انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دفاع تمام‌قد ترامپ از عربستان!
برنامه زیست‌محیطی وزارت نفت
آیا ظریف استیضاح می‌شود؟
سیا: محمد بن سلمان، آمر قتل جمال خاشقجی است
پشت صحنه اعتراض به سخنان وزیر امور خارجه
پولشویی؛ پول از کجا می‌آید و به کجا می‌رود
شرایط دوران جنگ با وضعیت کنونی
خوب می جنگیم؛ بد صلح می‌کنیم
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران
نامه 12 صفحه‌ای وزیر خارجه به دادستان کل درباره پولشویی
برگزاری انتخابات سنتی منسوخ شده است
راهبرد توسعه بهتر از راهبرد مقابله
پشت صحنه استیضاح رئیس مجلس و وزیر خارجه
برنامه تخریب اقتصاد ایران
رئیس مجلس زیر تیغ تندروها
مرور نیم قرن شورش در فرانسه
تضمین رأی ملت با انتخابات الکترونیکی
مزیت‌های انتخابات الکترونیک
نماینده؛ مثل مدرس
حق قانون‌گذاری صرفا ً با مجلس
اجلاسG20، خداحافظی با امپراتوری آمریکا
فریاد فرودستان علیه گرانی و مالیات
تقویت پول ملی روی میز رئیس‌کل بانک مرکزی
دولت فرانسه در برابر معترضان خیابانی کوتاه آمد
شکل‌گیری سمت‌ها با آرای مردم
تأثیر پول کثیف بر انتخابات
ناکارآمدی مجلس و استفاده از اهرم استیضاح
خدا رحم کرد که رئیس‌جمهور نشدم
شیوه مدرس در مجلس چه بود؟
فرازوفرود جنبش دانشجویی
احتمال پایان جمهوری پنجم فرانسه
پیام قیام عدالت‌خواهی فرانسویان چیست؟
افزایش مالیات اشتباه است
خشم معترضان مشروع است
FATF زیر ذره بین افکار عمومی
مکانیسم تسهیل کننده سازوکار ویژه مالی (SPV)
عبور از پیچ خطرناک با تصویب FATF
شکستن جنگ ناعادلانه
ضرورت مقابله با جنگ اقتصادی
تحریم، FATF، زندگی
خبر خوش برای طبیعت دوستان
اسناد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016
مقامات و جامعه شیشه‌ای
چرا منصوبان مقامات نباید پست داشته باشند؟
بیشتر
کد خبر: 20402 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۴ - 22:17
FATF آزمون تاریخی پیش روی نمایندگان

FATF آزمون تاریخی پیش روی نمایندگان

اشاره:CFT یا کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ازجمله مباحث مناقشه برانگیز است که عده‌ای موافق پیوستن یا نپیوستن به آن هستند و بارها بر سر این موضوع در مجلس تشنج و اختلاف‌نظر رخ‌داده است. علت این است که تعدادی از اصول‌گرایان که معمولاً صدایشان را بلند می‌کنند با این اقدام مخالف‌اند و در مقابل اصولگرایان واقع‌بین و اصلاح‌طلبان با تصویب CFT موافق‌اند. شواهد و قرائن نشان می‌دهند که احتمالاً این لایحه امروز در دسترس مجلس قرار می‌گیرد و تصویب می‌شود. کارشناسان، اقتصاددانان بر این باوراند که پیوستن این کنوانسیون بر اقتصاد کشور و تجارت اثر مثبت دارد. گفتنی است در حال حاضر 194 کشور جهان از 196 کشور FATF را پذیرفته‌اند. آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرسیده است: نمی‌فهمم چرا 194 کشور دنیا FATF را پذیرفته‌اند، اما ما نباید بپذیریم. در پی دیدگاه چند تن از نمایندگان را مرور می‌کنیم.غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی دراین‌باره می‌گوید: «رد این لایحه موجب خوشحالی ترامپ، عربستان و اسرائیل می‌شوددلیلی برای مخالفت وجود ندارد». علیرضا رحیمی هم معتقد است: «عدم تصویب CFT ضرر قطعی برای کشور دارد». محسن کوهکن نماینده مخالفت این طرح نیز گفت: «موافقان این لایحه مشخص کنند که ورود ایران به این کنوانسیون چه مزایایی دارد؟» گفتنی است، محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین در نامه‌ای از نمایندگان مجلس خواست، مراقبت کنند امری به زیان مملکت و حاکمیت جمهوری اسلامی در مجلس به تصویب نرسد.

