ
نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که 62 درصد آمریکایی‌ها معتقدند ترامپ در تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تبانی احتمالی تیم انتخاباتی خود با مسکو، جانب صداقت را رعایت نکرده است. براساس نتایج نظرسنجی مشترک ان‌بی‌سی نیوز و وال‌استریت ژورنال، 94 درصد از دمکرات‌ها و 24 درصد از جمهوری‌خواهان نسبت به صداقت ترامپ در مورد این پرونده ابراز تردید کرده‌اند و نیمی از جامعه آماری این نظرسنجی اذعان کرده‌اند که تحقیقات مداخله روسیه آن‌ها را در مورد ریاست جمهوری ترامپ مردد کرده است. نتایج این نظرسنجی همچنین نشان داد که بیشتر آمریکایی‌ها می‌خواهند تا سیاست‌گذاری‌های کشور به جای ترامپ برعهده دمکرات‌های کنگره گذاشته شود. به نوشته تارنمای خبری ان‌بی‌سی میزان بی‌اعتمادی به ترامپ در ماه‌های اخیر تشدید شده است. در ماه اوت (مرداد-شهریور) 38 درصد آمریکایی‌ها به صحت‌وسقم توضیحات ترامپ در مورد تبانی انتخاباتی با روسیه، باور نداشتند آماری که اکنون به 62 درصد رسیده است. همچنین نتایج نظرسنجی اخیر انجمن‌های حزبی ایالت آیوای آمریکا نشان می‌دهد که 81 درصد از رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه در این ایالت از شیوه مدیریتی ترامپ حمایت می‌کنند و 67 درصد از آن‌ها بدون تردید در انتخابات آتی به ترامپ رأی خواهند داد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.