انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20540 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۷ - 22:39
تقویت پول ملی روی میز رئیس‌کل بانک مرکزی

تقویت پول ملی روی میز رئیس‌کل بانک مرکزی

اشاره: ارزش پول ملی در چهار دهه پیش در همه دولت‌ها سیر نزولی طی کرده است. اما از سال 1384 که دولت اصولگرای نهم روی کار آمد با اجرای سیاست‌های پوپولیستی و توزیع پول در بین مردم در سفرهای استانی و بعد به‌صورت یارانه به‌تدریج روند سقوط ارزش پول نسبت به دولت‌های قبل تشدید شد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز این روند ادامه داشت. تا اینکه ترامپ روز 18 اردیبهشت امسال از برجام خارج شد و این امر به همراه سوء مدیریت و بی‌برنامگی بانک مرکزی و دولت زمینه سقوط بیشتر ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی فراهم شد. دولت با اتخاذ سیاست انقباضی و تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی توانست آرامش نسبی را به بازار برگرداند و از شدت کاهش ارزش ریال نیز کاسته شد. رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته خبر داد که رهبر انقلاب دستور داده‌اند با برنامه‌ریزی و سیاست‌های درست ارزش پول ملی تقویت شود. اکنون این موضوع مهم روی میز رئیس‌کل بانک مرکزی است. باید صبر کرد و دید که آیا بانک مرکزی قادر خواهد بود ارزش ازدست‌رفته پول ملی را احیا کند یا خیر؟

ستاره صبح-

دستور رهبر انقلاب برای تقویت ارزش پول ملی و استقلال بانک مرکزی
رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار مدیران عامل بانک‌ها تقویت پول ملی و تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی را، ۲ اولویت اصلی بانک مرکزی عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه روز گذشته بانک مرکزی، عبدالناصر همتی از همکاری مطلوب بانک‌های کشور در تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی برای سامان‌دهی نظام پرداخت به‌خصوص در حوزه الکترونیکی و جلوگیری از سو استفاده از جریان نقدینگی و صدمات ناشی از آن در بازار ارز قدردانی کرد. وی همراهی نظام بانکی را عامل ایجاد نتیجه مثبت در اقتصاد کشور و ثبات و آرامش در بازار ارز دانست.وی در خصوص ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان و چک‌های تضمینی بر کنترل و نظارت بیشتر تأکید کرد و در همین راستا نظارت بیشتر بانک‌ها بر شرکت‌های PSP را نیز موردتوجه قرار داده و اعلام کرد در صورت عدم رعایت ضوابط نظارتی بانک مرکزی توسط این شرکت‌ها مجوزها موردبررسی قرار می‌گیرد.رئیس‌کل بانک مرکزی به دیدار اخیر خود با مقام معظم رهبری و دستور ایشان به بانک مرکزی برای تقویت هرچه بیشتر ارزش پول ملی و نیز رعایت استقلال بانک مرکزی اشاره و اعلام کرد بانک مرکزی و نظام بانکی تمام توان مدیریتی و کارشناسی خود را برای تحقق منویات مقام معظم رهبری به کار می‌گیرد.وی تأکید رئیس‌جمهور در خصوص تأمین سرمایه در گردش و نقدینگی موردنیاز تولید را نیز عنوان کرد و از مدیران عامل بانک‌ها خواست دراین‌باره برنامه‌ریزی انجام دهند. همتی در ادامه به تشریح اهمیت تولید و اشتغال و ضرورت توجه ویژه به این موضوع پرداخت.
رئیس‌کل بانک مرکزی به لایحه بودجه سال 1398 کشور اشاره و برخی از جزئیات درآمدها را برشمرد و گفت: بودجه‌ای متناسب با شرایط ویژه اقتصادی برای سال 1398 تدوین شده است.
وی با توجه به برنامه بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز در جهت مدیریت سیاست‌های پولی و سود بانکی، پیش‌بینی‌های انجام شده در قانون بودجه سال 1398 برای تحقق این برنامه را تشریح کرد و از مدیرعامل بانک‌ها خواست آن‌ها را عملی کنند.در همین راستا رئیس‌کل بانک مرکزی از بانک‌ها خواست سرمایه در گردش تولید را در اولویت قرار دهند و سازوکارهایی داشته باشند که واحدهای تولیدی بهره‌ور در پرداخت تسهیلات موردتوجه قرار گیرند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.