انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20390 | تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۸ - 15:37
صنعت گردشگری به‌طور فزاینده درحال رشد است
دکتر عباس کمری در مراسم روز گردشگری گروه هتل‌های کوثر تشریح کرد:

صنعت گردشگری به‌طور فزاینده درحال رشد است

ستاره صبح-

مدیرعامل سازمان فرهنگی سیاحتی کوثر روز گذشته در نشستی خبری به مناسبت هفته گردشگری به بیان آمار و خدمات ارائه‌شده در دوره یک‌ساله مدیریت خود به جامعه هدف و مردم پرداخت.سازمان فرهنگی هنری کوثر سال 1374 به‌صورت رسمی در حوزه گردشگری برای ایثارگران و خانواده معزز شهدا و عموم مردم فعالیت خود را آغاز کرده است و اکنون شامل 7 زیرمجموعه است. در سال 96 به 62750 نفر از ایثارگران در مجموعه هتل‌های کوثر خدمات اقامتی داده که هزینه اسکان و پذیرایی آنان حدود 6 میلیارد تومان بوده است. همچنین در حوزه چاپ و نشر نیز بالغ‌بر یک میلیارد برای جامعه مخاطب هزینه شده است.وی تعداد مهمانان در اقامتگاه‌های کوثر در یک سال گذشته (31 شهریور 96 تا 31 شهریور 97) را به 223.442 مهمان داخلی و 27.736 مهمان خارجی اعلام کرد که باوجود مشکلات پیش رو سطح اشغال 47 درصد بوده است.سال گذشته درآمد مجموعه هتل‌های کوثر 235 میلیارد ریال در بخش اقامتی بوده که بخش اعظم آن به سازمان بنیاد شهید برای ارائه خدمات بهتر به جامعه هدف پرداخت‌شده‌است. در شش ماه اول سال 97 درآمد حدود 252 میلیارد ریال بوده است، ما به‌گونه‌ای مدیریت کرده‌ایم که در اکثر هتل‌ها افزایش درآمد و کاهش هزینه مشهود بوده است. البته با توجه به موقعیت و شرایط هتل‌ها در شهرهای مختلف این ارقام متفاوت بوده اند.

استفاده از انرژی خورشیدی در هتل هویزه
کمری اقدامات صورت گرفته در زمینه‌های عمرانی و بهبود زیرمجموعه‌ها  را مطرح کرد و گفت: در هتل هویزه تهران اقدامات انجام‌شده شامل بازسازی و تجهیز طبقه دوازدهم، پارکینگ و برج خنک‌کننده، استفاده از انرژی پاک و احداث نیروگاه خورشیدی، تعمیرات و راه‌اندازی دستگاه‌های چیلر، بازسازی رستوران، نصب لوازم بازی و ساحلی و در هتل آپارتمان کوثر رامسر نیز تعمیر موتورخانه مرکزی، تعمیر سوییت‌های قدیمی و تبدیل به اتاق VIP ازجمله اقدامات بوده است.همچنین در هتل قدس مشهد بازسازی رستوران و کافی‌شاپ انجام‌شده و در هتل شاهد قم هم بازسازی و بهسازی صورت گرفته و این هتل به درجه 3 ستاره ارتقا یافته است.در هتل ثامن مشهد احداث سونا و جکوزی و اجرای عملیات تعمیرات و بهسازی اتاق‌های هتل و استقرار سرور مرکزی در هتل جز فعالیت‌های انجام‌شده بود و در مجتمع ایثار کردان کرج، تکمیل و راه‌اندازی استخر، سونا، رستوران سنتی و راه‌اندازی شهربازی از سری اقدامات عمرانی به شمار می‌رود.


هتل 5 ستاره امام رضا
مهم‌ترین پروژه سال 97، پروژه ساخت هتل 5 ستاره امام رضا است که در 11 طبقه که 6 طبقه آن اقامتی بوده و دارای 200 اتاق است و در حال ساخت و راه‌اندازی است. امید است با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و مناقصاتی که منتشر می‌شوند بتوان در سال 97 این هتل 5 ستاره را افتتاح کرد و یک هتل دیگر به 35 هتل 5 ستاره کشور اضافه کرد. وی افزود: سازمان فرهنگی، سیاحتی کوثر که به‌نوعی تکمیل‌کننده چرخه گردشگری در کشور است و باید در نظر داشت که صنعت گردشگری بیشترین رشد و ارتباط را با دیگر صنایع کشور از قبیل حمل‌ونقل ریلی، هوایی، ایجاد اشتغال، صنایع غذایی و... در سال‌های اخیر داشته و دارد؛ به همین دلیل اقتصاددانان این صنعت را فرهنگی‌ترین بخش اقتصاد می‌دانند و معتقدند گردشگری تنها قسمت اقتصاد است که با رگه‌های فرهنگی گره‌خورده است و باید برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از این صنعت، فرهنگ‌سازی بنیادی صورت گیرد که ازجمله اقدامات می‌توان به آموزش کودکان درزمینه  مهمان‌پذیری، زبان و... نام برد. همچنین او بیان کرد صنعت توریسم و گردشگری به‌صورت توقف‌ناپذیر رشد داشته و نقش بسزایی در از بین بردن فقر داشته است.

