انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پشت‌صحنه سقوط قیمت‌ها
آرایش جنگی روسیه علیه اسرائیل
انتقام موشکی از تروریست‌ها
FATF آزمون تاریخی پیش روی نمایندگان
نگاه همه جانبه به امنیت
دفاع تمام‌قد آخوندی از FATF
تشکیل دولت متوازن در عراق
موضع‌گیری سنجیده در سازمان ملل
معاهده پوتین-روحانی
رابطه با بانک‌های بین‌المللی نتیجه پیوستن به FATF
تقابل گفتمان تهاجمی و تعاملی
سخنرانی منطقی و صلح جویانه روحانی در سازمان ملل
حمله ترامپ به ایران در شورای امنیت
عدم تأثیر انتخابات کنگره بر موضع آمریکا درقبال ایران
اژدهای تروریسم
ترامپ؛ از میز قمار تا ریاست جلسه شورای امنیت
حق تحصیل دانشجویان
تدوین استراتژی برای خروج از بحران
استفاده از اهرم‌های بین‌المللی در قلب سازمان ملل
برای خلع سلاح اتمی امتیاز بدهید
رأی دیوان لاهه لازم‌الاجرا است
حقانیت ایران در شکایت دوم از آمریکا بیشتر است
اعتمادسازی با FATF
استفاده از افراد کارآزموده‌
نیکی هیلی استعفا داد
کاخ سفید رسماً از پیمان مودت خارج شد
قتل خاشقجی؛ پاشنه‌آشیل بن‌سلمان
سخنان رئیس‌جمهور در دانشگاه قانع کننده نبود
حاشیه و متن تصویب CFT
تشکیل ائتلاف «پنج چشم» علیه چین
قانون اساسی، میثاق فراموش شده
تحریم را بردارید تا قیمت‌ کاهش یابد
نگاهمان باید به شرق باشد، نه به غرب
منفعت دولت در حل مسائل داخلی
وظیفه چیست؟
مزیت های تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران
طوفان سیاسی علیه آل سعود
استفاده از فرصت گروه ویژه اقدام مالی به نفع مردم
جزئیات قرارداد مودت میان ایالات متحده و آمریکا
شکل و محتوای رای موقت دیوان لاهه؛ به نفع ایران
حرف‌های تازه ضرغامی درباره رفع حصر
سه اصل پایبندی به قانون، ‌احترام به قانون مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی، نقض شده است
همه باهم به خاطر ایران
قانون اساسی، هیئت نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی و FATF
واقع‌بینی و هوشیاری درباره FATF
ضرورت اصلاح راهبرد اصلاح طلبی
فریاد نمایندگان و سناتورهای آمریکایی علیه ریاض
استفاده انتخاباتی دموکرات‌ها از قتل خاشقجی
جذب نخبگان به جای ترمیم کابینه
توسعه اختیارات مجمع تشخیص با قانون اساسی منافات دارد
بیشتر
کد خبر: 20285 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲ - 13:07
در فرایند جنگ نرم هستیم
سخنان بی‌پرده وزیر راه و شهرسازی درباره اوضاع اقتصادی، ‌رانت،‌ضرورت اصلاح ساختاری

در فرایند جنگ نرم هستیم

اشاره: وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در جمع «مدیران بازار سرمایه ایران» حضور یافت و بی‌پرده نظرات کارشناسی خود را با آن‌ها در میان گذاشت و گفت: نمی‌توان رانت ایجاد کرد و به افراد گفت که محض رضای خدا از رانت استفاده نکنید، چرا که اساساً نباید رانت به وجود آید تا افراد از آن استفاده کنند. وی افزود: در حال حاضر عدم قطعیتی که در بازار وجود دارد ریشه در ساختار اقتصاد ایران دارد. مسائل ساختاری اقتصاد ایران جدی و پیچیده است، چه سیستم‌های پولی و بانکی را در نظر بگیریم و چه به عدم تخصیص بهینه نگاه کنیم، مشکلات ساختاری داریم و سیاست‌گذار به خاطر پیامدهایی که اصلاحات ساختاری می‌تواند داشته باشد، حاضر به اصلاح ساختار نیست. عباس آخوندی و عضو شورای پول و اعتبار در جمع مدیران بازار سرمایه ایران حضور یافت و درباره موضوعات مختلف از جمله سیاست‌های پولی و مالی صحبت کرد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

وضعیت عدم قطعیت اقتصاد 
عباس آخوندی با اشاره به ریسک‌های موجود در بازار سرمایه خطاب به مدیران این بازار گفت: کار شما مدیریت ریسک است و کارتان پر از ریسک؛ در بحث کلان اصلی‌ترین مسئله ما در وضعیت موجود وضعیت عدم قطعیت است. ملتهب بودن شرایط موضوعی است که اقتصاد ایران را مورد تهدید قرار داده است. اصلی‌ترین موضوعی که باید روی آن متمرکز شد کاهش ریسک‌ها و مدیریت ریسک و افزایش امید به آینده است. در فضای عدم قطعیت امید آسیب می‌بیند و بر اقتصاد اثر منفی دارد. در حال حاضر عدم قطعیتی که در بازار وجود دارد ریشه در ساختار اقتصاد ایران دارد. مسائل ساختاری اقتصاد ایران جدی و پیچیده است، چه سیستم‌های پولی و بانکی را در نظر بگیریم چه در مورد عدم تخصیص بهینه نگاه کنیم مشکلات ساختاری داریم و سیاست‌گذار به خاطر پیامدهایی که اصلاحات ساختاری دارد حاضر به اصلاح ساختار نیست. سیاست‌گذار نه فقط در این دولت، بلکه در سه دهه گذشته تمایلی به اصلاح ساختاری نداشته است. وضعیت سیاسی عدم قطعیت را افزایش داده است، در چنین شرایطی دولت چه می‌تواند کند و سیاست‌گذار چه می‌تواند انجام دهد. 

