انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20497 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۲۶ - 23:09
هدف رئیس‌جمهور عراق از سفر به تهران و ریاض چیست؟

هدف رئیس‌جمهور عراق از سفر به تهران و ریاض چیست؟

اشاره: روز گذشته برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در سفری یک روزه به تهران با حسن روحانی و رهبر انقلاب دیدار و گفت‌وگو کرد. این سفر به این دلیل حائز اهمیت است که طی ماه‌های اخیر تحولاتی در عراق در ارتباط با حمله به کنسولگری ایران در بصره و پس از آن موضوع تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده رخ داده که روابط حسنه تهران-بغداد را تحت‌الشعاع قرار داده است. این در حالی است که روسای جمهور دو کشور در دیدار روز گذشته خود درباره همکاری‌ و تلاش برای ثبات منطقه گفت‌وگو کردند. در این میان برخی منابع خبری با اعلام ازسرگیری صدور نفت عراق از طریق خط لوله کرکوک به ترکیه مدعی شدند این اقدام در راستای کمک به تحریم‌های آمریکا و جبران کاهش صادرات نفت ایران است. برهم صالح قرار است امروز در ادامه سفر منطقه‌ای خود به عربستان برود. گفتنی است برخی رسانه‌های عراقی این سفر را در راستای میانجیگری عراق برای بهبود روابط ریاض-تهران عنوان کرده‌اند که در صورت صحت می‌تواند از تنش رو به افزایش میان تهران-ریاض بکاهد.

ستاره صبح-

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور عراق با تبریک به برهم صالح به‌دلیل برگزیده شدن برای مسئولیت بزرگ ریاست جمهوری، به ارتباطات ریشه دار و عمیق و تاریخی دو ملت ایران و عراق اشاره کردند و گفتند: ارتباطات دو ملت بی نظیر است که نمونه بارز آن، پیاده روی بزرگ اربعین است. رئیس‌جمهور جدید عراق در جریان سفر منطقه‌ای خود، روز گذشته وارد تهران شد و مورد استقبال قرار گرفت. در همین راستا حسن روحانی، در نشست خبری مشترک خود با برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد که می‌توانیم در آینده نزدیک حجم روابط اقتصادی ایران و عراق که اکنون به حدود 12 میلیارد دلار می‌رسد را به 20 میلیارد دلار برسانیم. روحانی در ادامه اظهار کرد: در این جلسه دو طرف ضمن تأکید بر روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بر این نکته اعتراف داشتند که ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد. رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به این‌که درباره تبادل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و فعالیت‌های هر دو کشور در زمینه‌های کشف و استخراج نفت گفت‌وگو کردیم، بیان کرد: دو طرف درباره اتصال راه‌آهن در غرب و جنوب گفت‌وگو کردیم. مخصوصاً درباره اتصال شلمچه به بصره که مقدمات آن آماده است و شرکت ایرانی می‌تواند کار را شروع کند. اتصال این راه‌آهن می‌تواند تبادل بار و مسافر را راحت‌تر و ارزان‌تر کند، مخصوصاً برای ایام اربعین. روحانی همچنین خاطرنشان کرد: لایروبی اروند رود و شط العرب برای هر دو کشور حائز اهمیت است؛ زیرا این مسئله موجب آبادانی بیشتر آبادان، خرمشهر، بصره و فاو می‌شود. مسائل زیست‌محیطی برای هر دو کشور حائز اهمیت است. رئیس‌جمهور با تأکید بر این‌که نظر هر دو هیئت این است که ثبات و امنیت در کل منطقه به نفع همه مردم است، خاطرنشان کرد: ما نیاز به مداخله خارجی نداریم و باید بتوانیم با همکاری یکدیگر برای امنیت و ثبات در منطقه تلاش کنیم. ما امنیت و توسعه عراق را، امنیت و توسعه ایران می‌دانیم.

