انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20459 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۸ - 22:36
ترامپ برزیل کیست؟

ترامپ برزیل کیست؟

اشاره: ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی برزیل بر رقیب چپ‌گرای خود غلبه کرد و پیروز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شد. در انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل 55 درصد به نامزد راست افراطی و 45 درصد به نامزد چپ‌گرا رأی دادند. بولسونارو به دلیل شعارهای پوپولیستی علیه همکاری‌های بین‌المللی، خدمات اجتماعی، زنان، بی‌خانمان‌ها، رنگین‌پوستان و دولت‌های چپ‌گرای پیش از خود به دلیل شباهت این شعارها به شعارهایی که دونالد ترامپ در انتخابات 2016 ریاست‌جمهوری آمریکا می‌داد، به ترامپ برزیل معروف شده است. انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل بارها به واسطه خشونت‌طلبی مخدوش شد و بولسونارو در دوره نامزدی برای انتخابات هدف حمله با سلاح سرد قرار گرفت و تا آستانه مرگ پیش رفت. برزیل طی 12 سال گذشته در اختیار دولت‌های چپ‌گرایی ازجمله «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» و «دیلما روسف» بوده است. پس از پیروزی بولسونارو، رهبران محافظه‌کار و پوپولیستی مانند دونالد ترامپ، نیکولاس مادورو و ماکری، رئیس‌جمهور محافظه‌کار آرژانتین این پیروزی را تبریک گفتند. صاحب نظران می‌گویند که باتوجه به پیشینه بولسونارو و تفکرات او باید شاهد نابسامانی در جامعه برزیل بود. گزارش پیش‌رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در دوم انتخابات با بیش از ۵۵ درصد آرا به پیروزی رسید. او در اولین سخنرانی پس از این پیروزی گفت که سرنوشت کشورش را عوض خواهد کرد. نامزد راست افراطی برزیل از حزب ناسیونال لیبرال این کشور با به دست آوردن 55.5 درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری برزیل شد. رقیب او فرناندو حداد، از حزب چپ‌گرای کارگران برزیل در دور دوم انتخابات توانست نزدیک به ۴۵ درصد آرا را به دست آورد. آرای این دو نامزد در دور اول انتخابات از یکدیگر فاصله بیشتری داشت. بولسونارو در دور اول ۴۷ درصد آرا را از آن خود کرده بود و حداد ۲۸ درصد آرا را. بولسونارو پس از اعلام نتایج گفت: «برزیل در رأس همه‌چیز، خدا در رأس همه‌چیز». ژایر بولسونارو می‌خواهد قانون اجازه داشتن اسلحه را تغییر دهد و به پلیس اجازه دهد با دست بازتری در مقابل خشونت عمل کند. او هم‌چنین وعده داده با خلافکاران با شدت عمل بیشتری مبارزه خواهد کرد.

استقبال رهبران محافظه‌کار و پوپولیست
ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سالوینی، وزیر کشور دولت پوپولیست ایتالیا، ماکری، رئیس‌جمهور محافظه‌کار آرژانتین و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور اقتدارگرای ونزوئلا، از اولین کسانی بودند که پیروزی بولسونارو را به او تبریک گفتند. دونالد ترامپ، در یک گفت‌وگوی تلفنی به ژایر بولسونارو تبریک گفت و تأکید کرد که هر دو کشور دوش‌به‌دوش یکدیگر برای بهبود زندگی مردم در ایالات‌متحده آمریکا و برزیل کار خواهند کرد. ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون نخست‌وزیر دولت راست‌گرا و پوپولیست ایتالیا نیز در تبریک توییتری خود به رئیس‌جمهوری برزیل نوشت: «در برزیل نیز مردم چپ‌ها را به خانه فرستادند! موفق باشید رئیس‌جمهور بولسونارو، دوستی میان مردم و دولت‌های ما قوی‌تر خواهد شد». همچنین سخنگوی وزارت خارجه چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری برزیل پیروزی بولسونارو به او را تبریک گفت.
بازگشت به عقب
ژایر بولسونارو پس از قطعی شدن پیروزی‌اش گفت که زمان لاس زدن با سوسیالیسم، کمونیسم، پوپولیسم و چپ‌های افراطی به پایان رسیده است. البته او از تحمل عقاید مختلف نیز سخن گفت، اما اگر به سخنرانی‌های تبلیغاتی او نگاهی بیندازیم با این شعار روبرو می‌شویم که برزیل باید به ۴۰ یا ۵۰ سال پیش، یعنی به زمان سیاه دیکتاتوری در دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ میلادی بازگردد. او هم‌چنین از پاکسازی سخن گفته که این کشور هرگز به خود ندیده و تهدید کرده هر کس نخواهد به نظر اکثریت گردن بگذارد باید بین زندان و تبعید یکی را انتخاب کند. از دیگر سخنان او این بود که با «جنبش بی‌زمین‌ها» و «جنبش بی‌خانمان‌ها» مانند تروریست‌ها رفتار خواهد کرد و در کنار لولا (رئیس‌جمهور سابق برزیل)، معاون او حداد را زندانی می‌کند. رئیس دفتر آینده بولسونارو به خبرگزاری رویترز گفت، رئیس‌جمهور جدید برزیل در نخستین سفر خارجی خود از شیلی دیدار خواهد کرد و پس از آن به آمریکا سفر می‌کند.

