انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20301 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱۱ - 00:17
جلوگیری از اظهارنظر غیرمسئولانه مقامات کشوری و لشکری
18 نماینده مجلس طی تذکر به رئیس‌جمهور خواستار شدند

جلوگیری از اظهارنظر غیرمسئولانه مقامات کشوری و لشکری

اشاره: «بدون هیچ پیش‌شرطی اگر آن‌ها بخواهند ملاقات داشته باشیم، من با آن‌ها ملاقات خواهم کرد. هر زمان که آن‌ها بخواهند». این گفته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا واکنش و بازتاب زیادی در سطح داخلی و بین‌المللی داشت. دیروز نمایندگان مجلس در نطق میان دستور درباره این پیشنهاد نکاتی را بیان کردند. محمدرضا تابش از وزارت امور خارجه خواست تا در صورت مذاکره احتمالی با آمریکا استراتژی را تدوین کند که همراه باعزت ملی باشد. سبحانی‌فر دیگر نماینده گفت: «ترامپ ابتدا به برجام برگردد، بعد پیشنهاد مذاکره دهد». مصطفی کواکبیان هم معتقد است: «اگر قرار باشد مذاکره‌ای با آمریکا بشود یا نشود، شورای عالی امنیت ملی باید تصمیم بگیرد». پیش از این رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته بود که مذاکره تابو نیست. همچنین علی‌اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس و عضو مجمع تشخیص درباره مذاکره با آمریکا گفت: «پیشنهاد مذاکره با آمریکا باید در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود». در تازه‌ترین اقدام روز گذشته 18 تن از نمایندگان به صورت کتبی به رئیس‌جمهور تذکر دادند. در این تذکر آمده است: «مدیریت سیاست خارجی و جلوگیری از اظهارنظرهای غیرمسئولانه مقامات کشوری و لشکری در خصوص مسائل بین‌المللی با توجه به اصل ۱۱۳ قانون اساسی را موردتوجه قرار دهید». گزارش پیش‌رو به این موضوع می پردازد.

ستاره صبح-

روابط بین‌المللی
به گزارش ایسنا، جهابخش محبی نیا در اخطاری در جلسه علنی مجلس گفت: طبق قانون مجلس باید مرکز قدرت باشد، اما در صداوسیما مجلس را تضعیف می‌کنند که نباید درباره برخی مسائل ورود کند. این چه گفتمانی است فردی که دو دوره رئیس مجلس ژ بوده می‌گوید تنظیم روابط بین‌الملل با ایران در شورای عالی امنیت ملی است. این درست نیست مجلس باید به این موضوع ورود کند ما قسم‌خورده‌ایم که نسبت به وضعیت کشور حساس هستیم.

تدوین استراتژی
محمدرضا تابش در نطق میان دستور جلسه گفت: غالب دلسوزان انقلاب و ایران به این نتیجه رسیده‌اند که نقطه آغاز برای حل مسائل مشکل اقتصادی و اجتماعی در میدان سیاست است، تا رویکردهای سیاسی اصلاح نشود، اعتماد سیاسی‌ترمیم نشود و تا نخبگان در فرآیند مقابله با مسائل عدیده مشارکت فعال نداشته باشند هیچ مسئله ریزودرشتی به درستی حل نمی‌شود.نماینده اردکان افزود: این موضوع را در سه سطح سیاست خارجی، سیاست داخلی و سیاست اقتصادی می‌توان طبقه‌بندی کرد. الف: در سیاست خارجی محوریت وزارت امور خارجه به عنوان سکان‌دار سیاست خارجی و پرهیز از موازی‌سازی و اقدامات و بیان اظهارات تنش‌آفرین، پیگیری استیفای حقوق ملت برای جلوگیری از فروش نفت ایران از سوی آمریکا نزد دیوان بین‌المللی دادگستری، تدوین استراتژی برای مذاکره احتمالی با آمریکا در چارچوب اصل عزت، حکمت و مصلحت، تداوم گفت‌وگو و تعامل با کشورهای اروپایی، چین و روسیه برای حل مسائل منطقه‌ای و مقابله با افراطی‌گری‌های آمریکا و برای دور کردن سایه جنگ و تروریسم از منطقه.

بازگشت به برجام
رمضان علی سبحانی‌فر در نطق میان دستور با خطاب قرار دادن کشور آمریکا که خود را قیم سایر کشورهای جهان می‌داند، بیان کرد: دنیا باید بداند ایران سرزمینی بزرگ با پیشینه و فرهنگ غنی است که ملت قهرمان آن در فراز و فرودهای تاریخ نظیر حمله مغول غیرتمندانه مبارزه کردند و حتی سربه‌دار شدند ولی تن به ذلت ندادند. بدانید که ایران باصلابت و بر اساس قانون اساسی با همه کشورهای دنیا با حفظ حقوق و احترام متقابل ارتباط دارد و اگر می‌خواهید با ما مذاکره کنید با زبان چاله‌میدانی نمی‌شود. آقای ترامپ به شما توصیه می‌کنیم که به برجام برگردید و سپس درخواست مذاکره با ایران را داشته باشید.

شورای عالی امنیت
مصطفی کواکبیان هم در تذکری شفاهی در جلسه گفت: بنده معتقدم که سردار قاسم سلیمانی در مقابل تحریم‌های آقای ترامپ پاسخ مناسبی ارائه کردند، اما افراد نظامی در برابر پیشنهادات سیاسی اجازه دهند که شورای عالی امنیت ملی تصمیم بگیرد. اگر قرار باشد مذاکره بشود یا نشود شورای عالی امنیت ملی باید تصمیم بگیرد. مجلس شورای اسلامی نیز از تصمیم این شورا حمایت خواهد کرد.

کمیسیون امنیت ملی
گفتنی است سخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور وزیر خارجه در جلسه هفته آینده این کمیسیون برای بررسی آخرین تحولات عرصه سیاست خارجی و بین‌الملل خبر داد. وی افزود: قرار است آقای ظریف در جلسه روز دوشنبه به بحث و بررسی در خصوص تحولات اخیر در عرصه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل بپردازد و در جلسه روز سه‌شنبه به سؤالات تعدادی از نمایندگان پاسخ دهد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.