انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دفاع تمام‌قد ترامپ از عربستان!
برنامه زیست‌محیطی وزارت نفت
آیا ظریف استیضاح می‌شود؟
سیا: محمد بن سلمان، آمر قتل جمال خاشقجی است
پشت صحنه اعتراض به سخنان وزیر امور خارجه
پولشویی؛ پول از کجا می‌آید و به کجا می‌رود
شرایط دوران جنگ با وضعیت کنونی
خوب می جنگیم؛ بد صلح می‌کنیم
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران
نامه 12 صفحه‌ای وزیر خارجه به دادستان کل درباره پولشویی
برگزاری انتخابات سنتی منسوخ شده است
راهبرد توسعه بهتر از راهبرد مقابله
پشت صحنه استیضاح رئیس مجلس و وزیر خارجه
برنامه تخریب اقتصاد ایران
رئیس مجلس زیر تیغ تندروها
مرور نیم قرن شورش در فرانسه
تضمین رأی ملت با انتخابات الکترونیکی
مزیت‌های انتخابات الکترونیک
نماینده؛ مثل مدرس
حق قانون‌گذاری صرفا ً با مجلس
اجلاسG20، خداحافظی با امپراتوری آمریکا
فریاد فرودستان علیه گرانی و مالیات
تقویت پول ملی روی میز رئیس‌کل بانک مرکزی
دولت فرانسه در برابر معترضان خیابانی کوتاه آمد
شکل‌گیری سمت‌ها با آرای مردم
تأثیر پول کثیف بر انتخابات
ناکارآمدی مجلس و استفاده از اهرم استیضاح
خدا رحم کرد که رئیس‌جمهور نشدم
شیوه مدرس در مجلس چه بود؟
فرازوفرود جنبش دانشجویی
احتمال پایان جمهوری پنجم فرانسه
پیام قیام عدالت‌خواهی فرانسویان چیست؟
افزایش مالیات اشتباه است
خشم معترضان مشروع است
FATF زیر ذره بین افکار عمومی
مکانیسم تسهیل کننده سازوکار ویژه مالی (SPV)
عبور از پیچ خطرناک با تصویب FATF
شکستن جنگ ناعادلانه
ضرورت مقابله با جنگ اقتصادی
تحریم، FATF، زندگی
خبر خوش برای طبیعت دوستان
اسناد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016
مقامات و جامعه شیشه‌ای
چرا منصوبان مقامات نباید پست داشته باشند؟
بیشتر
کد خبر: 20519 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۵ - 22:27
برگزاری انتخابات سنتی منسوخ شده است
رئیس مجلس:

برگزاری انتخابات سنتی منسوخ شده است

اشاره: نظام انتخاباتی ایران برای نخستین بار در زمان مشروطه ایجاد شد و براساس آن انتخابات به صورت دستی و سر صندوق‌های رأی توسط هیئت‌های اجرایی صورت می‌گرفت. پهلوی اول و دوم تلاش می‌کردند تا افراد دلخواه خود را به پارلمان بفرستند. دکتر محمد مصدق کوشید نظام انتخاباتی را اصلاح و حق رأی از بی‌سوادها را نیز سلب کند تا با این کار سلامت انتخابات تضمین شود؛ اما کودتا به او و دولت ملی مجال نداد تا این کار را به سامان برساند. پس از پیروزی انقلاب، شورای انقلاب مصوبه‌ای را گذراند که در آن شرایط «انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» سهل و آسان بود و نظریه استصوابی هم در آن وجود نداشت، اما به تدریج نظام انتخاباتی کشور دچار تغیر شد و نظریه استصوابی در مجلس چهارم به قانون تبدیل شد. دولت اصلاحات با ارسال لوایح دوقلو قصد اصلاح نظام انتخاباتی را داشت، با این حال شرایطی پیش آمد که این لوایح را پس گرفت. پس از آن دولت‌ها و کنشگران کوشیده و می‌کوشند که نظام انتخاباتی کشور از یک‌سو حزبی و از سوی دیگر الکترونیکی شود تا احتمال تقلب و سوءاستفاده از میان برود. در حال حاضر در بسیاری از کشورها ازجمله افغانستان و عراق اخذ و شماراش آراء الکترونیکی یا شبه الکترونیکی است. رئیس مجلس که سه دوره ریاست مجلس را عهده‌دار است به این نتیجه رسیده که برگزاری انتخابات به صورت سنتی در دنیا منسوخ شده و پیشنهاد کرده که نظام انتخاباتی کشور الکترونیکی شود.

ستاره صبح-

علی لاریجانی، رئیس مجلس روز گذشته در نشست بررسی دستاوردهای دولت الکترونیک و میزان پیشرفت آن گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه دولت را موظف کرده که تا پایان سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه، زیرساخت‌های اجرای دولت الکترونیک را فراهم کند و در حال حاضر چند ماه بیشتر تا پایان سال باقی نمانده که باید هرچه سریع‌تر تا ماه‌های باقیمانده اجرایی شود. لاریجانی با بیان اینکه گام‌های اولیه از لحاظ زیرساختی برای اجرای دولت الکترونیک برداشته شده، افزود: چند نکته باید رفع شود تا به مقصود قانون‌گذار در برنامه ششم توسعه برای اجرای دولت الکترونیک دست یافت که یکی از نیازهای ضروری در کشور اجرای دولت الکترونیک است.

حکومت هوشمند
وی با اشاره به اینکه مقصود از اجرای دولت الکترونیک تنها اتصال قوه مجریه به سیستم نیست، افزود: دستگاه‌هایی که به مردم خدمات ارائه می‌دهند باید اطلاعات خود را در دسترس قرار دهند؛ چراکه مقصود از دولت الکترونیک حکومت هوشمند است که تمامی دستگاه‌ها اعم از قوه مقننه، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید به این سیستم متصل شوند تا بتوان ارائه خدمت به مردم را تسهیل کرد. وی افزود: مقصود قانون‌گذار این بوده که تمام حکومت اطلاعات خود را در دسترس قرار دهد تا بهره‌وری افزایش یافته و جلوی مفاسد گرفته شود؛ بنابراین اگر نیاز است که قانون روشن‌تر نوشته شود باید به مجلس و کمیسیون صنایع اعلام شود، در غیر این صورت پیشنهاد باید به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه ارائه شود. رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با اشاره به اینکه باید اطلاعات 2 هزار و 500 دستگاه در دولت الکترونیک قرار گیرد، ادامه داد: ظاهراً تنها اطلاعات 260 دستگاه در دولت الکترونیک قرار گرفته است، البته برخی دستگاه‌ها در داخل سازمان خود الکترونیکی شده‌اند، اما به دولت الکترونیک متصل نشده‌اند که باید در این زمینه سیاست تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شود.

شورای نگهبان
وی با بیان اینکه شورای نگهبان باید از برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی استقبال کند، ادامه داد: برگزاری الکترونیکی انتخابات سلامت آن را تضمین و حضور مردم را تسهیل می‌کند و همچنین دقت نظر شورای نگهبان را افزایش می‌دهد؛ چراکه روش‌های سنتی منسوخ شده است. رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند به برگزاری الکترونیکی انتخابات کمک کند تا برای شورای نگهبان این اطمینان خاطر حاصل شود که برگزاری الکترونیکی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.