هشدار مدافعان حقوق مدنی
گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق مدنی در پی انتخاب «ژایر بولسونارو» سیاستمدار راست‌گرای برزیل به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور، نسبت به کاهش آزادی‌های مدنی هشدار دادند. به گزارش پرس آسوسیشن انگلیس، رئیس‌جمهوری منتخب برزیل به دفاع از قانون اساسی این کشور وعده داده و این درحالی است که رقیب چپ‌گرای وی از تلاش برای افزایش مخالفت با دولت خبر داده است. از سویی گروه‌های مدافع حقوق مدنی درخصوص کاهش آزادی‌های مدنی هشدار داده‌اند. این دو چشم‌انداز مؤید این واقعیت است که پایان انتخابات ریاست جمهوری در برزیل، پایان خشونت‌طلبی در این کشور نیست و چالش‌های بسیاری پیش روی بزرگ‌ترین کشور آمریکای لاتین قرار دارد. بولسونارو همچون دیگر رهبران راست‌گرای جهان که قدرت گرفته‌اند، محبوبیت خود را از قبل سخنان تند و مواضع افراطی کسب کرد و همچون بسیاری، وی مطمئن است که در مسیر ریاست جمهوری با مقاومت سخت گروه‌های نگران از مخالفت با نهادهای دمکراتیک مواجه می‌شود. بولسونارو بخش زیادی از کمپین انتخاباتی‌اش را به بهره‌برداری از اختلافات اختصاص داد و از توییتر به عنوان ابزاری برای انتقاد از حزب رقیب خود موسوم به حزب کارگران استفاده کرد. مردم برزیل در هفته‌های اخیر با پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بمباران شدند که از طریق آن «فرناندو حداد» نامزد حزب کارگران مورد انتقاد قرار گرفت و محکوم شد. انتخابات ریاست جمهوری برزیل، رقابتی متشنج بود تا جایی که رقیب بولسونارو به وی تبریک نگفت. در بحبوحه جشن‌های حامیان پیروز این انتخابات، گزارش‌هایی در مورد درگیری بین حامیان و مخالفان وی مخابره شد. بولسونارو به طور معمول، زنان و رنگین‌پوستان را مورد تحقیر قرار داده و گفته است که مردان نظامی را در کابینه‌اش منصوب می‌کند. تنها دقایقی پس از اعلام پیروزی وی در انتخابات، گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق مدنی در این خصوص ابراز نگرانی کردند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر از قوه قضائیه برزیل و نهادهای دیگر در این کشور خواست در مقابل تضعیف حقوق بشر، حکومت قانون و دمکراسی در دوره زمامداری دولت بولسونارو مقاومت کنند. استیو شوآرتزمن، کارشناس صندوق دفاع از محیط زیست هشدار داد که وعده‌های بولسونارو در مورد مسائل زیست‌محیطی، خطرناک است. رئیس‌جمهوری منتخب برزیل بارها گفته که کشورش را از توافق آب و هوایی پاریس خارج می‌کند. وی همچنین درخصوص کاهش مقررات زیست‌محیطی و برقراری روابط دوستانه‌تر برزیل با سرمایه‌گذاران بین‌الملل وعده داده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.