جنگ اقتصادی ترامپ با ایران 
در حوزه سیاست خارجی یک نکته مهم وجود دارد و آن اتفاقی است که از نظر رویکرد اقتصادی در جنگ ترامپ اتفاق افتاده است. در گذشته آمریکا خود را نگهبان بازار آزاد می‌دانست این گروهی که الآن آمده‌اند اعتقادی به بازار آزاد در جهان ندارند. آمریکا یک‌بار گفته است که می‌خواهد از سازمان تجارت جهانی خارج شود،  اعتقادی به بازار آزاد ندارد. این موضوع نظم جهان را عوض و نظم جدیدی را ایجاد می‌کند که به نفع امریکاست، زیرا به هیچ قدرت سیاسی دیگری بها نمی‌دهد. اگر شما صحبت‌های موگرینی را بشنوید او کم در مورد اقتصاد صحبت می‌کند، شما رفتار ترامپ با جی هفت را دیده‌اید این مفهوم از لحاظ سیاسی یک علامتی به ما می‌دهد و آن اینکه ما در این مقطع باید بیشترین ارتباط با اروپا را داشته باشیم، البته نه به خاطر اینکه اروپا به فکر ماست، هیچ کشوری به فکر ما نیست هر کس به فکر منافع خودش است، مهم این است که ما هم منافع مشترک را تشخیص دهیم و در این راستا پیش رویم اتفاقاتی که رخ داد هیچ‌کدام هدف اقتصادی نبود، بلکه اکثر آن‌ها امنیتی بود، زیرا اروپا نگران امنیت خود است.
عدول از قواعد آسیب‌زاست
من در اینکه ما در فرایند جنگ نرم هستیم تردیدی ندارم در چنین شرایطی دفاع از حقوق مالکیت از هر وقتی واجب‌تر است این بحث کلیدی است که از اوایل دهه ۵۰ مطرح است هر وقت ما با یک مسئله‌ای مواجه می‌شویم می‌گوییم چون در شرایط تنگنا هستیم باید تمام قواعد جاری را کنار بگذاریم و سراغ اقدامات فوری برویم. این موضوع در ایران حل‌وفصل نشده و لاینحل باقی‌مانده همه در این زمینه باید ورود کنیم. عده‌ای منافعشان این است که از این قواعد عدول کنیم و یک عده هم همیشه از عدول از ضوابط استقبال می‌کنند و استدلال‌های مختلف از جمله استدلال‌های مقدس معابانه می‌آوردند، ولی عدول از قواعد آسیب‌های سختی می‌تواند داشته باشد.

رانت فضا را آلوده می‌کند
وقتی قاعده را بر هم می‌زنید، رانت به وجود می‌آید در این زمان اگر بگوییم محض رضای خدا از رانت استفاده نکنید انتظار بی‌موردی است، چون اساساً نباید رانت ایجاد کنیم در فضای رانتی فضا آلوده است و اینکه انتظار داشته باشیم شفافیت وجود داشته باشد، انتظار بی‌موردی است. اصلی‌ترین کاری که باید انجام شود این است که پای یک سری اصول بیاستیم و بگوییم از این اصول تخطی نمی‌کنیم که اصلی‌ترین آن قانون است. عدول از قانون یعنی عدم قطعیت و موضوع دوم پایداری به اصول بازار و بعدی پایداری به حقوق مالکیت است. در بازار بی‌قاعده شفافیت چه معنی‌ای می‌دهد؟ در فضای توزیع رانت شفافیت بی‌معنی است.

وقت اصلاح ساختار است
اصلاحات ساختاری را باید شروع کنیم الآن بیش از هرزمانی وقت اصلاح ساختار است و بیش از هرزمانی می‌توان درباره بازار پول و سرمایه اظهارنظر درستی کرد. به‌جای اینکه بانک مرکزی بگوید اضافه برداشت را قانونی یا تمدید می‌کنم باید بگوید هیچ اضافه برداشتی حتی یک ریال را به رسمیت نمی‌شناسم و باید همه آن مبالغ به دولت بازگردانده شود. الآن وقت سیاست‌گذاری درست ارزی است. همه می‌دانیم وقتی قیمتی درستکاری می‌شود، نمی‌شود تخصیص بهینه صورت گیرد. بدون اصلاح ساختاری امکان ایجاد سرمایه اجتماعی وجود ندارد در کشوری که هرروز صبح تا شب خبرهای منفی وجود دارد پرسش این است که بر افکار افراد چه می‌گذرد؟ رانت یک‌بار در خودرو یک‌بار در موبایل یک‌بار در کالای اساسی انجام می‌شود و هر کس زودتر اعلام کرد قهرمان می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.