انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نگاهمان باید به شرق باشد، نه به غرب
قتل خاشقجی؛ پاشنه‌آشیل بن‌سلمان
شکل و محتوای رای موقت دیوان لاهه؛ به نفع ایران
حرف‌های تازه ضرغامی درباره رفع حصر
عدم مشورت رئیس‌جمهور با حامیانش
سه اصل پایبندی به قانون، ‌احترام به قانون مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی، نقض شده است
قتل از قبل طراحی شده بود
قانون اساسی، هیئت نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی و FATF
ترامپ برزیل کیست؟
پشت صحنه معافیت تحریمی برای چند کشور
مشکلات مطبوعات و صنعت چاپ
واقع‌بینی و هوشیاری درباره FATF
همه باهم به خاطر ایران
ترمیم کابینه؛ فرصت برای روشنگری
توسعه اختیارات مجمع تشخیص با قانون اساسی منافات دارد
استفاده انتخاباتی دموکرات‌ها از قتل خاشقجی
اتحاد ترامپ با عربستان برای مقابله با ایران
عربستان زیر تیغ تحریم‌های غرب قرار می‌گیرد
جذب نخبگان به جای ترمیم کابینه
آیا نظام سلطنتی، موروثی و مطلقه عربستان فرو خواهد پاشید؟
نیاز به سردار و سرباز برای مقابله با جنگ اقتصادی داریم
مذاکرات متهم به قتل خاشقجی با تیم ترامپ برای مقابله با ایران
فریاد نمایندگان و سناتورهای آمریکایی علیه ریاض
ضرورت اصلاح راهبرد اصلاح طلبی
تکمیل کابینه، نه ترمیم کابینه
آمریکا رو به افول و زوال است
435 عضو مجلس نمایندگان و 33 عضو سنا
سه واقعه 13 آبان
رد لایحه CFT با 20 اشکال شرعی و قانونی
اصل 112 چه می‌گوید؟
ترامپیسم زیر ذره‌بین اندیشمندان
آیا دور دوم تحریم های آمریکا اجرا خواهد شد؟
مناقشه بر سر تشکیل ارتش اروپایی
امید دادن یا گفتن واقعیت‌ها؟
دبیرکل UNWTO تحریم‌های آمریکا را دور زد
پیامدهای رد لایحه CFT
ورود مجمع تشخیص به قانون‌گذاری مغایر قانون اساسی
دکتر پیروز حناچی شهردار تهران شد
استراتژی آمریکا در قبال ایران چیست؟
بی‌برنامگی در مدیریت شهری
پشت صحنه مخالفت با وزیر خارجه
بیشتر
کد خبر: 20342 | تاریخ : ۱۳۹۷/۶/۲۰ - 07:45
راه حل مشکلات، سیاسی است، نه اقتصادی
اسحاق جهانگیری :

راه حل مشکلات، سیاسی است، نه اقتصادی

اشاره: تجربه دهه‌های گذشته نشان می‌دهد، که هر زمان آرامش در داخل و روابط خارجی وجود داشته بازار سرمایه و کسب و کار از ثبات نسبی برخوردار بوده است. در مقابل وقتی تنش در «درون» یا «برون» به وجود می‌آید، بازارها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسیاری از سیاسیون و اقتصاد‌دانان بر این باورند که اقتصاد کشور به سیاست گره خورده است. که این اتفاق به زیان مردم است. تازه‌ترین اظهار نظر در این باره از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عنوان و گفته شده: «راهکار مشکلات سیاسی است، نه اقتصادی».

ستاره صبح-

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور گفت: ایران در جهان در شرایطی است که قدرتی مثل آمریکا با مدیریت فعلی با ما وارد نبرد اقتصادی شده است و نه نظامی؛ چراکه اثرات و خطرات آن را می‌داند. امریکا وارد نبرد نرم با کشور ما شده است و فکر می‌کند اقتصاد برتر و قدرت رسانه‌ای برتر را برای زمین‌گیر کردن اقتصاد ما و تحت تأثیر قرار دادن مردم ایران دارد.معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه ده‌ها کانون فکر نشسته‌اند تا تصمیمات مسئولان ما را بررسی کنند و تأثیر مخرب بر کشور و مردم بگذارند، عنوان کرد: باید قدرت نرم را به میدان بیاوریم. وقتی اقتصاد ما را هدف می‌گیرند، تصمیمات اقتصادی ما راه مقابله نیست. آن‌ها می‌گویند نفت ایران فروش نرود و ایران درآمد نداشته باشد. ما باید راهکار پیدا کنیم که نفت ما فروخته شود؛ با هر روش ریسک‌پذیری.