رئیس‌جمهور عراق
رئیس‌جمهور عراق نیز با اشاره به اینکه زمان آن فرا رسیده است نظام منطقه‌ای تازه‌ای شکل بگیرد، گفت: ایران در این نظام جدید منطقه‌ای اهمیت زیادی دارد. عراق هم باید نقش مهم و محوری در این نظام داشته باشد. برهم صالح با بیان اینکه من پیام روشنی از بغداد آورده‌ام، اظهار کرد: ما در عراق اهمیت روابط با ایران را به خوبی درک می‌کنیم. روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دو کشور ریشه در تاریخ دارد و دو ملت همسایه و مسلمان ایران و عراق پیوندهای عمیقی با یکدیگر دارند و شرایط جغرافیایی و مرز مشترک هم این پیوندها را تقویت کرده است. صالح با تأکید بر اینکه منطقه به یک فضای باثبات نیاز دارد، گفت: عراق باید به عرصه‌ای برای اشتراک منافع ملت‌های منطقه تبدیل شود، نه آنکه میدانی برای کشمکش‌های اراده‌های متناقض باشد. نظام جدید منطقه‌ای باید مبتنی بر همگرایی سیاسی و همکاری دولت‌ها و ملت‌های منطقه‌ای باشد.

واکنش رسانه‌های عراق
رسانه‌های عراق ازجمله تلویزیون دولتی «العراقیه» صحنه استقبال رسمی از «برهم صالح» در مجموعه «سعدآباد» و همچنین کنفرانس مشترک خبری بین حسن روحانی و همتای عراقی‌اش را پخش زنده کردند. این تلویزیون با دو کارشناس برجسته عراقی «عبدالامیر الساعدی» و «جواد العطار» درباره اهمیت این سفر گفت‌وگو کرد. الساعدی گفت: باتوجه به سیاست درهای باز عراق، این امر به پیشبرد مقبولیت بالای رئیس‌جمهوری عراق و دیدگاه‌هایش در خصوص ساختار امنیت منطقه‌ای کمک می‌کند. العطار نیز گفت: استقبال عمومی و گرمی که از برهم صالح چه در ایران و چه کویت، امارات و اردن شده، نشان می‌دهند که همه کشورهای منطقه به دولت جدید عراق اهتمام ویژه داده‌اند. خبرگزاری «سومریه نیوز» هم آورده است: «زمان آن رسیده است که به خاطر ملت‌های منطقه، ساختار جدیدی برای منطقه تعریف شود». برخی رسانه‌های عراق نیز از احتمال میانجیگری بغداد در آشتی بین ریاض-تهران و کاستن از تنش‌های منطقه‌ای خبر داده‌اند.

صدور نفت کرکوک
در حالی که روز گذشته روسای جمهور ایران و عراق در دیدار خود در تهران درمورد افزایش همکاری‌ها صحبت کردند، منابع خبری اعلام کردند عراق صادرات نفت از طریق خط لوله کرکوک به ترکیه را از سرگرفته است. این اقدام دولت عراق بعد از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران انجام می‌گیرد. نفت کرکوک عراق به دلیل اختلاف بین منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی به مدت یک سال متوقف شده بود. حال بعد از روی کارآمدن دولت جدید در بغداد و توافق با اربیل صدور نفت از طریق خط لوله کرکوک به ترکیه از سرگرفته شده است. برخی منابع خبری مدعی شده‌اند، ورود نفت کرکوک به بازار نفت، حذف صادرات نفت ایران از بازار جهانی را راحت‌تر خواهد کرد. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتی که دراین‌باره نوشته ازسرگیری صادرات نفت کرکوک را مثبت ارزیابی کرده و آن را یکی دیگر از گام‌های مهم در تلاش آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران دانسته است. خط لوله کرکوک از منطقه اقلیم کردستان عبور می‌کند و روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت به بندر جیحان ترکیه در دریای مدیترانه انتقال می‌دهد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آمریکایی‌ها پیش از این از معافیت هشت کشور در ارتباط با خرید نفت از ایران خبر داده بودند. موضوعی که نشان می‌دهد سیاست تحریم نفت ایران با شکست مواجه شده است. عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که صادرات روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت از کرکوک به بندر جیحان خواهد بود. کرکوک یکی از قدیمی‌ترین میادین نفتی در خاورمیانه است که ذخایری زیادی دارد. بر اساس داده‌های اداره اطلاع‌رسانی انرژی آمریکا، کرکوک ۹ میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارد. مقامات اربیل اعلام کردند که برای افزایش میزان صادرات نفت کرکوک از طرف دولت مرکزی، آمادگی دارند ظرفیت خط لوله موجود را تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.