انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20467 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۱۴ - 17:30
رد لایحه CFT با 20 اشکال شرعی و قانونی

رد لایحه CFT با 20 اشکال شرعی و قانونی

اشاره: گروه ویژه اقدام مالی (FATF) یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار گروه کشورهای جی ۷ در پاریس برای مبارزه با رشد پول‌شویی تأسیس شد. این گروه موظف به مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی شده است. این سازمان در زمان ایجاد ۱۶ عضو داشت. به تدریج اعضای اصلی آن به 35 کشور رسیدند، اما در حال حاضر حدود 196 کشور به نوعی قوانین و مقررات گروه اقدام ویژه را پذیرفته‌اند. روسیه هم که قبلاً در این گروه نبود، به آن پیوسته است. در میان کشورها ایران و کره شمالی عضو گروه اقدام ویژه مالی نیستند و این گروه این دو کشور را در لیست سیاه قرار داده است. دولت محمود احمدی‌نژاد مصوبات لازم برای پیوستن به این گروه را کسب کرد و دولت تدبیر و امید در سال 95 قبول کرد که مقررات FATF را رعایت کرده و در این مورد موضوع به مجلس کشیده شد و نمایندگان با 143 رأی موافق در مقابل 123 رأی مخالف CFT را تأیید کردند. این لایحه اکنون با 20 اشکال شورای نگهبان مواجه شده و قرار است دوباره به صحن مجلس برای اصلاح برود. این در حالی است که بسیاری از صاحب‌نظران، کارشناسان و سید محمد صدر، عوض مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این باورند که تصویب لوایح چهارگانه FATF می‌تواند از شدت تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران بکاهد و اتحادیه اروپا، روسیه، چین، هند و... هم بتوانند با ایران دادوستد مالی انجام دهند.روز گذشته شاخص بورس تهران هم سقوط کرد و یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هم گفته: نظر سران 3 قوه بر تایید CFT است .

ستاره صبح-

سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) و اعاده آن به مجلس خبر داد. به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت: شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

ایرادات شورای نگهبان
عباسعلی کدخدایی در رابطه با اینکه ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) شامل چه مواردی می‌شود، اظهار کرد: حدود ۲۰ مورد ایراد به این لایحه از طرف شورای نگهبان تشخیص داده شد که تعدادی از آن‌ها ایراد شرعی، تعدادی مربوط به قانون اساسی و برخی موارد نیز مربوط به ابهام است. وی افزود: در رابطه با جزئیات و مشروح این ایرادات حضور ذهن ندارم، اما در آینده مشروح را اعلام می‌کنیم.

بررسی CFT در کمیسیون
 امنیت ملی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: لایحه کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) در اولین جلسه پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه بررسی می‌شود. حشمت‌الله فلاحت پیشه در جمع خبرنگاران، افزود: شورای نگهبان بیش از 20 مورد ایراد به لایحه CFT وارد دانسته است که باید در این کمیسیون بررسی شود. وی یادآور شد: علاوه بر ایرادهای مذکور درنهایت، شورای نگهبان بندی را آورده که از نظر ما به معنای رد لایحه کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم محسوب می‌شود. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: در این بند گفته شده بعضی از ایرادات قابل اصلاح نیست و خلاف منافع ملی بوده و طبق آن لایحه مزبور خلاف شرع تشخیص داده شده است. فلاحت پیشه یادآور شد: کمیسیون امنیت ملی نظر خود را در صحن مجلس اعلام خواهد کرد و در صورت تأیید به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد. یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به رد لایحه الحاق ایران به CFT از سوی شورای نگهبان، در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: ایرادهای شورای نگهبان در جلسات مقامات ارشد با آن شورا توضیح داده و رفع ابهام شده بود. علیرضا رحیمی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: ایرادهای شورای نگهبان در جلسات مقامات ارشد با آن شورا توضیح داده و رفع ابهام شده بود. الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم CFT را (با وجود شرایط هفت‌گانه الحاقی مجلس) همچنان برای امنیت ملی ایران مفید می‌دانیم. منافع ملی کشور با تعامل دستگاه‌ها بهتر محقق می‌شود. جلال میرزایی نیز با اشاره به رد CFT در جلسه شورای نگهبان عنوان کرد: اعضای شورا به این لایحه اشکالات زیادی گرفتند و گفتند مخالف شرع و قانون اساسی است. شورای نگهبان از جایگاه قانونی خود این مصوبه مجلس را رد کرده است. وی افزود: این لایحه به هیئت‌رئیسه اعاده داده شده و هیئت‌رئیسه هم آن را به کمیسیون امنیت ملی ارجاع داده است. گویا قرار است کمیسیون این هفته یا هفته آینده جلسه‌ای برگزار کند و این لایحه را به صحن ارجاع دهد. اگر در صحن نمایندگان باز آن را تأیید کنند به مجمع می‌رود، اما فکر می‌کنم نظر مجمع با توجه به موضعی که آیت‌الله موحدی کرمانی قبلاً اعلام کرده مشخص است و گویا قرار نیست این اختلاف‌نظر حل شود. میرزایی با اشاره به اینکه کار CFT وارد پیچیدگی خاصی شده، گفت: انتظار داشتیم با توجه به واقعیت موجود با هوشمندی بیشتری در این زمینه عمل شود. به هر حال شورای نگهبان این‌طور تصمیم گرفته است. الان ما باید دوباره تصمیم بگیریم احتمالاً اینکه مجلس از رأی قبلی خود دوباره پاسداری کند، زیاد است. سید محمد صدر نیز در ارتباط با رد لایحه CFT از سوی شورای نگهبان گفت: اگر لوایح FATF تصویب نشود، کمک بزرگی به ترامپ برای گسترش تحریم‌ها علیه کشور است. اگر این اقدام انجام نشود حتی کشورهای نزدیک به ما نظیر چین و روسیه نیز نمی‌توانند با ما مبادلات تجاری و بازرگانی داشته باشند؛ بنابراین بهترین راه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، تصویب آن لوایح است. طبیعی است که باید یکسری اقدامات داخلی نیز در این راستا انجام شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.