انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20458 | تاریخ : ۱۳۹۷/۸/۶ - 21:56

آیا نظام سلطنتی، موروثی و مطلقه عربستان فرو خواهد پاشید؟

* آژانس اطلاعاتی آلمان موسوم به «بی ان دی» در 2 دسامبر 2015، طی یادداشتی پیش‌بینی کرد که موضع دیپلماتیک محتاطانه اعضای ارشد خانواده سلطنتی عربستان به‌زودی با یک سیاست مداخله‌جویانه جایگزین خواهد شد * امروز به نظر می‌رسد، عربستان سعودی در همان مسیری قرارگرفته که آژانس اطلاعاتی آلمان در سال 2015 پیش‌بینی کرده بود * برای اولین بار ممکن است غریزه زنده‌مان ترامپ وی را در لبه گسل خطرناک قرار داده باشد * اتحاد نزدیک وی با عربستان سعودی و تشدید مواجهه با ایران، جدیدترین انحراف ترامپ در سیاست خارجی به شمار می‌رود * کاخ سفید به‌وضوح تلاش می‌کند تا با تاکتیک‌های تأخیری منظم از بحران جاری خارج شود * رمز و راز کشته شدن خاشقچی به معمائی بیش‌ازاندازه دست و پاگیر تبدیل‌شده است * رسانه‌ها نخواهند توانست به‌سادگی از کنار جنایت هولناک قتل جمال خاشقچی عبور نمایند * رسانه‌های ضد ترامپ و دموکرات‌ها که بوی خون سیاسی به مشامشان خورده است. حس می‌کنند می‌توانند از ماجرای خاشقچی که نوعی آسیب جدی به ریاست جمهوری ترامپ رسانده است بهره‌برداری سیاسی نمایند

ستاره صبح-

برگزیت، بریتانیا را از سیاست‌های جهانی دور ساخته لذا در آینده هر امتیاز اندکی که از ناحیه عربستان سعودی یا هر جای دیگر نصیبش شود خرسند باشد. ترامپ هم شبیه یک سفیر فراموش‌شده اظهارنظر می‌کند، به‌ویژه زمانی که توافق استراتژیک ایالات‌متحده با عربستان سعودی را توجیه و بدون توجه به شرایط داخلی بارها به قرارداد 110 میلیارد دلاری اسلحه با این کشور اشاره می‌کند.سلطنت‌های موروثی در هنگام انتقال رهبری، در جهات گوناگون- اصلاح، گسترش قدرت و جنگ- عملاً در منتهای ناتوانی به سر می‌برند.نمایش بدگمانی و سوءظن یکی از ویژگی‌های شاه ایران در 40 سال پیش بود که هم‌اکنون برای عربستان سعودی تکرار می‌شود. در جشن‌های 2500 ساله امپراتوری پارس که در سال 1971 در تخت جمشید برگزار شد، از نخبگان سیاسی جهان با غذاهای عجیب‌وغریب مانند 50 طاووس کباب شده همراه با تخم‌مرغ بلدرچین پرشده با خاویار پذیرائی شد.معادل عربستانی تخت جمشید، موسوم به «داووس صحرا» یا به‌طور خلاصه «طرح سرمایه‌گذاری آینده» که هفته گذشته در ریاض برگزار شد. رخداد بزرگی که به دلیل ماجرای قتل خاشقچی شاهد غیبت سیاستمداران و بازرگانان طراز اول در آن بود. بسیاری از رسانه‌ها تصمیم گرفتند از سفر به محل اجلاس خودداری و به پوشش خبری ضعیف از آن اکتفا نمایند. آن‌هم درزمانی که سازمان ملل هشدار داد به دلیل مداخله نظامی گروه ائتلاف به رهبری عربستان، 13 میلیون یمنی در آستانه قحطی کامل قرارگرفته‌اند.این بهانه‌ای برای دولت ترامپ یا مهمانان داووس صحرا در ریاض نیست که ادعا کنند درباره پتانسیل خشونت‌های عربستان سعودی از چیزی خبر نداشته‌اند. آژانس اطلاعاتی آلمان موسوم به «بی ان دی» در 2 دسامبر 2015، طی یادداشتی پیش‌بینی کرد که موضع دیپلماتیک محتاطانه اعضای ارشد خانواده سلطنتی عربستان به‌زودی با یک سیاست مداخله‌جویانه جایگزین خواهد شد. این آژانس در ادامه همان یادداشت افزود تمرکز قدرت زیاد در دست شاهزاده محمد بن سلمان «متضمن یک خطر پنهان خواهد بود که ... ممکن است بیش‌ازاندازه» باشد.این یادداشت با اصرار وزارت خارجه آلمان از صفحات خبری آن زمان حذف شد، اما امروز به نظر می‌رسد، عربستان سعودی در همان مسیری قرارگرفته که آژانس اطلاعاتی آلمان در سال 2015 پیش‌بینی کرده بود.

ترامپ به‌تدریج بین خود و شاهزاده فاصله انداخته است، اما این آرزوی خود را نیز مخفی نمی‌کند که امیدوار به از بین رفتن بحران کنونی در روابطش با عربستان سعودی است. او می‌گوید: «متأسفانه، این‌یکی، تخیلات جهانی را به کار گرفته است.» هرچند ممکن است شخصاً باور کند که می‌تواند از زیر بار این افتضاح نیز مانند رسوایی‌های دیگر شانه خالی نماید.برای اولین بار ممکن است غریزه زنده‌مان ترامپ وی را در لبه گسل خطرناک قرار داده باشد. اتحاد نزدیک وی با عربستان سعودی و تشدید مواجهه با ایران، جدیدترین انحراف ترامپ در سیاست خارجی به شمار می‌رود. ترامپ در اوایل سال جاری به این دلیل در برابر دیدگان دیگر کشورهای جهان از معامله هسته‌ای ایران خارج گردید که بتواند با استفاده از قدرت آمریکا امتیازات بیشتر از ایران بگیرد. کاری که از عهده باراک اوباما ساخته نبود. این مبارزه مهم است، زیرا مسئله فقط بین آمریکا و ایران نیست، بلکه عملاً نمونه‌ای مهم از نسخه ترامپ در خصوص ملی‌گرایی آمریکایی است.کاخ سفید به‌وضوح تلاش می‌کند تا با تاکتیک‌های تأخیری منظم از بحران جاری خارج شود، بحرانی که نهایتاً باگذشت زمان از دستور کار خبری حذف خواهد شد. این‌یک استراتژی احمقانه نیست، اما ممکن است در شرایط کنونی به دلیل بی‌پروا بودن مقامات سعودی کارایی خود را ازدست‌داده باشد. آن‌قدر بی‌پروا که نتوان برای آن‌یک داستان پوششی قابل‌قبول سرهم‌بندی نمود. رمز و راز کشته شدن خاشقچی به معمائی بیش‌ازاندازه دست و پاگیر تبدیل‌شده است رسانه‌ها نخواهند توانست به‌سادگی از کنار جنایت هولناک قتل جمال خاشقچی عبور نمایند.بالاتر از همه، آن بخش از رسانه‌های ضد ترامپ و دموکرات‌ها که بوی خون سیاسی به مشامشان خورده است. حس می‌کنند می‌توانند از ماجرای خاشقچی که نوعی آسیب جدی به ریاست جمهوری ترامپ رسانده است بهره‌برداری سیاسی نمایند، بهره‌ای که از طریق جلو انداختن پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نصیبشان نمی‌شد.
20 اکتبر 2018 
تارنمای ایندیپندنت
برگردان شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.