انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20503 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۸ - 22:23
شرایط دوران جنگ با وضعیت کنونی
روایت محمد سلامتی وزیر کشاورزی دولت‌های شهید رجایی و مهندس موسوی از:

شرایط دوران جنگ با وضعیت کنونی

اشاره: اعدام مفسدان اقتصادی در هفته گذشته واکنش‌های متفاوتی داشته است. برخی این مسئله را نمادی برای کاهش التهابات بازار دانستند. کیهان در تیتر اصلی دیروز خود نوشت: «دو لیبرال رفتند، دو اخلالگر اعدام شدند دلار ارزان شد». ساعت 14 دیروز نرخ خرید دلار با افزایش حدود ۱۰۰ تومان در شعب ارزی بانک‌ها به ۱۱ هزار و ۹۳۵ تومان رسید و نرخ خرید یورو در شعب ارزی بانک‌ها نیز نسبت به روز یکشنبه با افزایش حدود ۱۰۰ تومانی همراه شد ... . مسائل اقتصادی و کلیدی را باید با دیدی علمی - تحلیلی بررسی کرد تا نتیجه درست گرفته شود. مهندس محمد سلامتی که سال‌ها در رژیم گذشته عمر خود را در پشت میله‌های زندان صرف مبارزه برای آزادی و عدالت کرده است و به دلیل آشنایی به علم کشاورزی و اقتصاد در دولت‌های شهید رجایی و مهندس موسوی وزیر کشاورزی بود و در دوره سوم نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی بود. او در تازه‌ترین اظهارنظر به مقایسه بحران کنونی با شرایط جنگ پرداخته و دیدگاه‌هایش را با ایلنا درمیان گذاشته است. به لحاظ اهمیت این گفت‌وگو بخش‌های از آن در پی می‌آید:

ستاره صبح-

قناعت مسئولان زمان جنگ
سلامتی با اشاره به شرایط بحرانی زمان جنگ ادامه داد: در شرایط بحرانی زمان جنگ  مسئولان تلاش می‌کردند و جو انقلابی هم موجب می‌شد که مردم به انحای مختلف با دولت همکاری کمک کنند.
 این کمک‌ها چه در رابطه با جبهه و جنگ و چه در رابطه با انطباق خود با شرایط و قناعت به حداقل‌ها موجب عبور از بحران شد. مسئولان هم در زمان جنگ به حداقل‌ها قانع بودند و درنتیجه مسئولان و مردم تقریباً به یک شکل عمل می‌کردند و شبیه به هم بودند. مردم کاملاً شرایط را درک کرده بودند و می‌دیدند مسئولان چیزی کم نمی‌گذارند و هرچه در توان دارند، عرضه می‌کنند و برای خودشان هم کیسه‌ای ندوخته بودند. بنابراین مردم به مسئولان اعتماد داشتند و این‌چنین بود که مردم و مسئولان دست‌به‌دست یکدیگر دادند و توانستند از پس شرایط بحرانی آن روز  برآیند تا جنگ و کشور اداره شود.

نارضایتی پاشنه آشیل نظام نیست
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص کاهش اعتماد عمومی و در پاسخ به این سؤال که آیا عدم اعتماد عمومی می‌تواند پاشنه آشیل نظام باشد، گفت: این مسئله مشکل مهمی است، اما این مشکل مهم می‌تواند با برخورد درست مسئولان حل شود؛ چراکه مردم به هر صورت نظام را قبول دارند، انقلاب را قبول دارند و نمی‌خواهند این نظام صدمه ببیند؛ زیرا می‌دانند صدمه خوردن نظام به‌منزله صدمه خوردن همه مردم است. علیرغم اینکه مردم به اشکال مختلف ناراضی هستند، ولی نمی‌شود گفت که این نارضایتی پاشنه آشیل نظام است. البته مسئولان باید بیش از گذشته به این مسئله توجه داشته باشند و خیلی جدی دنبال حل مسائل باشند و اگر احیاناً همین مسئله پیش بیاید ما به‌راحتی می‌توانیم از بحران موجود عبور کنیم.
عبور از پیچ بحران
این نماینده پیشین مجلس گفت: به اعتقاد من بحرانی که امروز وجود دارد به‌مراتب ضعیف‌تر از بحران سال‌های آغازین انقلاب و شرایط جنگ است. الآن به آن شکل جدی نیست و بیشتر از آنکه بحران وجود داشته باشد، تبلیغات و جنگ روانی وجود دارد . این مسئله می‌تواند تا حدودی روی اذهان جامعه مؤثر باشد؛ اما آنچه به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به‌عنوان «بحران» مطرح است به‌شدت گذشته نیست. اگر مسئولان برنامه‌ریزی کنند و خوب عمل کنند، راحت‌تر از گذشته می‌توانند از پیچ بحران عبور کنند. در آن شرایط با بحرانی مواجه بودیم که ایران یک سمت بود و اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق کشورهای جهان در مقابل ما قرار داشتند. در زمان جنگ هم تمام کشورهای شرق و غرب هم به لحاظ نظامی و هم به لحاظ سیاسی از صدام حمایت می‌کردند، اما اکنون به آن شکل نیست. امروز آمریکا در سطح جهان منفور شده و یک‌تنه سعی دارد با ایران و سایر کشورهای جهان مقابله کند که طبیعتاً این امر برایش عاقبت خوشی نخواهد داشت.