ضرورت حمایت از 2 طرح ملی
کمری از تدوین دو طرح ملی در حوزه توریست، سلامت و بوم‌گردی در شهرهای شمال کشور خبر داد و گفت: برای اجرای این دو طرح ملی ازنظر زمین مشکلی نداریم، اما باید حمایت و تسهیلات کم‌بهره دولتی وجود داشته باشد تا بتوان این دو طرح ملی را عملیاتی کرد.
وی راهبردهای اساسی برای اجرای برنامه از سوی سازمان فرهنگی سیاحتی کوثر را دوری گزیدن از تک‌محصولی بودن دانست و گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا فقط به فروش خدمات اقامت نپردازیم، بلکه با کمک آژانس شاهدان کوثر نسبت به ارتقای گردشگری نیز تلاش کنیم.
وی آموزش کادر تخصصی را از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان خواند و اظهار کرد: جوان‌گرایی و جانشین‌پروری در حوزه ستادی و مدیریت‌ها را دنبال می‌کنیم. همچنین توجه ویژه به اوقات فراغت جامعه هدف در قالب فعالیت‌های حوزه فرهنگی داریم. 
با توجه به اینکه صنعت گردشگری 10 درصد از تولید ناخالص جهانی، 0.1 اشتغال‌های جهانی، 6.6 درصد صادرات کل جهان و 30 درصد از صادرات بخش خدمات را به خود اختصاص داده و کشور ایران باوجود داشتن غنا درزمینه  زیست‌محیطی، آداب رسوم و... جایگاه خوبی در جهان ندارد.
 همچنین برای صنعت گردشگری ۱۰ میلیارد دلار در تولید ناخالص ملی پیش‌بینی‌شده  که می‌تواند ۲.۲ درصد از اشتغال کشور را  تشکیل دهد؛ اما باوجود تمام این پیش‌بینی‌ها؛ هنوز نتوانستیم بیش از ۶.۵ میلیون گردشگر را برای آمدن به کشور ترغیب کنیم و با رقم 20 میلیون گردشگر پیش‌بینی‌شده فاصله زیادی داریم و در بین کشورهای دنیا رتبه ۱۱۷ هستیم. درصورتی‌که ازلحاظ امکانات گردشگری جز ۱۰ کشور اول بوده که برای رفع این فاصله نیاز به ایجاد برنامه‌های زیرساختی داریم.

موانع توسعه گردشگری
ازجمله موانع گردشگری که کشور با آن مواجه است می‌توان به نداشتن برنامه استراتژیک و مشخص نبودن اهداف و سیاست‌ها در قالب برنامه اجرایی، نبود وزارتخانه گردشگری، عدم وجود برنامه برای تبدیل سواحل متعدد شمال و جنوب کشور به پارک‌های آبی، بانک‌های دریایی، جزایر توریستی و...، نبود فضاهای مناسب تبلیغاتی در سطح جهانی در برابر ایران، فقدان نیروی تخصصی و کارآزموده در دفاتر جهانگردی و بی‌اطلاعی از صنعت توریسم، عدم مشارکت بخش خصوصی، ناهماهنگی بین سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی در بخش‌های اجرایی، نبود امکانات اولیه مانند اقامتگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی مناسب در جاده‌ها، عدم آشنایی مردم ازجمله راننده‌های تاکسی، پلیس‌ها، کادر هتل و... با زبان‌های خارجی، عدم شرکت در نمایشگاه‌های خارجی برای شناساندن ایران به جهان و از همه مهم‌تر نداشتن شبکه ماهواره‌ای برای ایران که درزمینه  گردشگری فعالیت و جاذبه‌های گردشگری ایران را تبلیغ و ترویج کند.

مشکلات هتلداران
کمری به برخی مشکلات که هتلداران با آن مواجه هستند اشاره و عنوان کرد: ۳۵ درصد درآمد هتل‌ها متعلق به دولت است و این جدا از مشکلات بیمه، عوارض و مالیات است که هتلداران با آن مواجه هستند؛ بااین‌حال بسته حمایتی در شرایط بحرانی برای هتلداران در نظر گرفته نشده است.
وی بر ضرورت ایجاد تسهیلات برای هتلداران تأکید کرد: به‌طور مثال در بخش حامل‌های انرژی هیچ تفکیکی بین منازل و هتل‌ها وجود ندارد. این در حالی است که هتل طبق قانون ملزم به ارائه خدمات خاص است. 
در سایر کشورها دولت‌ها در چنین شرایطی هزینه‌های هتل‌ها را به صفر می‌رسانند تا ورود گردشگر به کشور قطع نشود و اشتغال و ارزآوری که به‌تبع آن وجود دارد، از بین نرود.وی تعداد تخت‌های مراکز اقامتی فعال کشور را ۲۷۸ هزار و ۹۶۳ مورد اعلام و عنوان کرد: ۳۰۰ هزار مسافرخانه در کشور وجود دارند که فقط هشت هزار و ۴۲۱ مورد آن‌ها دارای مجوز هستند و همین امر ضربه به فعالیت هتلداران است. جامعه هتلداران تقاضای رسیدگی به فعالیت خانه‌های مسافر و زائرسراها رادارند تا مطابق ماده ۱۰۰ با آنان برخورد شود.البته این امر که مردم از خانه مسافرها استفاده نکنند و برای اقامت از هتل‌های استاندارد استفاده کنند، نیاز به فرهنگ‌سازی است تا مردم بدانند که اقامتگاه نامناسب می‌تواند باعث آسیب‌های فیزیکی، روانی و ... شود.همچنین نیاز است هتل‌های کشور دسته‌بندی شوند؛ برای مثال هتلی مختص تجار، ورزشکاران، کارمندان و ...

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.