انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20532 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۲ - 22:21
احتمال نابودی زمین و فروپاشی تمدن‌ها
در کنفرانس تغییرات اقلیمی عنوان شد:

احتمال نابودی زمین و فروپاشی تمدن‌ها

اشاره: تخریب طبیعت و تبع آن آلودگی هوا زمانی کلید خورد که بشر به فکر استفاده از نیروی بخار و انرژی‌های فسیلی مثل نفت و گاز افتاد. دراین‌ارتباط انقلاب صنعتی در قرن هجدهم در اروپا اتفاق افتاد وزندگی ماشینی از آن زمان اتفاق افتاد. به‌مرور آلاینده‌ها زیست بشر را بر روی کره زمین به خطر انداخت. شگفت آنکه هر چه تکنولوژی بیشتر شده و می‌شود میزان استفاده از گازهای گلخانه‌ای افزایش می‌یابد. در حال حاضر حداقل در ایران 8 کلان‌شهر با آلودگی هوا دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در روزهای اخیر میانگین شاخص آلودگی هوا در شهر اصفهان به 155 رسید و روز گذشته شاخص آلودگی در پکن، پایتخت چین به حدی بود که آلاینده‌ها به داخل خانه‌ها کشیده شدند.سال 2015 آمریکا از کنفرانس «تغییرات اقلیمی آب‌وهوا» خارج شد. روز گذشته این کنفرانس در لهستان برگزار شد و راجع به سرنوشت بشر و آینده زمین حرف‌های تکان‌دهنده‌ای زده شد که در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

دیوید اتنبورو به نمایندگی از مردم جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی آب‌وهوا گفت: تغییرات اقلیمی می‌تواند به فروپاشی تمدن‌ها منجر شود.
کنفرانس سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات اقلیمی در لهستان برگزار شد. این کنفرانس در ادامه کنفرانس‌های قبلی درباره وخیم‌تر شدن شرایط زیست برای بشر بر روی کره خاکی است. حاضران در این کنفرانس نسبت به خطری که پیش روی بشر است هشدار دادند و گفتند: مراقب باشید تا «نسل خائن به بشریت» در تاریخ نامیده نشوید. رئیس‌جمهور فیجی در سخنرانی افتتاحیه گفت: روزنه فرصتی که برای نجات سیاره زمین وجود دارد به‌سرعت در حال بسته شدن است.
سخنران دیوید اتنبورو بود که یکی از مشهورترین مستندسازان حیات‌وحش و فعالان محیط‌زیست، تغییرات آب‌وهوایی را ساخته دست بشر دانست و گفت: «بزرگ‌ترین تهدید بشریت طی هزاران سال» در حال انجام است.وی گفت: این تغییرات می‌تواند به فروپاشی تمدن‌ها و انقراض «بخش بزرگی از طبیعت» منجر شود.
کنفرانس لهستان مهم‌ترین گرد هم‌آیی درباره تغییرات اقلیمی از زمان امضای توافق‌نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ است.
دیوید اتنبورو به‌عنوان «نماینده مردم» در این کنفرانس حضور داشت. او تلاش می‌کند میان مردم و سیاست‌گذاران ارتباط برقرار کند.
این حامی محیط‌زیست و بشر کنونی و آینده گفت: «مردم جهان حرف و پیامشان آشکار است. برای نجات زمین وقتی نمانده است. مردم از سیاست‌گذاران می‌خواهند که بلافاصله اقدام کنید.»
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم در این نشست، طی سخنانی گفت: تغییرات اقلیمی در بسیاری از کشورهای امروز «مسئله مرگ وزندگی» شده است، زیرا ازنظر کاهش گازهای کربنی جهان «به‌هیچ‌وجه درجایی که باید باشد، نیست.»
در همین ارتباط بانک جهانی اعلام کرده در پنج سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار به کشورهایی برنامه مقابله با تغییرات اقلیمی داشته باشند، کمک خواهند کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.