انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20557 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۲۵ - 21:44

ستاره صبح-

علی صالح‌آبادی- مدیرمسئول

مناسبات اقتصادی، سیاسی، نظامی و ... در دنیای مدرن برخلاف دنیای کهن به‌گونه‌ای شکل‌گرفته که همه کشورها مثل ظروف مرتبطه با یکدیگر در ارتباط متقابل هستند. این فرآیند بر اساس نیازها و پیشرفت علم و تکنولوژی ایجادشده و روزبه‌روز هم بر وسعت آن افزوده می‌شود. در جهان کنونی فرصت‌ها فراوان است اما شرط دستیابی به این فرصت‌ها قرار گرفتن در مدار توسعه، پیشرفت و تولید کالای قابل‌رقابت با دیگر کالاهاست که در دیگر کشورها تولید می‌شود. تحقق این فرآیند این است که کشور در دایره‌ای قرار گیرد که بدون واهمه، ترس و موانع بتواند با دیگر کشورها دادوستد کرده و با استفاده از Tradeoff (بده بستان) و قاعده هزینه – فایده به رقابت در تولید، علم، کالا، تجارت و ... بپردازد. اشکال اساسی تحریم این است که ایالات‌متحده و متحدان آن تلاش می‌کنند کشور هدف، مثل ایران، روسیه، کره شمالی، ترکیه، احتمالاً عربستان در آینده و... را از دایره سبزی که کشورها در آن می‌توانند آزادانه دادوستد کنند، خارج کنند. به نظر نویسنده اهداف پیدا و پنهان و محور تحریم‌ها علیه یک کشور همین است که یک کشور نتواند آزادانه و بدون هزینه و مانع با دیگر کشورها به دادوستد بپردازد. این اتفاق چهار دهه است به اشکال گوناگون برای ایران پس از 13 آبان سال 58 که 52 دیپلمات آمریکایی توسط دانشجویان به گروگان گرفته شدند شروع و ادامه دارد.
شرایط به سمتی می‌رود که ضرورت دارد ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی شود که چرا تحریم شده‌ایم و چرا درگذر زمان‌بر شدت تحریم‌ها افزوده‌شده است و نتوانسته‌ایم این گره را بازکنیم؟
تحریم‌های آمریکا که با خروج این کشور از برجام (18 اردیبهشت) افزایش یافت به دلیل استفاده زیاد از ابزار رسانه توسط ایالات‌متحده و اقمارش علیه جمهوری اسلامی بازارها را تحت تأثیر قرار داده و باعث شد تا ارزش «ریال» در برابر ارزهای دیگر کشورها کاهش یابد. بر اساس گزارش‌های رسمی قیمت مستغلات (زمین و مسکن) سال گذشته نسبت به امسال حدود 90 درصد افزایش را نشان می‌دهد. علاوه بر آن فضاسازی و اختصاص 200 میلیون دلار از سوی وزارت خارجه آمریکا برای ایجاد التهاب سیاسی و اقتصادی در ایران قیمت کالاها را تحت تأثیر قرارداد. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس قدرت خرید خانواده‌های شهری و روستایی امسال نسبت به سال گذشته کاهش‌یافته است.
روحانی در واکنش به عدم تصویب لوایح چهارگانه FATF که در پیچ‌وخم مخالفت اصولگراها گیرکرده گفت: عدم پیوستن به FATF،20 درصد هزینه مبادلات را بیشتر می‌کند، معنای این حرف این است که برای مثال اگر در سال 50 میلیارد دلار با دنیا دادوستد داشته باشیم، 10 میلیارد دلار بابت دور زدن هزینه تحریم‌ها باید بپردازیم.
در شرایط پیچیده و ابهام‌انگیز کنونی دولت برخلاف گذشته توانسته سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و ... را با الگوبرداری ازآنچه در دولت دفاع مقدس انجام گرفت، سیاست‌های درست و سنجیده اتخاذ کرده که اثر مثبت به بار آورده است.
در کنار این اقدامات برای کم اثر کردن تحریم‌ها لازم است لوایح FATF تأیید تا جلوی 20 درصد افزایش هزینه‌ها گرفته شود. تجربه نشان داده که تصمیم سازی و قانون‌گذاران و مجریان بر زندگی مردم تأثیر مثبت یا منفی داشته است. اگر این فرض پذیرفتنی است چرا بارد لوایح چهارگانه FATF در عمل 20 درصد هزینه زندگی را بر دوش مردم سوار کنیم.
صاحب این قلم براین باور است که با نگاه به پتانسیل‌های درون و اتخاذ سیاست‌های مالی انقباضی از یک‌سو و تلاش دیپلماتیک برای بازگشت ایالات‌متحده به برجام از سوی دیگر می‌تواند بر زندگی ایرانی‌ها اثر مثبت بگذارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.