انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20529 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۱ - 23:22
فریاد فرودستان علیه گرانی و مالیات
فرانسه، بلژیک و هلند در تصرف جلیقه زردها

فریاد فرودستان علیه گرانی و مالیات

اشاره: دو هفته از آغاز اعتراضات مردمی در فرانسه نسبت به افزایش قیمت سوخت، مالیات و گرانی می‌گذرد. اعتراضاتی که به دلیل استفاده معترضان از جلیقه‌های زرد رنگ، به جنبش جلیقه زردها معروف شده است. این اعتراضات پس از فرانسه، بلژیک و هلند را هم در بر گرفته و گفته می‌شود در حال سرایت به دیگر کشورهای اروپایی است. شدت خشونت در اعتراضات فرانسه به اندازه‌ای زیاد است که نخست‌وزیر فرانسه آن را بی‌سابقه توصیف کرده است. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه این اعتراضات را محکوم کرده و گفته است معترضان به دنبال بهبود مشکلات نیستند. اعتراضات مدنی و خیابانی در فرانسه سابقه طولانی مدتی دارد. گفتنی است شهروندان این کشور به دلیل وجود نهادهای مدنی و آموزش‌های اجتماعی مناسب هر زمان سیاستی برخلاف منافع عمومی به اجرا درمی‌آید دست به اعتصابات گسترده و اعتراضات خیابانی می‌زنند.

ستاره صبح-

دو هفته از شروع اعتراضات مردمی در پاریس و دیگر نقاط فرانسه می‌گذرد. عصبانیت معترضان به‌شدت افزایش یافته و امانوئل مکرون اعتراضات شهروندان فرانسه را محکوم و از اعلام وضعیت فوق‌العاده در فرانسه سخن می‌رود. پاریس، لیون و برخی دیگر از نقاط فرانسه، شاهد ناآرامی‌های فراوانی طی روزهای گذشته بوده‌اند. خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان از شعله‌ور شدن آتش در نقاط مختلف شهر گزارش داده و بانک‌ها و فروشگاه‌ها در شانزه‌لیزه مورد حمله معترضان قرار گرفته است. خبرگزاری رویترز در گزارشی که از پاریس ارسال کرده از احتمال برقراری وضعیت فوق‌العاده خبر داده است. بنجامین گریوو، سخنگوی دولت فرانسه روز گذشته تظاهرات روز شنبه پاریس را بدترین تظاهرات دهه اخیر این کشور ارزیابی کرده است. سخنگوی دولت فرانسه کسانی را که خواستار اعتراض صلح‌آمیز هستند به پای میز مذاکره فراخوانده است. با این حال روز شنبه، معترضان که از سیاست‌های ریاضتی دولت امانوئل مکرون به ستوه آمده‌اند، با حمل مفتول‌های آهنی دست به تظاهرات زدند. در جریان این تظاهرات شمار زیادی خودرو طعمه حریق شد و ساختمان‌های اداری و بانک‌ها مورد یورش معترضان قرار گرفتند. بنجامین گریوو گفته است که دولت فرانسه در حال حاضر سرگرم بررسی اعلام وضعیت فوق‌العاده در این کشور است. سخنگوی دولت فرانسه در گفت‌وگو با کانال یک رادیوی فرانسه گفته است که دولت این کشور همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا مانع از تکرار این رویدادها شود.

۱۱۰ مجروح
در جریان ناآرامی‌های روز شنبه در پاریس، دست‌کم ۱۱۰ نفر در زد و خورد با مأموران انتظامی مجروح شدند. در همین رابطه گفته می‌شود که پلیس اقدام به بازداشت حدود ۲۷۰ نفر از معترضان کرده است. مرکز اصلی رویارویی پلیس با معترضان، خیابان‌های منتهی به شانزه‌لیزه اعلام شد. این در حالی است که ناآرامی در دیگر نقاط پایتخت فرانسه و حتی در برخی دیگر از شهرهای این کشور نیز گزارش شده است. پلیس فرانسه با پرتاب گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش به مقابله با معترضان پرداخته و خبرنگار تاگس‌شاو وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان در گزارشی که از ناآرامی‌های پاریس منتشر کرده، نوشته است که پلیس به‌رغم حضور پرشمار خود در پاریس، قادر به کنترل و مهار اعتراضات نشده است.

