انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20474 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - 19:22
435 عضو مجلس نمایندگان و 33 عضو سنا
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح از انتخابات میان دوره ای کنگره برای انتخاب:

435 عضو مجلس نمایندگان و 33 عضو سنا

اشاره: انتخابات میان دوره‌ای کنگره امروز برگزار می‌شود. این دوره از انتخابات نسبت به دوره‌های گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چراکه در صورت پیروزی دمکرات‌ها سیاست‌های دونالد ترامپ دچار چالش‌های جدی خواهد شد. قرار است امروز شهروندان آمریکایی برای انتخاب 435 عضو مجلس نمایندگان و 33 عضو مجلس سنا به پای صندوق‌های رأی بروند. یکی از تفاوت‌های مهم انتخابات میان دوره‌ای کنگره با انتخابات ریاست جمهوری، عدم استفاده از سیستم اخذ آراء به روش «الکترال» است. دونالد ترامپ در کمپین انتخاباتی جمهوری خواهان در فلوریدا اعلام کرد اگر مردم به دمکرات‌ها رأی دهند، آمریکا مورد تهاجم قرار خواهد گرفت. کارشناسان بر این عقیده‌اند که در صورت پیروزی دمکرات‌ها، نه تنها سیاست‌های رئیس جمهور آمریکا با مانع مواجه خواهند شد، بلکه حتی ممکن است استیضاح ترامپ نیز عملی شود. نظر سنجی ها نشان می دهد رقابت میان دو حزب شانه به شانه است و جمهوری خواهان برای انتخاب 33 عضو سنا 5 درصد از دمکرات ها جلوتر هستند، اما دمکرات ها شانسشان در مجلس نمایندگان بیشتر از جمهوری خواهان است. همچنین نظر سنجی ها نشان می دهد که درصد مشارکت نسبت به دوره های گذشته بیشتر شده و این امکان وجود دارد که در ایالت تکزاس که 3 دهه است جمهوری خواهان پیروز می شوند این بار سناتور «تد کروز» جایش را به سناتور دمکرات« بتو اوروکه» بدهد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد مثل این است که انگار در ایالت تگزاس زلزله سیاسی رخ دهد.

ستاره صبح-

انتخابات میان دوره‌ای کنگره عرصه جدیدی برای تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان است که می‌تواند تأثیر بسزایی در مدت زمان باقیمانده از ریاست جمهوری دونالد ترامپ و حتی انتخابات بعدی ریاست جمهوری این کشور داشته باشد. انتخابات کنگره آمریکا تعیین کننده نمایندگان کنگره است. کنگره شاخه‌ای از دولت فدرال است که قوانین را تعیین می‌کند و شامل مجلس نمایندگان و مجلس سناست. برندگان انتخابات کنگره با آراء مردمی تعیین می‌شوند و بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سیستم انتخاباتی آن از آرای الکترال استفاده نمی‌شود. در انتخابات میان دوره‌ای آمریکا رأی‌دهندگان یک سوم سناتورهای آمریکا و تمامی اعضای مجلس نمایندگان را انتخاب می‌کنند. انتخابات میان دوره‌ای تعیین کننده آن است که چه حزبی –دموکرات یا جمهوری‌خواه- کنترل هر یک از دو زیرمجموعه کنگره، یعنی مجلس نمایندگان و سنا را در دست خواهد داشت. حزبی که کنترل هر یک از این دو مجلس را در اختیار دارد معمولاً در رأی‌گیری‌های قانون‌گذاری آن مجلس پیروز می‌شود. قوانین پیشنهادی برای دریافت تأیید رییس جمهور نخست باید تأیید سنا و مجلس نمایندگان را به دست آورند.

مجلس نمایندگان
اعضای مجلس نمایندگان در دوره‌های دو ساله در این مجلس حضور دارند. همه 435 عضو این مجلس در هر انتخابات میان دوره‌ای و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تعیین می‌شوند. شمار نمایندگان هر ایالت وابسته به جمعیت آن ایالت است.