ستاره صبح-

احتمال تصویب لوایح مبارزه با پول‌شویی
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با شفقنا با اشاره به ورود مجلس به لوایح مبارزه با پول‌شویی و احتمال تصویب آن در صحن علنی مجلس، گفت: من تصور می‌کنم که اغلب نمایندگان با تصویب این لوایح موافق هستند. ولی مسئله‌ای که در میان است، این بوده که نمایندگان طی چند روز گذشته مدام تحف فشار و تهدید بوده‌اند.او با بیان اینکه تصویب CFT موضوع مهمی است، گفت: تمامی دغدغه دوستان و آقایانی که در مخالفت با این لایحه مبارزه با پول‌شویی صحبت می‌کنند طی هفت‌بند موردتوجه قرارگرفته است، پس دلیلی برای مخالفت وجود ندارد.

ضرر عدم تصویب CFT
علیرضا رحیمی که از موافقین پیوستن به CFT است با بیان اینکه عدم تصویب این لایحه ضرر قطعی برای کشور دارد، گفت: پیوستن به CFT ضرورتی برای سیستم بانکی کشور و هم ساختار پولی ما است؛ ضمن اینکه ما را به استانداردهای جهانی نزدیک می‌کند.عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص آثار نپیوستن به این معاهده عنوان کرد: از سوی دیگر عدم تصویب آن ضرر قطعی برای کشور دارد. مسئولین ارشد مکرر در جلسات اعلام کردند که آمریکا، عربستان سعودی و اسراییل منتظر تصویب نشدن این لایحه هستند تا بتوانند با این بهانه فشار بیشتری به ایران بیاورند. ولی به‌هرحال آنچه نبض بازار نشان می‌دهد این است که حتماً تصویب این لایحه در تثبیت وضعیت بازار و آرامش در بازار ارز مؤثر خواهد بود.

اثر مثبت در حوزه پولی و بانکی
ابوالفضل سروش هم از دیگر موافقان تصویب این لایحه است که به شفقنا گفت: اکثر کشورهای دنیا به این لایحه پیوستند و ما هم طبق منشور حقوق بین‌الملل باید به این لایحه بپیوندیم و اگر ایراداتی هم داشته باشد بر اساس حق تحفظی که دارد می‌توانیم اشکالاتی که مخالفین اعلام می‌کنند خنثی کنیم. فردا هم به نظر من نه با رأی قوی ولی با رأی نزدیکی تصویب می‌شود تا به شورای نگهبان برود.عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با ضرورت پیوستن به این لایحه اظهار کرد: کشورهایی که در ۱+۵ هم بودند برایشان مهم است که ما به این لایحه بپیوندیم و به آن ملحق شویم. سایر کشورها هم اعلام کردند که شرط ارتباط با مسائل بانکی با ایران و ایستادگی در برابر آمریکا پیوستن به این لایحه است.

موافقان لایحه
محسن کوهکن نایب‌رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره آخرین وضعیت بررسی لایحه CFT در مجلس گفت: وکلای ملت به حکم نمایندگی از ملت باید رأی خود را آگاهانه اعمال کنند. برای رأی دادن به این مسئله باید به تمام بندها و جزئیات آن مسلط شد تا بتوان درباره آن تصمیم گرفت.او ادامه داد: بنده و برخی از همکارانم در پارلمان متوجه شده‌ایم که اطلاعات ارائه‌شده در ذیل لایحه CFT کافی و اقناع‌کننده نیست. برای مثال بنده تا این لحظه تصمیم دارم با این لایحه مخالفت کنم، زیرا هنوز معتقدم که این لایحه ایراد دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.