انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20357 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۷ - 06:36
عزاداری بی‌محتوا مورد اقبال صداوسیما است
حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای:

عزاداری بی‌محتوا مورد اقبال صداوسیما است

اشاره: حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای در مراسم عزاداری دهه اول محرم در حسینیه دارالزهرا تهران از صداوسیما انتقاد کرد و گفت: «امروز عزاداری بی‌محتوا مورد اقبال صداوسیما و رسانه‌های مشابه است». گفتنی است، در این مراسم چهره‌هایی همچون اسحاق جهانگیری، سید حسن خمینی، عبدالله نوری، سیدمحمد موسوی خویینی‌ها، رضا اردکانیان، یاسر خمینی، قدرت الله علیخانی، محمد مقدم، علی ظفرزاده، محمدرضا عارف، محمدعلی ابطحی و ... حضور داشتند.

ستاره صبح-به گزارش ایسنا، سیدهادی خامنه‌ای بابیان این‌که قبل انقلاب مسئله عاشورا و محرم بسیار برای مجامع انقلابی و اصناف اهمیت داشت، گفت: بزرگانی مثل آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله مطهری خود را موظف می‌دانستند که مبلغینی باسواد را به شهرستان‌ها اعزام کنند و معیارشان در شناسایی افراد مسائل ظاهری نبود. این سبب می‌شد که فعالیت‌های گسترده انقلابیون برای ساواک و دستگاه حکومتی شاه یک دغدغه و مصیبتی بود چراکه می‌دانستند انقلابیون از این فرصت برای بیان مسائل استفاده می‌کنند.
وی افزود: نقش مداحان در آن زمان در مقایسه با سخنرانی یک‌ساعته روحانیت، روضه‌خوانی یک ربعه بود، چیزی که الآن درست برعکس شده است و مداحان یک ساعت از مراسم را به عهده‌دارند و سخنران اگر بتواند چنددقیقه‌ای مردم را سرگرم می‌کند یا حتی در برخی موارد، سخنانش مقدمه‌ای برای مداحی مداحان می‌شود.خامنه‌ای با طرح این پرسش که چرا بعد از انقلاب دیگر شاهد آن شکل از عزاداری‌های با محتوا نیستیم، اظهار کرد: ما را چه شده که از آن‌همه مفاهیم عاشورا برایمان تنها پوسته‌ای باقی‌مانده است؟ مجالس و محافلی که اکثراً خالی از هرگونه محتوا هستند و فقط به شکل و ظاهر عزاداری می‌پردازند این بخت را دارند که صداوسیما و سایر رسانه‌ها آن‌ها را مطرح کنند و پخش شود. اما مجالسی که بیشتر بر اندیشه و تفکر درباره عاشورا و محرم تأکید دارد مجالی برای طرح و پخش در رسانه‌ها نمی‌یابند.دبیر کل مجمع نیروهای خط امام با تأکید بر اینکه امروز در برخی مجالس این‌گونه ترویج می‌شود که باید عزاداری محرم را به روضه و گریه محدود کرد، گفت: البته ما نمی‌گوییم همه‌کسانی که این‌گونه رفتار می‌کنند و عاشورا و محرم را به پوسته و ظاهری محدود می‌کنند قصد تحریف عاشورا را دارند. اما می‌توان این را گفت که نتیجه کارشان به همین تحریف کردن منجر می‌شود.وی اظهار کرد: جهل مقدس که امروز هم مطرح است مسئله مهمی است، به‌خصوص که علم و دانایی دینی در برابر آن و از سوی همان جاهلان به‌عنوان ارتداد از دین توصیف می‌شود. امام حسین (ع) یکی از اهدافش روشنگری و متوقف کردن غوغا سالاری‌ها در جامعه بود، غوغا سالاری‌ای که نمونه‌اش را در خود ماجرای عاشورا می‌بینیم که وقتی امام حسین قصد داشتند با سخنانی، سپاهیان عمر سعد را ارشاد کنند، جمعی از سپاهیان با غوغا سالاری و بر طبل کوبیدن مانع از رسیدن صدای امام به آنان می‌شدند که انسان را به یاد کسانی می‌اندازد که امروز مأموریت برهم زدن مجالس و مراسم را به عهده‌دارند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.