انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20535 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۳ - 22:11
دولت فرانسه در برابر معترضان خیابانی کوتاه آمد

دولت فرانسه در برابر معترضان خیابانی کوتاه آمد

اشاره: فرانسه نزدیک به سه هفته است که با ناآرامی و اعتراضات گسترده به طرح‌های اقتصادی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور ازجمله افزایش قیمت سوخت مواجه است. معترضان در پاریس به خیابان شانزلیزه آمدند و با آتش زدن لاستیک، سطل زباله و... نظم شهر را مختل کردند. این اعتراضات در طول 50 سال گذشته بی‌سابقه توصیف شده و تاکنون چهار کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته است. پس از آسیب‌های فراوانی که فرانسه طی روزهای گذشته در اثر این اعتراضات متحمل شد، نخست‌وزیر این کشور گفت: صدای اعتراض و خشم مردم را شنیدم. وی همچنین برنامه دولت برای آرام کردن اوضاع کشور را تعلیق شش ماهه افزایش مالیات حامل‌های انرژی، تعلیق افزایش قیمت گاز و برق که قرار بود از سال 2019 اعمال شود و مذاکره با گروه‌های شغلی و سندیکاهای کارگری برای کنترل اوضاع اعلام کرد. گفتنی است که فرانسه یکبار هم در زمان ژنرال دوگل در سال 1968 دچار آشوب بی‌سابقه شد که در آن زمان هم دوگل از سمت خود استعفا داد تا مردم آرام شدند. صاحب‌نظران می‌گویند تظاهرات هفته‌های اخیر در فرانسه از زمان دوگل تاکنون بی‌سابقه بوده است.

ستاره صبح-

اعتراضات جلیقه‌زردها و کشمکش‌های خشونت‌آمیز روزهای گذشته موجب شد تا دولت فرانسه طرح گران کردن سوخت را به تعویق بیندازد.
دولت فرانسه در برابر جنبش اعتراضی جلیقه‌زردها ناگزیر به عقب‌نشینی شد و فعلاً از افزایش مالیات سوخت چشم پوشید. همچنین گفته می‌شود که دولت به زودی اقداماتی را برای آرام کردن وضعیت اعلام خواهد کرد. پس از دیدار امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور با برخی از اعضای کابینه در کاخ الیزه، اعلام شد که دولت به زودی تدابیری برای جلب رضایت معترضان اتخاذ خواهد کرد. یکی از اقدامات دیدارهایی سه‌ماهه با جنبش اعتراضی است تا فضای تفاهم و آشتی پدید آید. یک نماینده دولتی اطلاع داد که نخست‌وزیر در برابر نمایندگان حزب «جمهوری در جنبش»، حزب حاکم متعلق به مکرون، در پارلمان تدابیری را برای آرام کردن شرایط اعلام خواهد کرد. نخست‌وزیر فرانسه نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی تصریح کرد که صدای این خشم را می‌شنوم و آن را جدی می‌گیرم. وی تأکید کرد که دولت کشورش خشونت‌های اخیر را نمی‌پذیرد. فیلیپ در ادامه تصریح کرد که زمان گفت‌وگو فرا رسیده است.
اعتراضات بی‌سابقه
اعتراضات به گرانی سوخت و مواد غذایی و بالا بودن مالیات از بیش از دو هفته پیش ادامه دارد. جنبش با اعتراض به افزایش مالیات سوخت شروع شد، اما به تدریج گسترش یافت و به اعتراضات خشم‌آلود عمومی نسبت به بالا رفتن هزینه زندگی بدل شد. در آخر هفته در پاریس کشمکش‌های خشونت‌آمیزی میان معترضان و مأموران پلیس روی داد که گفته می‌شود در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. در این اغتشاشات شماری خودرو آتش گرفت و چندین مغازه غارت شدند و به بنای طاق پیروزی در پاریس آسیب رسید. در پاریس و مارسی پلیس با شدت با تظاهرات‌کنندگان برخورد کرد و حدود ۴۰۰ نفر را بازداشت کرد. بامداد سه‌شنبه یک زن سالخورده که در مارسی کپسول گاز اشک‌آور به صورت او برخورد کرده بود، در بیمارستان درگذشت. پلیس روز یکشنبه گزارش داده بود که در دو هفته‌ای که از شروع اعتراضات می‌گذرد سه نفر دیگر کشته شده‌اند. رسانه‌های جمعی از بزرگ‌ترین بحران در زمان زمامداری مکرون سخن می‌گویند.
ادامه اعتراض‌ها
به نظر می‌رسد دولت فرانسه قصد دارد با اعلام این تصمیم اوضاع کشور را آرام کند، اما ظاهراً این عقب‌نشینی ضمنی هنوز تغییری در وضعیت ناآرام کشور ایجاد نکرده است. از سویی جلیقه‌زردها این تصمیم را ناکافی می‌دانند و از سوی دیگر معترضان در سراسر کشور با فراخوان برای «سه‌شنبه سیاه» به اعتراض خود ادامه می‌دهند. رسانه‌های فرانسه از آتش زدن خودروها و تخریب اموال عمومی به دست جلیقه‌زردها در روز شنبه به ویژه در خیابان‌های منتهی به میدان «شارل دوگل» و در نزدیکی «شانزلیزه» پاریس خبر دادند. از سوی دیگر در روزهای گذشته ویدیوهای بسیاری از برخورد خشن پلیس با معترضان در شبکه‌های اجتماعی فرانسه منتشر شده است. بسیاری از کاربران نیز ویدیوهایی از کتک زدن خشن معترضان و تخریب اموال عمومی در خیابان به دست افرادی با لباس شخصی منتشر کرده‌اند. معترضان ادعا می‌کنند که این افراد درواقع نیروهای پلیس هستند که با نفوذ در میان راهپیمایان قصد داشته‌اند که یا با آن‌ها برخورد کرده یا چهره آن‌ها را تخریب کنند. با آن‌که جنبش خودجوش جلیقه‌زردها از ابتدا برای اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد، اما خواسته‌های آن‌ها همچنان نامشخص و پرشمار است. «بنژامن کوشی» یکی از چهره‌های معروف این جنبش درباره تصمیم جدید دولت به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که این تصمیم کافی نیست. به گفته این چهره معترض دولت باید در مورد «اصلاح وضعیت کلی مالیات‌ها»، «توزیع دیگرگونه ثروت» و «برگزاری دائمی همه‌پرسی درباره موضوعات مهم اجتماعی» در سیاست خود بازنگری کند. پایگاه اینترنتی رادیو «فرانس انفو» با انتشار سیاهه‌ای از خواسته‌های جلیقه‌زردها که تاکنون مطرح شده، می‌نویسد که این خواسته‌ها فزاینده هستند و شمار آن‌ها اکنون به ۴۸ مورد رسیده است. به نوشته این رسانه فرانسوی، برخی از این مطالبات با هم در تناقض هستند. یکی از شخصیت‌های سیاسی برجسته فرانسه به نام «اریک دروئه» که به جنبش جلیقه‌زردها پیوسته، خواستار شدت بخشیدن به اعتراض‌ها در روز شنبه آینده شده است. او گفته است که عقب‌نشینی در برابر دولتی که محبوبیت خود را از دست داده جایز نیست. محبوبیت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فرانسه در روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است. بر اساس آخرین نظرسنجی مؤسسه «ایفوپ» فرانسه، محبوبیت امانوئل ماکرون با شش درصد کاهش به ۲۳ درصد و محبوبیت ادوارد فیلیپ با ۱۰ درصد کاهش به ۲۶ درصد رسیده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.