انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20293 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۷ - 11:45
چگونگی شکل‌گیری جنگ روانی
سیدحسن خمینی در دیدار با فعالان فضای مجازی تبیین کرد

چگونگی شکل‌گیری جنگ روانی

استقلال و آزادی نباید به اسم دین‌داری بشکند «امید بخشی» به معنای سفید دیدن همه امور نیست به واقعیت‌های فضای موجود حتماً نقد داریم خوبی‌ها را در کنار ضعف‌ها ببینیم جنگ روانی با پررنگ کردن ضعف‌ها و کم‌رنگ کردن نقاط قوت شکل می‌گیرد

ستاره صبح-

به گزارش  جماران، سید حسن خمینی در دیدار جمعی از فعالان فضای مجازی که در جماران برگزار شد، یاد بزرگان را نیاز مهم هر ملت ذکر کرد و گفت: در طول تاریخ، کسانی حرکت‌های استقلال خواهانه کردند، اما آزادی را سرکوب کردند؛ گروهی دیگر آزادیخواه بودند، اما به سوی استعمار حرکت کردند؛ گروهی هم به سمت دین به عنوان نیاز معنوی بشر رفتند، اما نفهمیدند که دین نباید سرکوبگر باشد؛ مانند دوره انگیزیسیون در اروپا که حتی بدترین دوران اسلام با آن دوره تاریخی فاصله زیادی دارد. سید حسن خمینی بابیان اینکه امام نماد تحقق توأمان هر سه آرمان یادشده بود، گفت: باید مراقب باشیم به اسم عدالت، آزادی را به قربانگاه نبریم و یا به نام آزادی، عدالت را تضعیف نکنیم؛ از سوی دیگر، به اسم دین‌داری، استقلال و آزادی نباید بشکند و به اسم آزادی، دین‌داری نیز دچار خدشه نشود.وی با تأکید بر باقی ماندن هویت دینی جامعه، رویکرد برخی افراد در تضعیف دین برای تحقق دیگر آرمان‌ها را غلط دانست.

جنگ روانی
سید حسن خمینی سپس به وجود جنگ روانی گسترده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: برخی فکر می‌کنند، همه این جنگ روانی حباب است؛ درحالی‌که این‌گونه نیست و اگر این فضای روانی بهره‌ای از واقعیت نداشت، ممکن نبود ایجاد شود؛ جنگ روانی ریشه در واقعیت دارد، اما طی این جنگ بدی‌ها و مشکلات موجود در واقعیت، در قیاس با نکات مثبت برجسته می‌شود. وی بابیان اینکه در دنیای مجازی، فضای منفی بر فضای مثبت غالب است، با اشاره به نسبی بودن واقعیت، افزود: امروز وظیفه داریم واقعیت را بگوییم، آن را به‌طور کامل بگوییم و جز واقعیت نگوییم، اما این مسیر نیازمند صبوری است؛ البته گاهی اوقات صبر حوصله انسان را سر می‌برد، اما چاره‌ای از این مسیر نیست.یادگار امام، به امید و صبوری نتیجه‌بخش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عمر سیاسی‌اش اشاره کرد و گفت: امروز اگر از ضرورت وجود «امید» سخن گفته می‌شود، باید توجه کرد که «امید بخشی» به معنای سفید دیدن همه امور نیست؛ بلکه اتفاقاً چنین نگاهی گم کردن مسیر است. رویکرد صحیح آن است که لغزش‌ها و بدی‌ها را جبران کرده و خوبی‌هایی که داریم نیز تقویت شود.وی، با اشاره به ادبیات جاری نقد در جامعه و فضای مجازی افزود: ممکن است کسی که معایب را می‌گوید با زبان خوبی نگوید، اما ما به عنوان مخاطب نباید گرفتار حبّ و بغض شویم؛ بلکه اصل حرف آن را دریابیم. اگر مخالف، خطا گفت، به دل نگیریم. اما اگر سخن درست گفت، نظر او را بپذیریم؛ زیرا دلیلی ندارد خود را از معایب مبرّا بدانیم و در صورت وجود مشکل، باید آن را حل کنیم. سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه به واقعیت‌های فضای موجود حتماً نقد داریم، گفت: به وضع موجود باید منتقد باشیم وگرنه فرومی‌افتیم؛ اگر به نقطه‌ای رسیدید که فکر کردید همه چیز خوب است، این شروع افول است. اما به امید نیز نیازمندیم؛ زیرا بدون امید می‌شکنیم. بدانیم امید را خودمان باید ایجاد کنیم و نمی‌توان انتظار داشت، دیگران آن را فراهم کنند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.