دشمن به سمت ایجاد ناامیدی در مردم رفته است
جهانگیری بابیان اینکه می‌گویند ایران اگر توانست نفت خود را بفروشد، نباید منابع برای تأمین کالا داشته باشد، یادآور شد: ما باید منابع موردنیاز را تأمین کنیم. برای کالایی که می‌خواهیم وارد کنیم، سیستم حمل‌ونقل دریایی است که راه‌های خود را دارد و آمریکا آن را هدف قرار می‌دهد و ایجاد مشکل می‌کند تا ایران نتواند از ظرفیت‌هایش استفاده کند. ما وظیفه‌داریم حمل‌ونقل دریایی، ریلی و جاده‌ای را تسهیل کنیم. آن‌ها نمی‌توانند راه‌ها و دریاها را بر ما ببندند.
وی با تأکید بر اینکه تلاش دیگر آن‌ها سیاه‌نمایی نسبت به مردم است که به مردم بگویند کمبود کالا دارید و به مغازه‌ها هجوم ببرید، بیان کرد: یک مجموعه‌ای برای این اقدامات در ایران راه افتاده است. به نظر من بیش از دولت نخبگان مسئولیت دارند. اگر دشمن به سمت ایجاد ناامیدی در مردم رفته است، وظیفه‌داریم اعتماد و امید مردم را افزایش دهیم که این وظیفه نخبگان است. به همین دلیل می‌گویند مشکلات امروز راهکار سیاسی دارد نه اقتصادی. نه اینکه گروهی بروند که بعدی بیاید.

به میزانی که امید را تقویت کنیم، امریکا احساس شکست می‌کند
معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: راهکار ما در زمان جنگ، سیاسی بود. همه فکر می‌کردند تنها موضوع اصلی جنگ است و همه مسئولان البته تلاش کردند این موضوع را حل کنند. مردم از خودگذشتگی کردند و شهید دادند. ما الآن هم در چنین شرایطی هستیم و موضوع اصلی حدس زدن این است که ببینیم دشمن چه تدابیری دارد و در پس آن عبور دادن مردم از پیچ جنگ نرم است.
جهانگیری بابیان اینکه حتماً قادر خواهیم بود کاری کنیم که امید مردم افزایش یابد، گفت: به میزانی که روی این موضوع وقت بگذاریم و امید را تقویت کنیم که کشور در وضع خوبی اداره می‌شود، امریکا احساس شکست می‌کند واین مشکل می‌تواند در سال ۹۷ تمام شود. در ۱۳ آبان که آغاز تحریم‌ها است، دانشگاه‌ها و مسئولان با ارائه راهکار می‌توانند این دوره را کوتاه کنند. البته ان‌شاءالله این مسیر به‌خوبی طی می‌شود.

هیچ نهادی از بودجه‌ها راضی نیست
وی افزود: ابر چالش‌های زیادی داریم و آب یکی از آن‌ها است. وضع در خوزستان، اصفهان، یزد و کرمان نشان می‌دهدکه این واقعیت‌های روی زمین ماست.  اما در بعضی مناطق ما چالش آب آشامیدنی داریم که چالشی جدی در آینده ایران است و دانشگاه‌ها باید اقدامات لازم را انجام دهند. موضوعات محیط زیستی و وارونگی هوا باید کنترل شوند.
معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه شن‌ها در سیستان زندگی را برای مردم دشوار کرده‌اند، اظهار داشت: ما در جلسه با رهبری بودیم و ایشان در خصوص بودجه گفتند اصل ۴۴ را به کار بگیرید. هیچ نهادی از بودجه‌ها راضی نیست. وضعیت صندوق‌های بازنشستگی اسفبار است. در هیچ کشوری بودجه از این‌سو به آن‌سو نمی‌شود. بودجه نیروهای مسلح و صندوق‌های بازنشستگی را صد در صد دولت تأمین می‌کند. این‌ها مشکلاتی است که دانشگاه‌ها باید رسیدگی کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.