انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20506 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۸ - 22:26
برنامه زیست‌محیطی وزارت نفت
توسط زنگنه تشریح شد

برنامه زیست‌محیطی وزارت نفت

اشاره:آلودگی هوا هرچند پدیده‌ای جهانی است، اما در دو دهه گذشته شدت آن در ایران افزایش‌یافته، به‌گونه‌ای که همه کلان‌شهرها ازجمله اهواز در معرض آلودگی آزاردهنده قرارگرفته‌اند. وزارت نفت برنامه‌ای برای مقابله با آلودگی هوا دارد که زنگنه بخش‌هایی از این برنامه را روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سؤال نماینده اهواز تشریح کرد.به لحاظ اهمیت برنامه های وزارت نفت برای مهار آلاینده های ناشی از صنعت نفت در خوزستان و جاهای دیگرتشریح شد که بخش هایی از سخنان وزیر نفت در پی می آید.

ستاره صبح-

وزیر نفت از طرح بزرگ این وزارت برای حل آلودگی هوای اهواز خبر داد و گفت: این وزارت خانه‌بر اساس این طرح تلاش دارد تا ظرف دو سال آینده گازهای اطراف اهواز سوزانده و آلودگی ناشی از گازهای همراه نفت نیز از بین برود.
زنگنه برای پاسخ به سؤال علی ساری نماینده اهواز در مورد علت پاسخگو نبودن مدیران نفت، در مجلس حضور یافت و به سؤالات نماینده اهواز پاسخ داد. در سؤال آمده بود که مدیران نفت پاسخگویی مناسب ندارندو وزیر نفت پاسخ داد: اگر در ارتباط مدیران نفت با نمایندگان اشکالی بوده یا هست، این مسئولیت متوجه وزارت نفت است و من بابت آن  عذرخواهی می‌کنم.
زنگنه گفت: مسئله آلودگی هوا و گازهای همراه نفت که می‌سوزد، باعث شده تا وضعیت مناسبی در خوزستان و اطراف اهواز نداشته باشیم، وزارت نفت برنامه‌ای در این موارد دارد که بر اساس آن ظرف دو سال آینده، هیچ گازی در اطراف اهواز سوخته نشود و آلودگی ناشی از گازهای همراه نفت نیز از بین برود.وزیر نفت اظهار داشت: قراردادی با پتروشیمی‌ها بستیم که بخش عمده‌ای از این گازها را بگیرند، پس از جمع‌آوری و فراورش به‌عنوان خوراک مصرف کنند و پول این سرمایه‌گذاری را از محل خوراک بدهند که اجرای آن‌یک سال و نیم طول می‌کشد، برای تحقق این کار دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد.

طرح جیان
زنگنه تصریح کرد: ما طرح بزرگان جیان سه هزار و 200 را در غرب کارون در دست اجرا داریم که ظرف دو سال تمام می‌شود. بر اساس این طرح ظرف دو سال بخشی از آلودگی‌ها رفع خواهد شد.وی گفت: برای شرق کارون نزدیک به 1200 میلیارد تومان سرمایه در نظر گرفته‌شده که یک طرح ابتکاری است، این طرح نیز می‌تواند و مشکلات ناشی از آلایندگی‌ها را برطرف کند.

مسائل اجتماعی
زنگنه گفت: یک طرح که 6 میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته‌شده باید 4 درصد آن برای مسائل اجتماعی در نظر گرفته شود که از این 6 میلیارد دلار، نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان برای این طرح استفاده خواهد شد.وزیر نفت گفت: برای حوزه اهواز نزدیک به 85 طرح به ارزش 295 میلیارد تومان در دست اجرا داریم که مقادیر و زمان آن مشخص است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.