انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 20239 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۹ - 13:00

ستاره صبح-

ادامه رابطه تجاری و اقتصادی با ایران منهای دلار اعضای اروپایی برجام برای تجارت غیر دلاری با ایران توافق کردند

شبکه خبری راشاتودی به نقل از وزیر امور خارجه روسیه گزارش داد که فرانسه، آلمان و انگلیس، سه قدرت بزرگ اروپایی که عضو توافق هسته‌ای بودند و که با نظر آن‌ها برجام تصویب شد، تصمیم گرفتند که روابط تجاری خود را با تهران بدون دلار آمریکا، ادامه دهند. این شبکه خبری روسیه به نقل از سرکئی لاوروف نوشت: این تصمیم به شرکت‌های کوچک و متوسط مربوط می‌شود و کشورهای عضو برجام دست به اقدامی می‌زدند تا در قالب برجام فعالیت‌های بازرگانی شرکت‌های کشورهایشان در برابر تحریم‌های واشنگتن، پابرجا بماند. به گفته لاوروف، هرچند همه اعضای برجام بر این باورند که تحریم‌های ایالات‌متحده، سیاستی غیرقابل‌پذیرشی، اما به سختی قابل‌تغییر است زیرا تنش در حوزه‌های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی به وجود می‌آورد. 
گفتنی است، در جریان مذاکرات وزرای خارجه 4+1 که وزیر خارجه ایران هم در آن حضور داشت راه‌های حفظ برجام و ادامه دادوستد با ایران بررسی و تصمیماتی گرفته شد. پارلمان اروپا نیز به «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» به رغم تحریم‌های ایالات‌متحده اجازه دادوستد و نقل و انتقال پول داده است.

درخواست برداشت 
 300 میلیون یورو ازحساب های ایران

در همین حال، ایران درخواست برداشت صدها میلیون یورو از یکی از حساب‌های این کشور در Eihbank به آلمان داده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی وزارت دارایی آلمان در نشست خبری روز گذشته گفت: این درخواست ایران در حال بررسی است. حساب‌های ایران در بانک تجارتی ایران و اروپا (Eihbank) در آلمان است.
در همین حال به گزارش روزنامه بیلد، ایران به نهاد ناظر بر نقل و انتقالات مالی در آلمان اطلاع داده که ۳۰۰ میلیون یورو قصد دارد از حساب‌های خود برداشت کند.
این روزنامه نوشت: «نهاد مالی مسئول در آلمان در حال بررسی این درخواست است و مقام‌های ارشد دفتر صدراعظم آلمان به وزارت دارایی و وزارت خارجه را در جریان این درخواست گذاشته‌اند.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.