انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20526 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۹ - 23:18
پشت صحنه استیضاح رئیس مجلس و وزیر خارجه
دکتر نعمت احمدی، حقوقدان در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

پشت صحنه استیضاح رئیس مجلس و وزیر خارجه

اشاره: نامه 27 نماینده برای سؤال از رئیس مجلس و یا استیضاح علی لاریجانی، از نادرترین اتفاقات پس از پیروزی انقلاب است؛ زیرا تاکنون چنین اتفاقی در هیچ‌یک از مجالس دوره‌های پیشین رخ نداده است. شگفت آنکه این نمایندگان که از طیف خاصی هستند، خواهان استیضاح رئیس مجلسی شده‌اند که خود او را انتخاب کرده‌اند. حقوقدانان واژه «استیضاح» برای رئیس مجلس را نادرست می‌دانند و بر این عقیده‌اند که نمایندگان از آیین‌نامه داخلی مجلس اطلاع دقیق ندارند. در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر نعمت احمدی، حقوقدان انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-نظر شما در ارتباط با نامه ۲۷ نماینده برای استیضاح رئیس مجلس چیست؟
من تعجب می‌کنم که نمایندگان چرا از عنوان «استیضاح» برای رئیس مجلس استفاده کرده‌اند. برابر اصل ۸۹ قانون اساسی و ماده ۲۲ آیین‌نامه مجلس، «استیضاح» مختص وزرا و رئیس‌جمهور است. درباره رئیس‌جمهور موضوع عدم‌کفایت هم مطرح است، اما استیضاح مختص وزراست. اگر نمایندگان یک دور آیین‌نامه داخلی مجلس را دقیق بخوانند متوجه اشتباهشان خواهند شد. اگر رفتار اعضای هیئت‌رئیسه نسبت به اداره جلسات و هر آنچه در آن ماده آمده، دچار اشکال باشد ۲۵ امضا از طرف نمایندگان به صورت درخواست به کمیسیون امور داخلی مجلس ارجاع می‌شود. کمیسیون مذکور با تشکیل هیئتی به اعتراض نمایندگان رسیدگی می‌کند. این روند تشریفاتی دارد و تعجب من از این است که نمایندگان مجلس یا قانون را نخوانده‌اند و یا به اقدامی که کرده‌اند آگاهی لازم نداشته‌اند. من متأسفم از اینکه بعضا استیضاح، تذکر، طرح سؤال و جمع امضا به حربه‌ای جناحی تبدیل شده و نمی‌توان دلسوزی برای مردم در آن دید. نکته دیگر این است که امضاها تا به صحن علنی برسد از تعدادشان ممکن است کم ‌شود. پرسش این است که کنار کشیدن نمایندگان چه معنایی دارد؟ به چه دلیل باید عملکرد یک وزیر زیر سؤال برود و سپس نمایندگان از درخواست خود برای استیضاح کنار بکشند؟ استیضاح وزیر پیشین کار و اظهارات علی ربیعی نشان داد که برخی نمایندگان قصدشان از استیضاح نه منافع مردم، بلکه منافع شخصی است. عجیب‌ترین موردی که پس از پیروزی انقلاب رخ داده، لفظ «استیضاح» برای رئیس مجلس بود که آن هم پیش از ارائه نامه به هیئت‌رئیسه تعدادی از نمایندگان ادعا کردند نامه را امضا نکرده‌اند. این اتفاق در مجلس هر کشوری که رخ دهد، رأی‌دهندگان با آن برخورد می‌کنند؛ زیرا کسی که نامه و درخواست را ارائه کرده و کسانی که کنار کشیدند باید پاسخگو باشند؛ چراکه این عمل وصف مجرمانه دارد و می‌تواند نشر اکاذیب یا تشویش اذهان عمومی باشد. زمانی که طرح چنین نامه‌ای مطرح می‌شود و به فضای جامعه می‌رود، ذهن مردم مشغول این می‌شود که مگر رئیس مجلس چه کرده که باید استیضاح شود؟ چرا نمایندگان رئیس مجلسی را که خود انتخاب کرده‌اند استیضاح می‌کنند؟ لذا من عقیده دارم باید بررسی شود و مشخص شود که ممکن است پشت پرده مسئله‌ای وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد در مجلس، استیضاح به اهرم فشار تبدیل شده است؛ زیرا از چندی پیش اسم یک وزیر را می‌شنویم که باید پاسخگو باشد، تذکر بگیرد یا برای استیضاح او امضا جمع می‌شود. من رفتار مجلس را درک نمی‌کنم. از یک‌سو می‌خواهد وزیر صمت (شریعتمداری) را استیضاح کند، اما پس از استعفای او از وزارت مربوطه و کاندید شدنش برای یک وزارتخانه دیگر با 200 رأی از سوی همان نمایندگانی که قصد استیضاح او را داشتند، مواجه می‌شود. این اتفاق در تاریخ این مجلس ماندگار خواهد شد؛ زیرا یک وزیر یا کارآمد است یا ناکارآمد و بر همین مبنا باید از نمایندگان مجلس پرسید بر اساس چه معیارهایی از اهرم استیضاح استفاده می‌کنند؟
   به نظر شما چه جریانی در مجلس سعی دارد با اهرم استیضاح برای کشور و دولت چالش ایجاد کند؟
من عقیده دارم جریانی در مجلس وجود دارد که آرام و قرار را به این شیوه برای کشور نمی‌خواهد و سعی دارد نوع نگاه خود را بر کشور حاکم کند. در برجام اگر واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم، تنها این طرف آمریکایی نبود که موجب خروج ترامپ از برجام شد، بلکه سهم عده‌ای در داخل هم در این موضوع دخیل است. گروهی که امروز در مجلس دست به این اقدامات می‌زند، جریانی را پشت سر خود دارد که این جریان قانون و قاعده‌ای را برنمی‌تابد. در مجلس راهپیمایی می‌کنند، بنر می‌زنند، شعار می‌دهند، پرچم آمریکا و برجام را آتش می‌زنند، در حالی که برجام تصمیم حاکمیت بود و هر تصمیمی در مورد آن باید با نظر مستقیم حاکمیت انجام شود. متأسفانه گروهی از نمایندگان به این موضوع توجه ندارند که هر اقدامشان نه تنها در سطح داخلی، بلکه در سطح خارجی نیز بازتاب منفی دارد و می‌تواند سرنوشت کشور را با مخاطره مواجه کند. از زمانی که روحانی بر سر کار آمده این طیف سعی داشته‌اند با تندروی هم اقدامات مثبت دولت را به حاشیه ببرند و هم موانعی ایجاد کنند که مردم از آینده ناامید شوند. بازتاب جهانی این رفتارها چه خواهد بود؟ این گروه حرکت‌هایی که علیه دولت انجام می‌شود، حضور دارد. در نطق‌های پیش از دستور، در استیضاح، در راهپیمایی‌های داخل مجلس و... حضور دارند و بعضا منافع کشور و ملت را قربانی مطامع شخصی و جناحی خود می‌کنند. اینان وضعیت اقتصاد کشور را نمی‌بینند و نمی‌دانند در بانک مرکزی چه خبر است؟ اما زمانی که ظریف درباره پولشویی حرف می‌زند سروصدا می‌کنند. به نظرم این افراد دغدغه ملی ندارند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.