انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20289 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۴ - 00:03
سیف رفت، همتی آمد
با تصویب هیئت دولت صورت گرفت

سیف رفت، همتی آمد

اشاره: ولی‌الله سیف، پس از پنج سال صدارت بر بانک مرکزی روز گذشته این نهاد پولی را ترک کرد. بالا رفتن قیمت ارز، سکه و راهبرد اشتباه برای مهار نقدینگی مثل فروش سکه باعث شد تا هیئت دولت در جلسه دیروز خود عبدالناصر همتی را به‌عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی برگزیند. البته این تغییر ناشی از فشار جامعه مدنی و نمایندگان مجلس برای ترمیم کابینه است. به نظر میر سد ترمیم کابینه ادامه خواهد رفت و احتمالاً رئیس سازمان برنامه و بودجه وزیر اقتصاد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احتمالاً برخی وزرای دیگر در انتظار تغییر هستند.گفتنی است که همتی پیش از این مدیرعامل بانک ملی و رئیس بیمه مرکزی بوده و به مسائل پولی، اقتصادی و بازار آشناست. به دنبال طرح مطالبه ترمیم کابینه و تیم اقتصادی دولت که اخیراً در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور دنبال شد، تغییر رئیس بانک مرکزی ازجمله مواردی است که قابل تأمل است. اگرچه چندی است گمانه‌زنی‌های مختلفی در رسانه‌ها از تغییرات در دولت خبر می‌دهند، اما به نظر می‌رسد آنچه بعدازاین جابه‌جایی‌ها مهم است، تغییر در سیاست‌های اقتصادی بوده و باید در دستور کار تیم جدید قرار بگیرد.

ستاره صبح-

به دنبال طرح مطالبه ترمیم کابینه و تیم اقتصادی دولت که اخیراً در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور دنبال شد، تغییر رئیس بانک مرکزی ازجمله مواردی است که قابل تأمل است. اگرچه چندی است گمانه‌زنی‌های مختلفی در رسانه‌ها از تغییرات در دولت خبر می‌دهند، اما به نظر می‌رسد آنچه بعدازاین جابه‌جایی‌ها مهم است، تغییر در سیاست‌های اقتصادی بوده و باید در دستور کار تیم جدید قرار بگیرد.

علامت‌ مثبت در بازار
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مشاهده علامت‌های مثبت در بازار ارز و پول پس از انتخاب عبدالناصر همتی به ریاست بانک مرکزی خبر داد.محمدرضا پور ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، انتخاب رئیس‌کل جدید بانک مرکزی را حامل پیام مثبت به بازار مالی و پولی و ارزی کشور دانست و افزود: آقای همتی از نظر فردی، توانایی بهبود وضعیت بازار پولی و ارزی و سایر مؤلفه‌های اقتصادی را دارد، اما از نظر برنامه‌ای باید منتظر برنامه‌های کاربردی و عملیاتی ایشان ماند.نماینده مردم کرمان در مجلس ادامه داد: در شرایطی که مردم، فعالان اقتصادی و مجلس انتظار تغییرات اقتصادی را داشتند، تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی، واکنش مثبتی به این درخواست بود. فارغ از این‌که چه کسی رئیس‌کل بانک مرکزی شده است و به‌صرف تغییر، پیام مثبتی به جامعه داده شد.وی در ارزیابی از پیش‌بینی رویکردهای جدید بانک مرکزی، پس از مسئولیت عبدالناصر همتی، گفت: رئیس‌کل بانک مرکزی نباید اشتباهات و سیاست‌های نادرست و تمکین‌های غیراصولی و غیرمنطقی از تصمیمات هیئت‌وزیران در حوزه ارزی و پولی را تکرار کند. انتظار داریم، رئیس‌کل بانک مرکزی، به‌جای دفاع از سیاست‌های غیراصولی، از سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی حتی به قیمت مخالفت‌های احتمالی برخی افراد و جریان‌ها دفاع کند.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بزرگ‌ترین اشتباه رئیس‌کل قبلی بانک مرکزی را پافشاری بر «نرخ ثابت ارز» دانست و افزود: پافشاری بر سیاست غیراصولی نرخ واحد ارز (۴۲۰۰) غیرمنطقی‌ترین سیاستی بود که بانک مرکزی در دوره ریاست سیف به آن مبتلا بود که آثار منفی آن در اقتصاد کشور بر هیچ‌کس مخفی نماند. از رئیس‌کل جدید انتظار داریم که از تکرار چنین اقدامات و سیاست‌هایی که کل اقتصاد کشور را دچار بحران و چالش می‌کند، به جد پرهیز کند.
پور ابراهیمی برنامه‌های رئیس‌کل بانک مرکزی برای انجام مأموریت‌های ذاتی بانک مرکزی را بر بازار اقتصادی کشور بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: برنامه‌های جامع و تعریف‌شده آقای همتی، تأثیر بسزایی در آرامش بازار اقتصادی یا تداوم نابسامانی‌ها و بی‌ثباتی‌های اقتصادی دارد.نماینده مردم کرمان در مجلس تأکید کرد: ما در مجلس آمادگی حمایت کامل از ایشان راداریم، اما حمایت مجلس از همتی مشروط به رفتار تخصصی ایشان است. مبنای مجلس برای حمایت از رئیس‌کل بانک مرکزی، رفتار کارشناسی و تخصصی رئیس و تیم مدیریتی ایشان در بانک مرکزی خواهد بود.
به گفته وی، اگر مدیریت جدید بانک مرکزی نیز همانند سیف، مجری بی‌چون‌وچرای سیاست‌های اقتصادی دولت باشد، نبودنش بهتر از بودنش است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.