مجلس سنا
سناتورها دوره‌های شش ساله دارند. در هر دوره از انتخابات شامل انتخابات میان‌دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، یک سوم از آن‌ها تعیین می‌شوند. سنا 100 سناتور دارد و هر ایالت آمریکا دارای دو سناتور است. سناتورها باید دست کم 30 سال سن و 9 سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشند و در ایالتی که نمایندگی آن را بر عهده دارند، زندگی کنند. برای به دست آوردن اکثریت در مجلس سنا، تصاحب 51 کرسی و برای کنترل مجلس نمایندگان به دست آوردن 218 کرسی لازم است.
اهمیت  انتخابات
کنترل کنگره در دست هر حزبی که قرار گیرد، آن حزب از مزیت تصویب قوانین پیشنهادی خود یا ممانعت از تصویب طرح‌های مخالف یا تأیید نامزدهای رییس جمهور برای دادگاه عالی برخوردار است. در این میان انتخابات ایالتی برای تعیین فرماندار می‌تواند تأثیر مهمی بر انتخابات دیگر داشته باشد. برای مثال بنا به تصمیم فرماندار فلوریدا، بزهکاران این ایالت به طور دائم از شرکت در انتخابات منع شده‌اند و به دنبال این تصمیم، نزدیک به 1.5 میلیون تن از اهالی  فلوریدا از حق رأی محروم هستند. در صورتی که جمهوری‌خواهان کنترل کنگره را در دست گیرند، برخی از طرح‌های ترامپ و تعهدات او بار دیگر مطرح خواهند شد. برای مثال ترامپ متعهد شده است که اوباماکر را لغو کند و سناتورهای جمهوری‌خواه سال گذشته این طرح را تأیید نکردند. در عین حال اگر دموکرات‌ها اکثریت را به دست آورند، می‌توانند از برخی اقداماتی که از سوی جمهوری‌خواهان مطرح شده، ممانعت کنند. مهم‌ترین اقدام آنان در صورت در دست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان می‌تواند برگزاری جلسات استیضاح علیه دونالد ترامپ باشد؛ اقدامی که ترامپ در تلاش است تا از آن جلوگیری کند. انتخابات کنگره امروز، ششم نوامبر برگزار می‌شود و همزمان با آن ده‌ها انتخابات برای تعیین فرماندار و شهردار منطقه‌ای و قوه‌های مقننه ایالتی نیز برگزار خواهند شد. در حال حاضر کنترل هر دو مجلس کنگره آمریکا در دست نمایندگان جمهوری‌خواه است، اما بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که در انتخابات میان دوره‌ای روز ششم نوامبر دموکرات‌ها بتوانند کنترل مجلس نمایندگان را به دست گیرند، اگرچه سنا همچنان در اختیار جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند.جو پر خطری بر انتخابات امروز کنگره حاکم است. این انتخابات صرفاً آینده قوانین فدرال در زمینه مراقبت‌های بهداشت و درمان، مالیات و بسیاری از دیگر مسائل سیاسی را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد، بلکه پای بحث مهم‌تری در میان است. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره می‌نویسد: رئیس‌جمهوری ایالات متحده که برای افزایش آرای حزب جمهوری‌خواه کمپین کرده، در عمل روی این مساله مانور می‌دهد که می‌توان تمایلات رأی‌دهندگان را با مواردی نظیر خشم، تنفر و ترس تغییر داد. بر خلاف دیگر اسلاف دونالد ترامپ، شامل کسانی که احتمالاً سیاست‌های مشابهی داشتند، اما دست‌کم با حسن تعبیر یا استفاده از واسطه‌ها عمل می‌کردند، او این پیام تفرقه‌آمیز را از زبان خودش و از جایگاه قلدرمآبانه خودش بیان کرده است. دونالد ترامپ نه به دنبال آرام کردن مردم نگران، بلکه در پی سوء استفاده از خشم و التهاب است. این حرکت جسورانه‌ای است. هدف اولیه او نهایی کردن سلطه بر حزب جمهوری‌خواه از طریق کارهای سیاسی آتش‌افروزانه است. برعکس، هدف دوم و گسترده‌اش این است که نشان دهد اصرار مخالفان بر گفتمان سیاسی مناسب‌تر، کار نمی‌کند. اینجا جایی است که رأی‌دهندگان و حس همبستگی آن‌ها، وارد عمل می‌شود. آن‌ها این فرصت را دارند که با سیاستمدارانی که از کمپین بدبینانه ترامپ حمایت یا حتی آن را تشویق می‌کنند، رد کنند. آن‌ها این فرصت را دارند تا به کسانی که- از هر حزبی- علیه چنین موضعی می‌ایستند، جایزه بدهند.

ادعای ترامپ
رئیس جمهوری آمریکا گفت، پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره باعث افزایش حضور سوسیالیسم در آمریکا و تهاجم انبوهی از تبهکاران آمریکای لاتین به کشور می‌شود. به نقل از پایگاه خبری هیل، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در فلوریدا و در کمپین انتخاباتی کنگره در حمایت از کاندیداتوری ریک اسکات و رون دی‌سانتیس گفت: اگر دموکرات‌ها پیروز شوند، سوسیالیسم در فلوریدا اعمال می‌شود؛ به ونزوئلا خوش آمدید. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت، دموکرات‌ها به دنبال پاکسازی مرزها هستند و مخفیانه افرادی را وارد آمریکا می‌کنند. برنامه مهاجرتی دموکرات‌ها تنها باعث قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و کارتل‌های تبهکار به داخل آمریکا می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.