تشکیل ستاد
وزیر کشاورزی دولت شهید رجایی و موسوی در خصوص مؤلفه‌های سخت‌افزاری شرایط جنگ و امکان شبیه‌سازی آن با شرایط موجود هم گفت: در زمان جنگ و در مقاطع مختلف کمیته‌هایی تشکیل می‌شد. برای مثال در وزارت کشاورزی در مقطعی با بحران مرغ و تخم‌مرغ مواجه شدیم که این کمبود ناشی از دو مسئله عدم کنترل واردات و توزیع اشتباه و نارسایی تولید بود. لذا در آن مقطع ستاد تهیه و توزیع جوجه را یک‌روزه تشکیل دادیم که ستادی مختصر و متشکل از چهار نفر بود اما همین چهار نفر توانستند به مسئله تولید و توزیع سروسامان دهند.
در حال حاضر با مشکل تولید واحدهای موجود مواجه هستیم؛ یعنی از مقدار زیادی از ظرفیت‌های واحدهایی که الآن داریم، استفاده نمی‌شود و با حداقل ظرفیت تولید می‌کنند. معتقدم باید در این رابطه یک ستاد بحران تشکیل شود. این موضوع مشکلی است که می‌تواند با ظرفیت‌های داخلی و بدون توجه به تحریم‌ها و قیمت ارز مرتفع شود منتها دولت برای حل مسئله تولید باید اراده داشته باشد.

رو راست بودن با مردم
سلامتی افزود: امروز اگر افرادی به اقتصاد بازار معتقد باشند و بگویند همه این مسائل باید توسط بازار انجام شود و عرضه و تقاضا نقش ایفا کند، هیچ کاری پیش نخواهد رفت و این طرز تفکر امروز جواب نمی‌دهد. الآن در سطح مسئولان مشکل فکری و اندیشه‌ای وجود دارد و به مسائلی اعتقاد دارند که در شرایط عادی نظام سرمایه‌داری پاسخ می‌دهد نه در شرایط غیرمعمول و نه در کشوری که با بحران‌های مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کند.سلامتی در خصوص مؤلفه‌ها و پارامترهایی که می‌تواند مردم را با مسئولان برای عبور از بحران همراه کند، گفت: مهم‌ترین مؤلفه همراهی مردم با دولت است. مسئولان باید باصداقت با مردم مواجه شوند و خود را از مردم دور نگه ندارند. وقتی مردم می‌بینند هم رفتار، هم گفتار و هم کردار مسئولان متناسب با خصوصیات خود مردم است، احساس می‌کنند مسئولان از خود آن‌ها هستند و در این صورت خیلی از مسائل قابل‌حل است.

معدوم کردن اسکناس‌های چاپ‌شده
سلامتی با ذکر خاطره‌ای از زمان دولت شهید رجایی گفت: در زمان دولت دوم به دلیل عدم اطمینان مردم به سیستم بانکی و شایعه ورشکستگی بانک‌ها مردم اقدام به برداشت وجوه نقدی خود کردند که همین امر موجب شد بانک مرکزی با کاهش نقدینگی مواجه شده و پیشنهاد چاپ اسکناس بدهد .امری که  باعث ایجاد تورم می‌شد. پول‌ها چاپ شد، اما پیش از توزیع شهید رجایی در گفت‌وگویی تلویزیونی به مردم اطمینان داد بانک‌ها دچار  مشکلی نخواهند شد و از مردم  درخواست کرد پول‌های خود را به بانک بازگردانند . اطمینان و اعتماد مردم به رجایی باعث شد  تا مشکل سیستم بانکی رفع شده و اسکناس‌های تازه چاپ‌شده  نیز معدوم شد .این نشان می‌دهد وقتی مردم به مسئولان اطمینان دارند،  راحت همکاری و کمک می‌کنند و مشکلات به نحو ساده‌تری قابل‌حل خواهد بود. امروز هم می‌توان  مسائل گذشته را الگو قرار داد و با مردم با صداقت برخورد کرد . وقتی سوءاستفاده‌ای می‌شود باید شدید با آن برخورد شود. زمانی که مردم اطمینان داشته باشند که در رده‌های مختلف سوءاستفاده نیست ، با اطمینان همکاری می‌کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.