انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20500 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۸ - 00:40
سیا: محمد بن سلمان، آمر قتل جمال خاشقجی است

سیا: محمد بن سلمان، آمر قتل جمال خاشقجی است

اشاره: سازمان سیا آمریکا با اعلام این خبر که آمر اصلی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور بوده، سرنوشت شاهزاده جوان سعودی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. این خبر توسط جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا در هواپیمایی که دونالد ترامپ را برای تعطیلات به کالیفرنیا می‌برد، اعلام شد. در همین راستا ترامپ اعلام کرد طی به زودی مشخصات عامل اصلی قتل خاشقجی را اعلام خواهد کرد. صاحب‌نظران بر این عقیده‌اند که در صورت اعلام رسمی نام بن سلمان به عنوان آمر قتل روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست، آینده سیاسی او در ساختار قدرت عربستان دگرگون خواهد شد. بن سلمان، نخستین فردی است که برخلاف سنت رایج در نظام سیاسی عربستان به مقام ولیعهدی رسید و سیاست و اقدامات او در جنگ یمن و قراردادهای سنگین نظامی با آمریکا هزینه‌های زیادی را برای خاندان آل سعود چه از نظر مالی و چه از نظر سیاسی به همراه داشته است. فشار افکار عمومی به ویژه رسانه‌ها بر آل سعود و دفاع از یک روزنامه‌نگار مظلوم احتمالا در حاکمیت عربستان شکاف ایجاد خواهد کرد و مهم‌تر اینکه غرب این کشور را زیر تیغ تحریم نیز قرار خواهد داد. گفتنی است ترامپ در اظهارنظری گفته فایل صوتی قتل آنقدر وحشتناک است که نمی‌توانم گوش کنم.

ستاره صبح-

اطلاعات سیا درباره خاشقجی می‌تواند آسیب‌های فراوانی برای محمد بن سلمان داشته باشد. یک مقام رسمی می‌گوید که سازمان سیا اسنادی یافته که نشان می‌دهد ولیعهد عربستان دستور قتل روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست را داده است. به گزارش گاردین، گزارش‌ها حکایت از این دارند که سازمان سیا بر اساس یافته‌های جدیدش درباره پرونده قتل جمال خاشقجی که از جریان دو تماس تلفنی به دست آمده، باور دارد که شاهزاده محمد بن سلمان دستور قتل این روزنامه‌نگار را داده است. نتیجه تحقیقات گسترده این سازمان که اثبات کرده آمر اصلی قتل جمال خاشقجی خود ولیعهد بن سلمان بوده، از نظر رسانه‌ها و کارشناسان تاکنون بدترین و آسیب‌رسان‌ترین اتفاق ممکن است که در یکی دو سال اخیر برای رهبر واقعی عربستان سعودی به وقوع پیوسته و او را در قلب رسوایی بزرگی قرار داده که هم چنان تأثیرات وحشتناکش در منطقه ادامه دارد. نتایج تحقیقات سازمان سیا که اول بار در روزنامه واشنگتن‌پست که خاشقجی مقالاتش را در آنجا منتشر می‌کرد، افشا شد، اولین ارزیابی و اعلام نظر رسمی دولت آمریکا بعد از وقوع قتل به این‌سو است که رسماً ارتباط مستقیم شاهزاده بن سلمان را با قتل ژورنالیست مخالفش در ترکیه برملا می‌کند. افشای این اطلاعات بعد از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی او جان بولتون تلاش کردند از شاهزاده در روند تحقیقات جنایی که پای 21 مأمور سعودی درگیر در این قتل وحشتناک را به میان کشیده بود، محافظت کنند. ترامپ پیش‌تر گفته بود که قتل در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط مأموران خودسری انجام گرفته که فشار بیش از حدی به خاشقجی وارد آورده‌اند. روز شنبه جینا هاسپل، رئیس سازمان سیا و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با ارائه جدیدترین نسخه تحقیقات و نتیجه‌گیری این سازمان به دونالد ترامپ، پرونده قتل ستون نویس روزنامه واشنگتن‌پست را به فرجام نهایی نزدیک کرده بودند. این دیدار که به گفته سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید در هواپیمایی انجام گرفته بود که ترامپ را برای تعطیلات به کالیفرنیا می‌برد، درنهایت توانسته بود ترامپ را به این نتیجه برساند که در تماسی که بعد از چند ساعت با جینا هاسپل گرفت، اقرار کند که ممکن است ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی دست داشته باشد. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه در این زمینه می‌گوید که گزارش‌های جدید نتایج جدیدی در روند این تحقیقات را در اختیار دولت ایالات‌متحده گذاشته‌اند که در این زمینه وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای موضع رسمی دولت آمریکا را اعلام خواهد کرد.

