انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20516 | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۴ - 22:46
نامه 12 صفحه‌ای وزیر خارجه به دادستان کل درباره پولشویی

نامه 12 صفحه‌ای وزیر خارجه به دادستان کل درباره پولشویی

اشاره: سخنان ظریف درمورد وجود پولشویی در کشور واکنش دادستان کل را در پی داشت. ایشان طی نامه‌ای از وزیر خارجه خواست ظرف مدت 10 روز مستندات خود را درباره وجود پولشویی در کشور به دادستانی ارسال کند. نامه دادستان زمانی ارسال شد که وزیر خارجه در سفر بود. روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد پاسخ به نامه دادستان به وزیر خارجه در 12 صفحه تهیه و ارسال شد. قاسمی جزئیات این نامه را فاش نکرد. گزارش پیش رو به سخنان ظریف و واکنش‌ها نسبت به آن می‌پردازد که در پی می‌خوانید:

ستاره صبح-

ظریف: پولشویی یک واقعیت در کشور است
 که خیلی‌ها از آن منفعت می‌برند

خبرگزاری فارس هفته گذشته سخنان وزیر امور خارجه درمورد پولشویی را بازنشر کرد و نوشت: «پولشویی یک واقعیتی در کشور است و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. اگر کدی در این زمینه داشته باشم، امکان ندارم علنی عرض کنم، ولی کدهای زیادی درباره میزان پولشویی‌ای که در کشور صورت می‌گیرد، هست. نمی‌خواهم این پولشویی را به هیچ جایی نسبت بدهم، ولی آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتماً آن‌قدر توان مالی دارند که ده‌ها میلیارد یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کرده و فضا در کشور ایجاد کنند». ظریف افزوده بود: «برخی‌ها آمده‌اند به هزینه سفارتخانه‌های ما گیر دادند، کل بودجه وزارت خارجه اعم از ریالی، دلاری، حقوق کارمندان و اجاره نمایندگی‌های ما یک هزار و 100 میلیارد تومان است، یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که با بعضی ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند. ما که نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم، یک فضایی درست کردند کسانی که ممکن است در یک قلم معامله‌شان 30 هزار میلیارد منافع جابجا شود، اینکه کل بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم تبلیغات و فضاسازی‌شان کنند. باز هم عرض می‌کنم و دقیق هم می‌گویم، من هیچ دستگاهی را به این کار متهم نمی‌کنم، من فکر می‌کنم افرادی که در این قضیه منافع دارند، پشت القاء این تصورات هستند».

واکنش دادستان کل به سخنان وزیرخارجه
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه پیش‌تر چهارشنبه هفته گذشته (30 آبان‌ماه) اعلام کرده بود: «نامه‌ای از سوی محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ارسال شده که این نامه به دست وزیر رسیده است».
پاسخ وزیر خارجه به نامه 12 صفحه‌ای وزیر خارجه 
به دادستان کل

در پی اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان در مورد وجود پولشویی در کشور و تاکید بر اهمیت مبارزه با آن، دادستان کل کشور در نامه‌ای از ظریف خواست که مستندات خود در مورد موضوع پولشویی را در اختیار قوه قضائیه قرار دهد. روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که پاسخ ظریف، وزیر امور خارجه به نامه دادستان کل کشور داده شده است. به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی با اعلام این خبر گفت: به رغم آنکه نامه دادستان محترم کل کشور خطاب به وزیر محترم امور خارجه پیرامون موضوع پولشویی به تاریخ ۲۳ آبان ۹۷ نگارش شده بود، اما این نامه در روز ۲۹ آبان به وزارت امور خارجه واصل شد. با این وجود و علی‌رغم حضور آقای ظریف در مأموریت خارج از کشور، پاسخ دادستان کل کشور در ۱۲ صفحه بلافاصله پس از بازگشت وزیر امور خارجه از سفر و در مهلت تعیین شده، شنبه سوم آذر ماه تهیه و ارسال شد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.