انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 20281 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۳۱ - 23:45
راهبرد 3 ساله سیاست خارجی ایران

راهبرد 3 ساله سیاست خارجی ایران

اشاره: حسن روحانی دیروز در همایش روسای نمایندگی‌های ایران، راهبرد سیاست خارجی کشور را برای 3 سال باقی‌مانده از عمر دولت تشریح و تبیین کرد. روحانی در 2 بعد ایجابی و سلبی سخن گفت که بار دیگر گوش زد کرد که ایران توان بستن تنگ هرمز را دارد و گفت: «تنگه هرمز فقط یکی از آن‌هاست» که در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب داشت و هر یک از منظر خود آن را تحلیل کردند. حسن روحانی در زمینه سیاست منطقه‌ای جمهور اسلامی موضوع اصلاح رابطه با عربستان، امارات و بحرین را عنوان کرد. روابط تهران - ریاض پس از اعدام «شیخ نمر باقر النمر» در ۱۲ دی سال 94 و به دنبال حمله گروهی به کنسول گری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران تیر و تار شد و عربستان و چند کشور متحد ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کردند. رئیس‌جمهور در رابطه با ایالات‌متحده نیز گفت: «جنگ با ایران مادر جنگ‌ها و صلح با ایران مادر صلح‌ها است». گفته‌ای دوپهلو که نشان از آینده‌ای مبهم در رابطه تهران – واشنگتن دارد. او درباره حضور مستشاری ایران در منطقه نیز گفت: «ما به کار خود در سوریه، عراق و لبنان، افتخار می‌کنیم». جزییات بیشتر را در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی گفت: ایران همواره بزرگ، باعظمت و پرنفوذ بوده و این منحصر به این سال‌ها نمی‌شود. امروز عمق راهبردی ایران از شرق تا شبه‌قاره هند، از غرب تا مدیترانه در جنوب تا اقیانوس هند و دریای سرخ و در شمال آسیای مرکزی و قفقاز است.

سوریه و عراق
 وی افزود: ما به دعوت دولت‌های سوریه و عراق برای مقابله با تروریسم در این کشورها حضور یافتیم، چراکه ما این ننگ را نمی‌پذیریم که برادران و خواهران ما توسط تروریسم کشته‌شده و به خاک و خون کشیده شوند. ما به کار خود در سوریه، عراق و لبنان، افتخار کرده و تا آخر به آن افتخار خواهیم کرد.

ایران مادر صلح‌ها
رئیس‌جمهور گفت: ما با هیچ‌کس دعوا و جنگ نداریم؛ اما دشمنان باید خوب بفهمند که جنگ با ایران مادر جنگ‌ها و صلح با ایران مادر صلح‌ها است و ما هیچ‌وقت از تهدید نترسیده و در برابر تهدید، تهدید خواهیم کرد. ما اهل تجاوز و تدافع نیستیم و به دنبال بازدارندگی هستیم و بر همین اساس توان ما، توان بازدارندگی است.
رابطه با عربستان
وی با اشاره به اینکه ما خواستار برقراری رابطه خوب با دنیا هستیم، گفت: ایران سرزمین علم، تجارت و دانش جهانی بوده است و امروز فرصتی به وجود آمده تا روابط خود را با همسایگانمان بیش از پیش گسترش دهیم و حتی اگر همسایه‌ای مانند عربستان هم از لجاجت‌ها و اقدامات خود دست برداشت و نسبت به روابط اظهار تمایل کرد، باید اختلافات را حل کرده و دوستی را برقرار کنیم. در مورد امارات و بحرین نیز این‌گونه است و ما در شرایط جدید به دنبال اصلاح روابط با این کشورها هستیم.

دم شیر
رئیس‌جمهور گفت: می‌گویند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود و خیال می‌کنند وقتی ما می‌گوییم هنگامی‌که نفت ایران صادر نشود، هیچ‌کس نمی‌تواند نفت صادر کند به دنبال بستن تنگه هرمز هستیم در صورتی که راه‌های فراوانی وجود دارد و بستن تنگه هرمز روش ساده آن است، اما بسیاری تنگه‌های دیگر برای این کار در اختیارداریم.وی خطاب به آمریکایی‌ها و در پاسخ به اینکه آن‌ها گفته‌اند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود، اظهار داشت: آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه و امنیت مسیر کشتی‌رانی در طول تاریخ هستیم، با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.