نقش بن سلمان
نتایجی که سازمان سیا به ترامپ ارائه داده بر اساس این واقعیت تنظیم شده که مأموران سیا دریافته‌اند 15 جنایتکاری که برای قتل خاشقجی عازم استانبول شده بودند، با دستور شخص محمد بن سلمان و با هواپیمای دولتی روانه محل اجرای دستور در کنسولگری عربستان سعودی شده‌اند. رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که کشورش ظرف دو روز هویت قاتل روزنامه‌نگار سرشناس منتقد سیاست‌های عربستان را مشخص خواهد کرد. به نقل از بخش عربی خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ روز گذشته اعلام کرد که این کشور ظرف دو روز آینده مشخص خواهد کرد چه کسی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس منتقد سیاست‌های عربستان سعودی را در کنسولگری کشورش در شهر استانبول ترکیه به قتل رسانده است. ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر «مالیبو» در ایالت کالیفرنیا پس از بازدید از خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی جنگل در این ایالت ساحلی واقع در جنوب غرب آمریکا، تأکید کرد که یک گزارش مفصل در رابطه با قاتل روزنامه‌نگار مذکور در روز دوشنبه یا سه‌شنبه ارائه خواهد شد. این در حالی است که پیش‌تر و در واکنش به گزارش برخی رسانه‌های معتبر مبنی بر این‌که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان همان کسی است که دستور قتل خاشقجی در استانبول در اوایل ماه گذشته میلادی را صادر کرده، واشنگتن خاطرنشان ساخت که قاتلان این روزنامه‌نگار سرشناس را مجازات خواهد کرد با این حال هنوز به نتیجه نهایی در رابطه با این پرنده نرسیده است. در همین راستا نیز هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که همچنان چندین پرسش بی‌پاسخ در رابطه با قتل خاشقجی وجود دارد و این وزارتخانه نیز به تلاش برای دستیابی به تمامی حقایق مربوط به این پرونده ادامه خواهد داد.

معمای همکار ترکیه‌ای
معاون دادستان کل عربستان روز پنجشنبه گذشته دستگیری 21 تن را در این کشور در ارتباط با قتل جمال خاشقجی و درخواست صدور حکم اعدام برای پنج تن در این پرونده را اعلام کرد. وی همچنین تأیید کرد که یک نیروی محلی از شهروندان ترکیه با گروه قتل 15 نفره خاشقجی در استانبول همکاری می‌کرده است. یکی از سؤالاتی که در پرونده خاشقجی همچون یک معما مطرح است، هویت همین همکار محلی اهل ترکیه است که گفته می‌شود تکه‌هایی از جنازه خاشقجی را از محل کنسولگری ترکیه تحویل گرفته است؛ اما روند تحولات، اطلاعات و اخبار در رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد نقش و وزن این فرد به مراتب بزرگ‌تر از یک همکار عادی سعودی در ترکیه است. این روند نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت» همچنان به دنبال عوامل طراحی کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان است و شاید به همین دلیل است که همزمان با پیگیری پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، نام محمد فتح‌الله گولن که در آمریکا به سر می‌برد دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. آنچنان که سازمان اطلاعات ملی ترکیه می‌گوید، تاکنون عربستان سعودی از افشای نام این همکار ترک خودداری کرده و اصرار فراوان مقامات عالی‌رتبه ترکیه ازجمله رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، دبیر کل حزب عدالت و توسعه و دادستان کل ترکیه از دولت سعودی برای افشای نام این همکار محلی ترک بی‌نتیجه مانده است. به همین دلیل وجود این همکار اهل ترکیه در جریان قتل خاشقجی، تکه‌تکه کردن و انتقال جنازه وی به کنسولگری عربستان در استانبول به یک حلقه مفقوده تبدیل شده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.