واکنش مکرون
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که برای شرکت در نشست رهبران و سران کشورهای گروه بیست در بوئنوس آیرس به سر می‌برد، نسبت به موج جدید خشونت در فرانسه و به‌ویژه در پاریس واکنش نشان داد. وی در سخنرانی خود در نشست کشورهای جی-20 ناآرامی‌ها و اعتراضات خشونت‌آمیز فرانسه را به شدت محکوم کرد. مکرون گفت: «من هیچ‌گاه با اعتراض مشکلی نداشته‌ام، من همیشه حاضر هستم به تقاضاهای اپوزیسیون گوش دهم، اما من هرگز خشونت را نمی‌پذیرم». مکرون گفت کسانی که با چنین خشونتی دست به اعتراض می‌زنند، خواستار تغییر و بهبود شرایط نیستند، آن‌ها خواستار ایجاد هرج‌ومرج و اغتشاش هستند. رئیس‌جمهور فرانسه گفت که هیچ‌چیز یورش به مأموران پلیس، اغتشاش و غارت فروشگاه‌ها را توجیه نمی‌کند. ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه نیز گفته است که چنین سطحی از خشونت در ناآرامی‌ها به‌ندرت در فرانسه اتفاق افتاده و این میزان خشونت او را شوکه کرده است.

جلیقه زردها چه کسانی هستند؟
جلیقه زردها بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند. کارمندان، کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهرهای بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت‌وآمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند. معترضان خود را وابسته به طیف سیاسی یا حزب خاصی نمی‌دانند و نمی‌خواهند خواسته‌هایشان با مطالبات حزبی و رهبری جناحی منحرف شود. جناح‌های مختلف فرانسه از چپ تا راست حمایت خود را از حرکت جلیقه زردها اعلام کرده‌اند با این حال فرانک بولر یکی از اعضای شناخته‌شده این جنبش به بی‌بی‌سی می‌گوید: «ما نمی‌خواهیم کسی جنبش ما را به نام خود مصادره کند. ما رهبر جنبش نمی‌خواهیم. انقلاب فرانسه با جنگ آرد آغاز شد. اکنون این جنگ برای ما، جنگ مالیات سوخت است». جنبش جلیقه زردها با اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد، اما اکنون این جنبش اعتراضی تبدیل به جنبشی علیه مالیات شده است. جنبشی که به گفته تحلیل‌گران اولین و مهم‌ترین چالش فراحزبی برای دولت مکرون محسوب می‌شود. طبق آخرین نظرسنجی‌ها ۶۹ درصد از شهروندان فرانسه از جنبش اعتراضی جلیقه زردها حمایت می‌کنند. همین‌طور بیش از ۵۰ درصد از رأی‌دهندگان به مکرون در انتخابات رئیس‌جمهوری نیز از این اعتراضات حمایت می‌کنند.

گسترش اعتراضات به هلند و بلژیک
اعتراضات موسوم به جلیقه زردها در حالی به هلند کشیده شده است که معترضان در شهرهای مختلف این کشور علیه دولت دست به راهپیمایی‌های اعتراضی زدند. به نقل از خبرگزاری آناتولی، معترضان از طریق رسانه‌های اجتماعی به این راهپیمایی اعتراضی پاسخ داده و در خیابان‌های شهرهایی چون لاهه، نی‌میخن، ماستریخت، آلکمار، لیوواردن و خرونینگن دست به راهپیمایی اعتراضی علیه دولت زدند. حدود ۲۰۰ معترض در مقابل ساختمان پارلمان در لاهه تجمع کردند. همچنین در پی حضور پلیس، برخی از معترضان مسیرهای مقابل پارلمان را تخلیه کردند و به برخی دیگر نیز گفته شد باید از ساختمان دور شوند. در جریان این اعتراضات، پلیس هلند چهار معترض جلیقه زرد را بازداشت کرد. تظاهرات جلیقه زردها برای نخستین بار در فرانسه و دو هفته پیش علیه افزایش قیمت سوخت آغاز شد. روز جمعه این اعتراضات به بلژیک رسید. پلیس بروکسل، پایتخت بلژیک با صدها تن از معترضان موسوم به «جلیقه زردها» که برای اعتراض به بالا بودن میزان مالیات و هزینه‌های زندگی به خیابان‌ها آمده بودند، درگیر شد. در جریان درگیری‌ها در بروکسل، پایتخت بلژیک معترضان یکی از ماشین‌های پلیس را به آتش کشیده و به یک ماشین دیگر نیز آسیب شدیدی وارد کردند. اعتراضات جلیقه زردها مطالبات گسترده‌ای در مورد مالیات‌ها و هزینه‌های زندگی دارد. الیز ون د کیئره، سخنگوی پلیس بروکسل اعلام کرد که ۶۰ تن به دلیل برهم زدن نظم عمومی در بروکسل بازداشت شدند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.